שבוע הגאווה – כמה זה באמת שווה לעיר?

שבוע הגאווה בתל אביב

כבכול שנה בחודש יוני, גם השנה מתקיים בתל אביב שבוע הגאווה, גדול יותר, ארוך יותר וחגיגי יותר משנים קודמות, ושוב, כבכל שנה עולה השאלה איזו תועלת מביא עימו האירוע לעיר, לתושביה, לעסקים ולקהילה המקומית.

מדידת ההשפעה של האירוע ומספר המבקרים בו היא כמעט בלתי אפשרית, וקביעת מספר המבקרים והתיירים המגיעים לתל אביב לכבוד אירועי הגאווה תלוי בעיקר בנשאל. מגזין דה מרקר צופה בין 5000 ל-7000 תיירים השבוע בתל אביב, "על פי הערכה שלנו ושל עיריית תל אביב, יותר מ-25 אלף תיירים יפקדו בימים אלה את תל אביב לרגל האירועים", אמר שי דויטש, יו"ר האגודה למען הלהט"ב בישראל ל-ynet, והגדיל אתר monitour.co.il שכותב "העיר ת"א נערכת לקלוט את מאות אלפי המבקרים שיגיעו לציין את שבוע הגאווה".

עבור מי שנמצא או מבקר בתל אביב השבוע, אין כל ספק – שבוע הגאווה מורגש מאד בעיר, כנראה יותר מכל אירוע אחר במהלך השנה. עיריית תל אביב מציינת אותו בדגלים, שילוט, תאורה, וכמובן השתתפות במימון האירועים, העסקים במרכז העיר מצטיידים בדגלי גאווה ושילוט מתאים, ובכל מקום מורגשת נוכחותם של קבוצות תיירים שזופים יותר מדי ולבושים מעט מדי. יתר על כן, ההשפעה של אירועי שבוע הגאווה ניכרת גם מחוץ לתל אביב, ותיירים רבים מבלים חלק מזמנם גם מחוץ לעיר אם ימים שלמים, או בנסיעות חד יומיות.

בתל אביב אין כל ספק – שבוע הגאווה מורגש יותר מכל אירוע אחר

בתל אביב אין כל ספק – שבוע הגאווה מורגש יותר מכל אירוע אחר

אז כמה שווה התיירות הלהט"בית?

ארגון התיירות העולמי פרסם ב-2012 דו"ח מקיף בנושא תיירות הלהט"ב, הטוען כי בעוד הנראות של הקהילה עולה, הדיון סביב ההשפעה הכלכלית מתרחב, ותחום התיירות הוא התחום המושפע ביותר. מאמרים רבים בתקשורת ממהרים לאמץ את הרעיון של "הדולר הוורוד" המקדם את התפישה של תיירים להט"בים כמצרך בעל הכנסה פנויה גדולה. הדבר משתקף בראשי התיבות הקשורים – Dink – dual income, no kids – שמתאר את הזוגות החד מיניים כצרכנים האופטימליים ובעיקר מדגיש את הגברים ההומוסקסואלים כבזבזנים גדולים יותר מהלסביות.

במציאות, מידע על כלכלת הלהט"ב שתומך בגישות אלה קיים בצמצום, ונאסף על ידי חברות מחקר פרטיות, וביעדים ספורים בלבד. אף כי ידע חשוב ניתן לקבל ממחקרים אלה, הם יכולים רק להוות מראה כיוון, יותר מאשר מחקר שוק ברור ומעמיק, וחברי קהילת הלהט"ב אינם יכולים להיות מצומצמים לכדי סטראוטיפ.

חלק ניכר מהמידע אודות תיירות הלהט"ב מגיע מחברי אגודת התיירות הלהט"ב הבינלאומית. ב- 2013 פורסם הדו"ח ה-18 על תיירות להט"ב על ידי חברת המחקר מסן פרנסיסקו Community Marketing Inc. שניתח סקר בקרב נשאלים בארה"ב שזיהו עצמם כלהט"בים. המחקר מצא עלייה בנסיעות בקרב להט"בים, כשגברים נוסעים בממוצע 4 פעמים בשנה לחופשה ועוד 3 פעמים לצרכי עבודה, ונשים בממוצע 4 פעמים בשנה לחופשה ועוד 2 פעמים לצרכי עבודה. רוב הנשאלים נכנסו תחת הגדרת טווח המחירים הבינוני, אחריהם המחירים הנמוכים, ובסוף נסיעות במחירים גבוהים. עם זאת, אלה שבחרו לנסוע בתקציב נמוך דיווחו כי הסיבה לתקציב זה הייתה הרצון לנסוע יותר ולא קשיים כלכליים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

חברת הייעוץ ההולנדית out now העריכה את פוטנציאל שוק נסיעות הלהט"ב ב-165 מיליארד דולר ב-2012, (ההערכות ל-2014 הן 200 מיליארד דולר), וזאת בהתבסס על מחקר עולמי בקרב יותר מ-40,000 משיבים מ25 מדינות (כולל ישראל). בעוד המידע מוגדר כלהט"בי, הוא בעיקר מתבסס על תשובות של גברים, וכדי להתמודד עם התעלומה של הרגלי הנסיעות של הלסביות, Curve, מגזין הלסביות הגדול בצפון אמריקה ערך ב-2011 סקר בקרב המנויות, שהראה כי 29% מהן מוציאות יותר מ-2000$ בחופשה השנתית, ו-33% מוציאות יותר מ-1000$.

הזדמנויות חדשות לצמיחה כלכלית בקרב סקטור הנסיעות של הלהט"בים מופיעות בשנים האחרונות, ובראש הרשימה היא הפריחה של שוק החתונות החד מיניות, כשיותר ויותר מדינות מאפשרות נישואין כאלה. אישור הנישואין במדינת ניו יורק הוביל לדוח ב-2011 שמצא כי החקיקה החדשה תביא יותר מ-310 מיליון דולר נוספים בהכנסות מתיירות להט"ב, ובסאו פאולו, ברזיל הערכות גופי התיירות הן כי אירועי הגאווה בעיר, בהן משתתפים כ-4 מיליון איש, והנחשב לאירוע הגדול בעולם, יזרימו 206 מיליון ריאל לכלכלה העירונית.

עם הקצב המהיר של הטכנולוגיה, נגישות ושיתוף מידע, טיפים לנסיעות מידע ספציפי על יעדים להט"בים עוברים במהירות. אם העולם "מתכווץ", הרי שחברי הקהילה מראים את הדרך לעיצוב מחדש והתחדשות מגזר התיירות והאירוח. אחת המגמות המשתנות היא הזהירות הרבה בסקרים מפני שאלות אודות נטייה מינית. כיום המגמה מתהפכת, ובזכות טכנולוגיות מחקר חדשות ניתן לאסוף מידע מדויק הרבה יותר על הרגלים, גישות והעדפות של קהל הלהט"ב.

מגמות נוספות שמתבררות בשנים האחרונות הן עלייה כללית במספר הנסיעות בקרב הלהט"ב וכן בעלות של הנסיעות. קיימת עלייה מתמדת בעניין אודות יעדים לחתונות וירח דבש בקרב זוגות חד מיניים בעיקר באירופה ואמריקה הלטינית, ועם העלייה במספר ההורים הלהט"בים עולה הדרישה לנסיעות עם ילדים, וכאן הזוגות מחפשים סביבה מקבלת, בטוחה ופתוחה שתתייחס אליהם כשווים. משפחות חד מיניות, זה צריך להיות ברור, מתמודדות עם אותם קשיים כלכליים שכל משפחה מתמודדת עמם, והם אינם מבוססים יותר ממשפחות אחרות, בניגוד לתפישה הרווחת. עבור כל מי שמנהל תיירות בעיר או מדינה המסר צריך להיות ברור: הפכו את המקום למזמין, אותנטי, מכבד, מגוון ומכיל והחברים הלהט"בים ובני משפחותיהם יגיעו ואף ישארו נאמנים, ושאת משום שהלהט"ב אוהבים לנסוע, אולם הם מתרחקים ממקומות בהם הם אינם חשים בטוחים או רצויים.

מאמרים קשורים: איך מתחלק העולם ביחס שלו להומוסקסואלים? | תאילנד יכולה ללמד איך להתייחס להומואים ולמה זה טוב לתיירות | שיווק יעדים ותיירות לשוק הלהט"ב | מצעד הגאווה במוסקבה נאסר ל-100 שנה | סאו פאולו ותל אביב – האם עיר יכולה לשנות דימוי של מדינה?

 

 

מודעות פרסומת

One Comment on “שבוע הגאווה – כמה זה באמת שווה לעיר?”

  1. יעלי הגיב:

    וכי למה שלא יהיה קרנבל בעיר? מוסיקה צבעים, תהלוכה-מצעד אנשים ילדים, כולם כולם , יום שמח בעיר, תיירות ופרנסה באותו יום ,יום לשכוח בו את כל העוולות היום יומיות שעוברות עלינו?….


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s