מלחמת הערים בשירותי השיתוף: מי ינצח בקרב המתלהט? (בקרוב גם בתל אביב)

Uber - בקרוב בתל אביב

Uber – בקרוב בתל אביב

הכלכלה החדשה המבוססת על אפליקציות שיתוף בתחומים שונים כמו airbnb (השכרת חדרים ודירות פרטיות) או uber  ו-lyft (כל אחד יכול להיות נהג מונית) מאיימת על הסדר הכלכלי ששולט בערים מזה עשרות שנים. אפליקציות אלה מאפשרות לכל אחד להציע שירותים שונים מתי וכמה שמתאים לו, והפכו כה פופולריות, עד כי הן מאיימות על הרווחיות של תעשיית המלונאות וחברות ההשכרה והמוניות. במקביל, אלה המציעים שירותים דרך אפליקציות אלה אינם מדווחים לרשויות על הכנסותיהם, ונמנעים כך מתשלום מיסים שונים, ממס הכנסה, רישיונות ועד תעריפי ארנונה למלונאות.

ברצלונה היא עיר שיכולה להיות שוק מצוין לאפליקציות השיתוף הללו, כעיר השנייה בגודלה בספרד, ויעד תיירות מבוקש, עם אוכלוסייה צעירה הכוללת זרים רבים וסקטור טכנולוגיה רחב. ועד עתה, העיר באמת הייתה כזו. הצמיחה של airbnb בברצלונה הביאה אותה להיות השוק הרביעי בגודלו בעולם, אחרי ניו יורק, לונדון ופריז, ואילו uber שרק נכנסה לעיר באפריל, מכוונת להצלחה דומה.

אולם ברצלונה הפכה לכאב ראש לא קטן לאפליקציות השיתוף, ולבסיס המאבק נגדן. נהגי המוניות בברצלונה דרשו מהממשל המקומי לסגור את השירות של uber בטענה כי השירות יוצר תחרות בלתי הוגנת מצד נהגים לא מורשים ופטורים מתשלום מיסים. איגודי המלונות הגישו תלונות דומות כנגד airbnb, נגד תושבי העיר המשכירים חדרים לתיירים ללא רישיון.

כדי להבין את היקף ההתנגדות לשירותים חדשים אלה צריך רק לעקוב אחרי ההתפתחויות מהזמן האחרון: איגוד המוניות של לונדון החל במאבק משפטי כנגד uber, נהגי uber  ו-lyft באילינוי כבר מחויבים באותם חוקים כמו נהגי מוניות, ראש עיריית ניו יורק פועל כנגד שירותי שיתוף הנסיעות, בית המשפט בברלין אסר על uber להתחרות במוניות, בבריסל השירות נאסר לחלוטין, בסיאטל הוגבלו שירותי הנסיעות במספר הנהגים המורשים לפעול במסגרתו, בניו יורק הגיעו airbnb והעירייה להסכם על פיו תמסור החברה לעירייה מידע על השימוש, במאליבו תושבים הכריחו את העירייה לסגור את אתר airbnb, בסן פרנסיסקו מתחזקת קואליציה כנגד שירותי airbnb, ואלה רק חלק מהדוגמאות מהזמן האחרון..

כעת, גם עיריית ברצלונה מתחילה להקשיב למחאה, ואחד מסגני ראש העירייה אמר השבוע: "כל הפעילות הזו צריכה לעבור חקיקה ולהיכנס לעולם משלמי המיסים כדי לא ליצור תחרות לא הוגנת". מנגד, בכנס אי-קומרס בברצלונה, נציגי airbnb  ו-uber התבטאו לגבי הקונפליקט כמהומה טיפוסית המרחשת כאשר עסק חדש נכנס לתחום הנמצא תחת רגולציה כבדה ומנער את המוסכמות. במציאות, הם אמרו, השירות שלהם יכול לעזור לעיר ולסקטורים המוחים נגד כניסתם.

מנהל airbnb  לספרד ופורטוגל אמר כי בשנה שעברה השכרת הדירות והחדרים באמצעות החברה הביאו להשפעה בהיקף של 128 מיליון אירו לעיר ברצלונה, שעזרה מאד לתושבים במדינה שעוברת משבר כלכלי קשה: 77% מהמשכרים הציעו חדר אחד בדירתם והרוויחו בממוצע 220 אירו בחודש, הוא אמר, הכנסה שברובה הלכה לטובת צרכים בסיסיים. "בדרום אירופה, אנשים נאבקים. 53% מהמארחים אומרים כי הכסף שהם מרוויחים בהשכרת דירותיהם מאפשר להם להמשיך להתגורר בדירות אלה" הוא הוסיף, "אלפי משפחות משתמשים בשירות כדי לגמור את החודש". המנהל של uber לצפון ומערב אירופה אמר כי הוא מבין את הפחדים של נהגי המוניות, אבל הוא טוען, כי הצמיחה של החברה היא חלק משינוי מבני המתרחק מהחזקת רכב בבעלות פרטית, ובטווח הארוך זה לטובת המוניות.

airbnb - עיריית תל אביב דווקא בעד

airbnb – עיריית תל אביב דווקא בעד

בשנים האחרונות ברצלונה חוותה זינוק עצום בתיירות, למעשה, התיירות כיום אחראית ל-14% מהכלכלה העירונית, והעירייה מחפשת דרכים לארגן את התיירות באופן שיהיה ריווחי אך גם לא יהרוס את זהות העיר. מספר גדל והולך של מקומיים החלו להתלונן לגבי התיירות, ולגבי התיירים המתאכסנים במקומות ללא רישיון, בעיר ובעיקר במרכז ההיסטורי שלה.

בתחילת מאי, עירייה ברצלונה הקפיאה באופן זמני מתן רישיונות חדשים לאירוח תיירים, הדרוש לאנשים שרוצים להשכיר את דירותיהם. יש כאלה 8000 בעיר, מתוכם יותר מ-600 במרכז ההיסטורי. העירייה מתכוונת ליצור תכנית עירונית חדשה עד יולי, ואז היא תאפשר מתן רישיונות חדשים בשכונות שאינן רוויות. כמו כן העירייה מתכוונת לפתוח קו חם לדירות תיירים, אליו יוכלו מקומיים להתקשר ולהתלונן אודות בעיות הקשורות להשכרה לתיירים.

עיריית ברצלונה נכנסה לקונפליקט עם airbnb אודות חוקים אלה. בעוד תקנות חדשות דורשות מחברות המציעות השכרת דירות לתיירים להציג את מספר הרישיון שלהן ברשימות מקוונות, airbnb אינה דורשת זאת מהמשתמשים בשירות. בנתיים גם uber נתקלת בבעיות עם העירייה משום שהיא מציעה נסיעות עם נהגים בלתי מורשים המתחרים בנהגי מוניות המשלמים דמי רישיון המגיעים עד ל-100,000 אירו. לאחר שאיגוד המוניות המקומי התלונן, ממשלת קטלוניה פתחה בחקירה כנגד uber והצהירה כי המוניות הבלתי מורשות עשויות להיקנס בעד 2000 אירו.

בישראל airbnb כבר פעילה, והלה אורן, מנכ"לית עיר עולם ותיירות כבר התבטאה מספר פעמים כי עיריית תל אביב אינה מתייחסת לשירות בדומה לעיריות אחרות הנלחמות בו, ודווקא מעודדת את התרחבות ההיצע לתייר. עם זאת, העירייה בוחנת כיצד להסדיר בעתיד את השירות באופן שלא יהפוך בניינים שלמים לדירות תיירים, מה שעלול לצמצם את מספר הדירות להשכרה בתל אביב עוד יותר. Uber  הודיעה לאחרונה כי במסגרת ההסתערות שלה על המזרח התיכון, ואחרי כניסתה לדובאי, דוחא, אבו דאבי, ריאד וג'דה, היא מתכוונת להתחיל בפעילות גם בתל אביב, וכבר החלה בגיוס כוח האדם. הכניסה של uber לתל אביב מונע גם מהרצון להיכנס למגרש הביתי של גט טקסי הישראלית, שלאחרונה השיקה את השירות בניו יורק, וזכתה לקבלת פנים אגרסיבית במיוחד מ-uber.

מברוק דוחא, uber השיקה רשמית

מברוק דוחא, uber השיקה רשמית

בניגוד לערים בעולם, בהן הרישיון להפעלת מונית ניתן על ידי העירייה, בישראל הרישיון ניתן על ידי משרד התחבורה, ולכן למעשה לעיריית תל אביב אין יכולת רבה להתערב בקרב העומד להתחולל ברחובות תל אביב בין נהגי המוניות (המגובים בגט טקסי המקומית) מול uber העולמית שצומחת בקצב מסחרר. מה שבטוח – יהיה מעניין!

מאמרים קשורים: כלכלת השיתוף מתמסדת בקליפורניה | אם משתפים אופניים ומכוניות, אז למה לא גם סירות? | שיתוף מוניות- עוד שלב באבולוציה של התחבורה | מהן תכניות שיתוף האופניים הטובות בעולם? | עיריית תל אביב מתקדמת לקראת תכנית שיתוף רכבים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s