מהאירוויזיון ועד המונדיאל – איך משפיעה ההשתתפות על דימוי המדינות

גביע העולם בכדורגל, ברזיל 2014 - המדינות המשתתפות

גביע העולם בכדורגל, ברזיל 2014 – המדינות המשתתפות

תחרות האירוויזיון אולי נחשבת בעיני רבים לאירוע מיותר וחסר חשיבות, אולם לא ניתן להתעלם מהעובדה כי מיליונים עדיין צופים בה, היא מצליחה למשוך תשומת לב, והקרב על ההשתתפות בה ועל אירוח האירוע עדיין עז ומשעשע.

המשתתפים הבולטים בתחרויות לאורך השנים הצליחו למשוך תשומת לב רבה, ובדרך לחזק סטראוטיפים על אומות ומדינות או לשנות אותם. הדוגמה הטובה ביותר לכך כנראה היא דווקא ישראל, שבזכות ההופעה של דנה אינטרנשיונל בשנת 1998, נראתה פתאום כמדינה חילונית, פרוגרסיבית וסובלנית, דימוי שונה לחלוטין מזה שהיה לישראל עד אז. המנצחת השנה רק הוכיחה זאת עוד יותר, והזרימה דם חדש לזיכרון הקולקטיבי של הצופים.

אירוח האירוויזיון הוא פלטפורמה שיווקית חזקה. ההופעה ב-1998 הייתה נקודת מפנה מבחינת ישראל, ותל אביב ניצלה את האירוע בשנת 2012 כדי להציג את עצמה באירוויזיון שהתקיים בבאקו, אזרבייג'ן, עם סרטון יחסי ציבור מושקע במיוחד, שכלל לא פחות מ-32 אתרים בולטים בעיר, ובהם דיזנגוף סנטר, הגשר מעל הירקון, בריכת גורדון, יפו העתיקה, גינת הכלבים בגן מאיר ועוד, תמונות ממרתון תל אביב והופעות חוזרות ונשנות של תחנות ואופני "תל-אופן".

באופן מסורתי,  האירוע משמש הזדמנות מצוינת למדינה או לעיר המארחת להציג את עצמה לקהל הצופים הרחב, ולמרות שפעמים רבות התצוגה היא מייגעת וחסרת השראה, לעיתים יש הפתעות.  קופנהגן, המארחת השנה, כנראה לא צריכה לעבוד קשה מדי על התדמית שלה, ולכן הרשיתה לעצמה להציג סרט שצוחק הן על שיווק הערים, והן על התיירים והציפיות שלהם.

בעוד פחות מחודש יפתח בברזיל גביע העולם בכדורגל, מונדיאל 2014. ההשפעה של אירוע הענק על המדינה הוא קשה לכימות, אולם הערכות צופות כי תיירי המונדיאל יוציאו בממוצע 2500 דולר, לא כולל טיסות, כ-600,000 תיירים יגיעו למדינה, ומיליוני ברזילאים יעברו מעיר לעיר. סה"כ ההכנסות הצפויות מוערכות בכ-3 מיליארד דולר, עלות האירוח מוערכת ביותר מ-11 מיליארד.

החשיבות של האירוע לברזיל ברורה, אם כי התוצאות פחות. ברזיל שמתכוננת במקביל לארח את האולימפיאדה ב-2016 בריו דה ז'ניירו, יכולה להביט אל הסיכומים של אולימפיאדת לונדון, ולשאלה עד כמה תרמה האולימפיאדה לכלכלת בריטניה, ולהבין שהתשובה תלויה בעיקר במשיב..

אבל מה ההשפעה של ההשתתפות הנבחרות הלאומיות במונדיאל על תדמיתן של המדינות הלוקחות בו חלק?

פליקס ווטזל, חקר את הנושא ב-2010, כשגביע העולם בכדורגל התקיים בדרום אפריקה, והגיע למסקנה כי המונדיאל הוא הבמה הטובה ביותר להשאיר רושם ארוך טווח על דימוי המדינה, משום שהאירוע הוא כה עוצמתי. זוהי אחת הפעמים היחידות בה מיליארדים של אנשים צופים באותו אירוע באותו זמן, כשמדינות שלמות מתאספות בקבוצות חברתיות וצופות בדרמה ומתרגשות בזמן אמת, להבדיל מחוויית המדיה האישית והיומיומית. משום כך, לעצם ההשתתפות בגביע העולם יכולה להיות השפעה חזקה מאד. אירוע המדיה הזה, מייצר תפישות לגבי אומות, הנכפות על הנבחרות המשחקות, וניתן להבחין כשהן מתעצמות בהתייחסות לאומות דרך הנבחרות הלאומיות.

אוהדים בריטים

אוהדים בריטים

אירועי טלוויזיה הופכים חשובים יותר ויותר, מכיוון שאנו לא רק צופים ביותר ויותר ערוצים, אלא גם הרגלי הצפייה שלנו מבחינת זמן הצפייה הופך לאישי ומפוצל יותר. כך עולה החשיבות של ההשתתפות בגביע העולם מבחינת תפישת מותג המדינה, משום שזו אחת הפעמים היחידות בהן רוב אוכלוסיית העולם צופה באותו שידור באותו זמן, ונוצרת התפרצות קולקטיבית של רגשות ובמקביל מתבססים סטראוטיפים ותפישות חדשות. הצפייה ממשותפת כל כך חשובה, עד כי ממשלת בריטניה החליטה כי הפאבים יוכלו להישאר פתוחים מעבר לשעות הפעילות הרגילות (עד 23:00), כדי לאפשר צפייה במשחקי הנבחרת.

ההשפעה החזקה יותר של אומות קטנות מיוחסת לאפקט ההפתעה, משום שסטראוטיפים טרם התבססו. בעתיד (נכתב ב-2010), האפשרות להפתיע תצטמצם, כשסוגים חדשים של צריכת מדיה יובילו לגישה טובה יותר למידע אודות האומות. הגישה הטובה יותר למידע, עם זאת, אינה מתורגמת בהכרח לשיפור הידע, וניתן לטעון כי ההתפצלות של המדיה, העלייה בחשיבות הבידור והשינויים בהרגלי צריכת המדיה יובילו דווקא לידע מופחת ובמקביל לחוסר דיוק במידע. התפתחויות אלה בתחום התקשורת והמדיה יגדילו עוד יותר את חשיבות גביע העולם בכדורגל בכל סוג של פעילות למיתוג מדינה.

מאמרים קשורים: קטאר – אירועי ספורט לטובת מיתוג המדינה | מיתוג משחקי קופה אמריקה, צ'ילה 2015 | מיתוג ברזיל- האם המותג החביב מתחיל להיסדק? | מיתוג אירוויזיון 2014, קופנהגן | היכן תתקיים אולימפיאדת 2024?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s