האם העיר שלך תשרוד? דירוג עמידות הערים

ניו ג'רזי אחרי הוריקן סנדי וסכר התמזה בלונדון

ניו ג'רזי אחרי הוריקן סנדי וסכר התמזה בלונדון

העשורים האחרונים היו העשורים של הערים. ברור כבר לגמרי כי אוכלוסיית העולם מצטופפת בערים, וכי מגמה זו עתידה רק להתגבר, כששני שלישים מאוכלוסיית העולם תחייה בערים עד שנת 2050, על פי הערכות של האו"ם. אם עד היום דיברנו על איכות חיים, ערים מקיימות וערים טובות, נראה לאחרונה, ובעיקר בעקבות שינויי האקלים, כי השיח משתנה במהירות, וערים ימדדו בעיקר ביכולתן להתמודד ולעמוד מול פגעי מזג האוויר, שימררו את חיינו יותר ויותר.

דוח חדש של חברת Grosvenor מודד את יכולתן של 50 ערים, עד כמה הן "פגיעות" לשינויי האקלים, ובמקביל, עד כמה הן מוכנות ויכולות להגיב לשינויים אלה, או בקיצור – עד כמה הן "עמידות". המושג "עמידות" או resilience יהיה בשנים הקרובות אחד המדדים החשובים ביותר לבחינת ערים, ולשיקול של אנשים וחברות האם לעבור או להשקיע במקומות אלה.

הערים העמידות ביותר

הערים העמידות ביותר

שלוש הערים המובילות במדד הן ערים קנדיות, טורונטו, וונקובר וקלגרי, ושש נוספות הן מארה"ב (שיקגו ופיטסבורג הראשונות). הדירוג מבוסס על 5 קטגוריות של פגיעות (אקלים, סביבה, משאבים, תשתית וקהילה), ו-5 קטגוריות של התמודדות (ממשל, מוסדות, יכולת טכנית, מערכת תכנון ומבני מימון). "משאבים" לצורך העניין מתייחס לנגישות העיר לאנרגיה, מזון ומים, ו"מבני מימון" מתייחס ליכולת להלוות הון ולהתחבר לכספים ברמת המדינה או ברמה הבינלאומית.

את מרכז הטבלה תופסות בעיקר ערים אירופאיות. שטוקהולם היא העיר האירופית העמידה ביותר (6), אולם לונדון מדורגת ב-18, פריז ב-23, מינכן (24), וינה (25), מדריד במקום 31  ומילנו ב-33. העיר האירופאית המדורגת נמוך ביותר היא מוסקבה במקום 37.

קבוצת הערים בתחתית הדירוג, כולן ממדינות מתפתחות, כוללת את הערים דאקה, בנגלדש (50), ג'קרטה, אינדונזיה (49), קהיר (48), מנילה (47), מומבאי (46) וריו דה ז'ניירו (45). ערים אלה מאופיינות באוכלוסייה הצומחת בקצב גבוה במיוחד, והן גם תחת סיכון רב וגם בעלות יכולת פחותה להתמודדות.

מאמרים קשורים: ערים בשינוי: קטסטרופה בפתח או חזון לעתיד טוב יותר? | התשובה של המבורג לשינויי האקלים | איך תתכונן ניו יורק להוריקנים הבאים? | איך ישפיעו שינויי האקלים על המזרח התיכון? | הערים המובילות בהתמודדות עם שינויי האקלים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s