ערים גלובליות, הווה ועתיד: מדד הערים הגלובליות GCI והערים המתפתחות ECO

לונדון עיר גלובלית

לונדון עיר גלובלית

היום, יותר מבעבר, ערים גלובליות (ערי עולם) צריכות לרוץ רק כדי לשמור על מקומן. מנהיגי ערים השואפים להעניק לתושבי עריהם את ההטבות המתלוות למרכז כוח עולמי חייבים להשתמש בכל התחמושת, כל הזמן.

ערים גלובליות מקושרות בינהן בכלכלה ועסקים, רעיונות והון, ועיר גלובלית יכולה לייצר תועלות המתפרשות הרבה מעבר לגבולותיה המוניציפליים. ה- Global Cities Index GCI בוחן רשימה של 84 ערים בעולם ומודד כיצד הן משולבות גלובלית באמצעות 26 מדדים בחמישה ממדים: פעילות עסקית, הון אנושי, חילופי מידע, חוויה תרבותית, ומעורבות פוליטית. מאז החל להתפרסם המדד ב-2008, הוא מתעדכן בהתאמה למגמות מתפתחות, ומנתח כיצד ערים מתפתחות בכל מדד, ומציע תובנות לגבי איך עיר יכולה להיות גלובלית יותר. בנוסף הדוח מפרסם גם את ה-(Emerging Cities Outlook (ECO שמודד את הערים המתפתחות ואת הפוטנציאל שלהן להפוך לגלובליות בעתיד. באופן מיוחד בוחן מדד ECO את הסבירות של 34 ערים במדינות בעלות הכנסה נמוכה או בינונית לשפר את מיקומן הגלובלי בעתיד.

המגמות:

ערים הופכות גלובליות יותר. הציונים עבור ערים משנת 2008 עלו ב-8% בממוצע, והערים המדורגות נמוך במדד צמצמו לאט אבל בקביעות את הפער מול הערים המובילות. המקומות המובילים במדד הם יציבים, וזו רשימה שקשה להצטרף אליה, אולם בהמשך הרשימה היציבות יורדת. מאז 2008 רק 23 ערים איכלסו את רשימת 20 הערים המובילות, אולם את מקומות 21-40 אכלסו 28 ערים שונות, ואת מקומות 41-60 אכלסו 33 ערים שונות.

הון אנושי הופך למפוזר באופן אחיד יותר בין הערים הגלובליות, למרות שחילופי המידע לא. דירוג ההון האנושי מתכנס, בעיקר במספר התושבים בעלי תואר שלישי וגודל האוכלוסייה הזרה. בחילופי ידע, הדירוגים מתרחקים, כשחופש העיתונות ומספר המנויים לפס רחב מקוטב יותר. פוליטיקה היא רבת עוצמה, בעיקר כאשר היא מחוברת לפעילות עסקית חזקה. 4 הערים המדורגות בראש הן בין 10 הערים המדורגות בראש במדדי הפעילות העסקית והמעורבות הפוליטית. בייג'ינג היא דוגמה לשילוב כזה.

ערים בעלות הכנסה נמוכה או בינונית בדרך כלל שייכות לאחת מארבע קבוצות: אלה שהשתפרו משמעותית במדד, נראות כערים שימשיכו בכך (ג'קרטה, ריו דה ז'ניירו, מומבאי), אלה שהצליחו פחות אך נראות כערים שישתפרו (מנילה, בוגוטה), אלה שהתקדמו משמעותית אבל עשויות לאבד תנופה (בואנוס איירס, הו צ'ין מין סיטי), ואלה שצריכות לקחת את עצמן בידיים (קהיר).

מדד הערים הגלובליות 2014

מדד הערים הגלובליות 1-50

מדד הערים הגלובליות 1-50

כמו בכל מדד קודם, ניו יורק ולונדון מובילות את המדד, ואחריהן פריז, טוקיו והונג קונג. בין 20 הערים המובילות, 7 הן באיזור אסיה והפסיפיק (טוקיו, הונג קונג, בייג'ינג, סינגפור, סיאול, סידני ושנגחאי), 7 הן באירופה (לונדון, פריז, בריסל, מדריד, וינה, מוסקבה, וברלין), ו-6 הן באמריקה (ניו יורק, לוס אנג'לס, שיקגו, וושינגטון, טורונטו, ובואנוס איירס). קהיר היא העיר המובילה באפריקה, ונותרה בין 50 המובילות למרות הסערות הפוליטיות והכלכליות העוברות על מצרים.

בייג'ינג, במקום 8, נכנסה לעשירייה הראשונה בפעם הראשונה, תודות לעלייה המספר חברות ה-Fortune 500, בתי ספר בינלאומיים, מספר המחוברים לפס רחב ומוזיאונים. בואנוס איירס הפכה לעיר הראשונה מאמריקה הלטינית שנכנסה לרשימת 20 המובילות במדד, בזכות ההון האנושי והסצינה התרבותית.

 

מדד הערים הגלובליות 51-84

מדד הערים הגלובליות 51-84

איסטנבול הציגה את הזינוק הגדול ביותר ממקום 37 למקום 28, כשהמרכז הכלכלי של טורקיה מתבסס כמרכז פוליטי, עסקי ותרבותי בצומת הדרכים שבין אירופה ואסיה. באותו הזמן, בוסטון וציריך הן הערים שירדו יותר מאחרות בדירוג, 6 מקומות. בעוד רוב הירידה של בוסטון מיוחסת לשינוי בדירוג עושר ואיכות ההיצע הקולינרי, גם המעורבות הפוליטית וסצינות המוזיקה והתאטרון שלה לא עמדו בקצב של ערים מתחרות. הירידה של ציריך מיוחסת בעיקר לתחומי אמנויות הבמה ומספר משרדי החדשות הבינלאומיים הממוקמים בעיר.

מדד 2014 כולל 18 ערים חדשות (6 במזרח התיכון וצפון אפריקה, 4 באמריקה, 3 באירופה, 3 בסאב סהרה, ו-2 באסיה-פסיפיק). בודפשט, פראג וונקובר מובילות את הערים החדשות במקומות 46-8, וטוניס, לאהור וקינשסה סוגרות את רשימת הערים החדשות במקומות 81-3.

התפתחות ערים משנת 2008

שינויים בדירוג של 60 הערים המקוריות jpg

שינויים בדירוג של 60 הערים המקוריות jpg

מספר ערים התקדמו משמעותית מאז 2008, בעוד אחרות דרכו במקום או נסוגו. בואנוס איירס ומומבאי טיפסו ב-13 מקומות, מבין 60 הערים שנמדדו ב-2008. הדירוג של בואנוס איירס עלה בכמעט 40% בשנים אלה עם שיפור משמעותי בחילופי תרבות והון אנושי. הייתה גם עלייה קטנה אך משמעותית בפעילות העסקית ובחילופי המידע, מספיק כדי לסתור את הירידה במעורבות פוליטית בינלאומית. הדירוג של מומבאי עלה ב-73%. המרכז הכלכלי של הודו רשם עליות משמעותיות ביותר בתחומי חילופי המידע והון אנושי, וגם בפעילות עסקית, בה העיר היא בין 20 המובילות מבין 60 הערים המקוריות. העיר נותרה חלשה בתחומי חילופי התרבות והמעורבות הפוליטית הבינלאומית.

בעוד בייג'ינג עלתה בדירוג, היא החלה מנקודת התחלה גבוהה, והעלייה בת ה-20% הובילה אותה לעשירייה הראשונה במדד. החשיבות הגלובלית העולה של העיר והחברות הסיניות עזרו לה להתמקם במקום הרביעי בפעילות עסקית, ובפער קטנטן מטוקיו. זאת, יחד עם שיפור בהון אנושי וחילופי תרבות הספיקו לה לסתור את הירידה בביצועים בחילופי מידע ומעורבות פוליטית בינלאומי.

בנגקוק, עם 16% צניחה בדירוג ו-15 מקומות היא הצד השני של המטבע. ב-2008 נראתה העיר כצומחת. הבירה התאילנדית דורגה בין 20 המובילות בפעילות עסקית, הון אנושי, ומעורבות פוליטית, ודורגה במקום 22 הכללי. מאז, חוסר יציבות פוליטית לאורך זמן פגעה בעיר, וירידה בחילופי מידע נוספה לכך. למרות שיפור מה בחוויה התרבותית, בנגקוק מדורגת השנה במקום 37 מבין 60 הערים המקוריות.

סן פרנסיסקו, ניו דלהי ומקסיקו סיטי ירדו 7 מקומות כל אחת. סן פרנסיסקו שירדה ממקום 15 ל-22 התפתחה יותר מהר בחילופי מידע מאשר בכל תחום אחר, והצליחה לסיים בין 20 המובילות בתחום זה, בזכות הסיליקון ואלי. הדירוג הגבוה של העיר בחילופי תרבות, לא הספיק לה כדי לשמור על מקומה, כשהיא ירדה בדירוג בכל התחומים האחרים. מקסיקו סיטי (מקום 32 ירידה מ-25) שיפרה משמעותית את דירוגה בהון אנושי, אבל ירדה בכל המדדים האחרים, עם ירידה משמעותית ביותר בתחום חילופי המידע. ניו דלהי שירדה ממקום 41 ל-48 מבין הערים המקוריות, למעשה שיפרה את דירוגיה בכל מדד מלבד חילופי מידע, אולם השיפור בהון אנושי ובחוויה התרבותית לא הספיקו לשמור על הקצב של הערים המתחרות.

מבט אל ערי העתיד

הערים העולות

הערים העולות

כפי שהדוגמאות לעיל מראות, ערי שרוצות לשפר או לשמור על מיצובן הגלובלי חייבות להתמקד בעיקר בחיזוק הפעילות העסקית וההון האנושי. בעוד מרחקים פיזיים הופכים פחות רלוונטיים והתחרות הגלובלית מתעצמת, ערים בכלכלות מתפתחות יאיימו יותר ויותר על הערים מהכלכלות המבוססות. מדד (Emerging Cities Outlook (ECO בוחן את האפשרות שערים ממדינות בעלות הכנסה נמוכה או בינונית ישפרו את מיקומן בעשור או שניים הבאים. המדידה נעשית על ידי חישוב משך הזמן שייקח לעיר מסוימת, בהינתן שהיא מתקדמת בקצב קבוע כמו בין 2008-2013, להשיג את המובילות הגלובליות באינדיקטורים המובילים של פעילות עסקית והון אנושי, וכן חדשנות, שהיא חיונית למשיכת כישרונות ועסקים.

שתי ערים מדרום מזרח אסיה, ג'קרטה ומנילה, מובילות את רשימת הערים המתעוררות. למרות ששתיהן נמצאות כעת בחצי התחתון של המדד בתחומי הפעילות העסקית, השיפור המהיר שלהן יאפשר להן להשיג את המובילות העולמיות בעסקים מהר יותר מכל עיר אחרת ממדינת הכנסה נמוכה או בינונית, מלבד סאו פאולו. עוד עיר מזרח אסייתית, קואלה לומפור, נמצאת בין 10 הערים במדד זה.

הערים הגלובליות של היום, והערים העולות של המחר

הערים הגלובליות של היום, והערים העולות של המחר

באפריקה, אדיס אבבה היא העיר השלישית שסביר ביותר שתתקדם במיצוב הגלובלי שלה. למרות שהציון שלה בתחום החדשנות נמוך, היא משפרת את הביצועים באחוזים גדולים מאד מאז 2008, ומשתפרת גם בתחומי הבריאות, פערי הכנסה ושקיפות עסקית. העיר הבאה באיזור הסאב סהרה היא ניירובי, שם חברת יבמ כבר בונה מרכז פיתוח.

ריו דה ז'ניירו, בוגוטה וסאו פאולו נמצאות גם כן בין 10 המובילות במדד הערים המתעוררות. סאו פאולו כבר חזקה מאד בפעילות עסקית, ואם תמשיך להתקדם בקצב זה היא תסגור את הפער מול המובילות מהר. עם זאת בתחום ההון האנושי יקח לה זמן לגשר על הפער. בוגוטה מתקדמת מהר בתחום ההון האנושי וכן בתחום הסביבה והבריאות.

תל אביב

המרכז הכלכלי והתרבותי של ישראל מדורג במקום 54 הכללי. העיר העברית הראשונה אמנם מקדימה בדירוג את אוסקה, ריו דה ז'ניירו או אבו דאבי, אולם זהו הדירוג הנמוך ביותר של תל אביב מאז החל להתפרסם המדד. בשנת 2008 העיר הייתה מדורגת 42, ב-2010 דורגה במקום 50, וב-2012 דורגה במקום 46, וזה מחזיר אותנו למשפט שפתח את המאמר: היום, יותר מבעבר, ערים גלובליות צריכות לרוץ רק כדי לשמור על מקומן. מנהיגי ערים השואפים להעניק לתושבי עריהם את ההטבות המתלוות למרכז כוח עולמי חייבים להשתמש בכל התחמושת, כל הזמן.

מאמרים קשורים: דירוג המרכזים הפיננסיים העולמיים | דירוג הערים הטובות בעולם 2014 | הערים הגלובליות שמתחרות על המיליארדרים | הגלובליזציה מונעת על ידי ערים, ולא על ידי מדינות | כך נראית עיר גלובלית: לונדון

 

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s