העיר היקרה בעולם: מדד יוקר מחייה בערים 2014. האקונומיסט

עשר הערים היקרות בעולם

עשר הערים היקרות בעולם

למרות המדיניות הכלכלית והאינפלציה העולה, ין חלש הניע את אוסקה וטוקיו מראש רשימת הערים היקרות בעולם. שינוי זה סלל את הדרך לסינגפור, שמטפסת בקביעות במדד בעשור האחרון, להתבסס במקום הראשון, והלא נחשק, של מדד הערים היקרות בעולם.  עליית המחירים בסינגפור נמשכת ביציבות, ומדינת- העיר שהייתה לפני עשור במקום ה-18, חוותה עלייה מתמשכת ביוקר המחיה, ביחס לניו יורק.

לסינגפור יש גם כמה מרכיבים מבניים יקרים הדוחפים את יוקר המחייה בה כלפי מעלה. לדוגמה, עלות מכוניות הינה יקרה ביותר, ועלות התחבורה היא כמעט פי שלושה מאשר בניו יורק. בנוסף, כעיר מדינה עם מעט מאד משאבי טבע, סינגפור תלויה במדינות אחרות בתחומי האנרגיה ואספקת המים. בשנים שלפני המשבר הכלכלי, ערי אסיה חוו עלייה יחסית ביוקר המחיה שבאה במקביל לצמיחה שלהן. כמו סינגפור, הייתה עלייה קבועה ביוקר המחייה בערי אוסטרליה. כתוצאה, יעדים באוסטרליה ובאסיה היוו חצי מהעשירייה המובילה של הערים היקרות בעולם בשנה שעברה.

אירופה חוותה השנה אופטימיות מחודשת, עם עליה בביטחון בשווקים. זאת, יחד עם חולשה של המטבעות ביפן, הפך את ערי אירופה ליחסית יותר יקרות, שוב. ערי אירופה תופסות את חמשת המקומות הראשונים בדירוג, וחצי מהעשירייה המובילה. כאשר בוחנים את הדירוג על פי קטגוריות, מעניין לראות כי ערי אסיה נוטות להיות יקרות מאד עבור קניות במכולות, כשטוקיו היא היקרה ביותר בקניית מזון. עם זאת, ערי אירופה נוטות להיות היקרות ביותר בתחומי הבילוי והפנאי.

ניו יורק, המשמשת בסיס ההשוואה במדד זה, חוותה עליית מחירים כתוצאה מדולר מתחזק, ו-94 ערים ירדו במדד ביחס לניו יורק. עם זאת, התפוח הגדול עצמו עלה רק במקום אחד בדירוג אל המקום ה-26. שינוי מינורי זה משקף גם התחזקות ערים סביב ניו יורק במדד. אירופה אחראית ליותר מחצי מ-24 הערים שעלו במדד ביחס לניו יורק.

ירידה ביוקר המחייה בקנדה הביא את ניו יורק חזרה למקומה המסורתי כעיר היקרה ביותר בצפון אמריקה, למרות שהיא אינה היקרה ביותר באמריקה כולה. קראקאס, בירת ונצואלה, ממשיכה להחזיק בתואר, ומדורגת שישית הכי יקרה בעולם ולסבול מאינפלציה גבוהה.

לערים הזולות בעולם יש הרבה במשותף, הן במונחים גאוגרפיים והן בעקביות שלהן בדירוג. בעוד אסיה מאכלסת כמה מהערים היקרות בעולם, האיזור גם אחראי להרבה מהערים הזולות ביותר. בתוך אסיה התמורה הטובה ביותר לכסף נמצאת בתת היבשת ההודית (הודו, פקיסטן, בנגלדש, נפאל וסרי לנקה). מומבאי היא העיר הזולה ביותר במדד ושלוש מתוך 4 הערים הזולות ביותר הן מפקיסטן, הודו ונפאל. רק דמשק מצטרפת לערים אלה בעקבות המשבר הפנימי בסוריה והשפעתו.

עשר הערים הזולות בעולם

עשר הערים הזולות בעולם

מאמרים קשורים: דירוג הערים ע"פ מחירי המלונות  | דירוג הערים הטובות בעולם | דירוג המדינות בהן האוכל הטוב בעולם | דירוג המדינות הירוקות בעולם | המקומות המצולמים ביותר בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s