חדשנות והעיר הגדולה: רעיונות לשיפור העיר שכבר נוסו והצליחו

חדשנות והעיר הגדולה

דוח חדש של Center for an Urban Futures מציג 25 דוגמאות של מהלכים חדשניים שננקטו ברחבי ארה"ב על ידי ראשי ערים ורשויות מקומיות, ושכבר הוכיחו עצמם כאפקטיביים. "כאשר האינטרסים, הכישרון והמשאבים של בעלי עניין שונים מתחברים, דברים מדהימים יכולים להתרחש – זהו החוט המקשר בדוח זה, המציג 25 כלי מדיניות חדשניים המשנים את הערים בארה"ב ומחוץ לה." כך נפתח הדוח, המתפרסם זו השנה השנייה.

חדשנות והעיר הגדולה. הדוח

חדשנות והעיר הגדולה. הדוח

עיור, דיגיטציה וגלובליזציה, דרך ההתקדמות המהירה של הטכנולוגיות החדשות וההגירה הבלתי פוסקת אל הערים, מעצבות את הדרכים החדשות ליצור, להשתתף ולספק שירותים לציבור. באופן לא מפתיע, שיתופי פעולה וניסיונות חדשים הם הקונספט המשותף לדוגמאות בדוח. סביב העולם, עסקים, עמותות וארגונים, בתי ספר ויחידים משתפים פעולה עם עיריות כדי לפתח פתרונות אפקטיביים וסקלבליים לטווח רחב של בעיות: מתמריצים להשקעות פרטיות בתשתיות ציבוריות בשיקגו, או צימצום השפעת הכנופיות על שכונות בלוס אנג'לס. הנה כמה דוגמאות מהדוח:

צוותי אספקת חדשנות – ערים פועלות על מערכות לכל דבר מתחבורה ועד איסוף אשפה – אולם אין מערכת אמינה, הניתנת להשווה לצורך יצירת והטמעת פתרונות מדיניות של עיר חכמה. בקיץ 2011, קרן בלומברג הימרה על 24 מיליון דולר כי תשתית כזו יכולה להיבנות במסגרת עירייה. 5 ערים – אטלנטה, שיקגו, לואיסוויל, ממפיס וניו אורלינס, זכו למענק להקמת צוותי עבודה המדווחים ישירות לראש העירייה ומיצרים פתרונות חדשניים. צוותים אלה התרכזו באופן אגרסיבי באתגרים של עריהן. התוצאות: כל צוות פיתח רפורמה מקיפה תוך מספר חודשים במקום שנים. התכנון וההטמעה התבססו על ניתוח מידע מעמיק ולערים היה את הזמן ללמוד מאזורים אחרים.

תכנית הסנסורים לחנייה – במטרה להציע יותר מקומות חנייה ולצמצמם את השיטוט בחיפוש אחריה, סן פרנסיסקו הטמיעה מערכת ניהול מקומות חנייה מתקדמת הנותנת מידע בזמן אמת לטלפונים ניידים, כולל מחירים. על ידי העלאת המחירים כאשר הביקוש עולה וכיוון הנהגים למקומות פנויים, המערכת צמצמה את הרעש, הזיהום והתיסכול המלווים לעומסי תנועה.

סקטור פאנלס – ה- sector panels של סיאטל הם שיתוף של כוח עבודה מהעיר ומהמדינה, מחנכים ומובילים עיסקיים המעורבים בסדרת מפגשים בהם מזוהים הצרכים של המשתתפים בבעלי כישורים ואחר כך תכנית להכשרתם. התכנית הביאה להרחבת תכניות ההכשרה בתחומי הבריאות, משרות ירוקות מדיה אינטראקטיבית ועוד. תכניות אלה עזרו לסיאטל להגביר את האפקטיביות של כוח העבודה, ועל ידי מעורבות העובדים, תוצאות ההכשרות הללו מותאמות יותר לצרכים של הסקטורים השונים.

תכנית עורכי הדין הקהילתיים – היחסים בין המשטרה ומערכת המשפט הם לעיתים קרובות מתוחים. אנשי משטרה מתגאים במעצרים שהם מבצעים ומתוסכלים כאשר הם מבוטלים בשל סיבות טכניות משפטיות. כדי להתמודד עם מצבים אלה, תובע ממשרד התובע בממפיס מצוות לכל מתחם בעיר. העו"ד מייעץ לשוטרים על צדדים משפטיים לגבי ראיות ומייעץ על דיווח נכון משפטית כדי להגדיל את הסיכוי בתביעה. כתוצאה מתכנית זו אחוז קטן יותר של מקרים נדחו בבתי המשפט והיחסים בין משרד התובע למשטרה השתפרו מאד.

בניינים ירוקים גדולים יותר – חבילת חוקים מ-2009 דורשים מכל הבניינים בניו יורק בהם יותר מ-50,000 רגל רבועים או יותר לשפר את צריכת האנרגיה והמים מדי שנה. קוד הבנייה של העיר גם שודרג עבור נכסים הכוללים תאורה חסכונית בשטחים הציבוריים ובשטחי המסחר. יתר על כן, הלוואות נוצרו כדי לתת לבעלי בניינים גישה להלוואות בריבית נמוכה לשידרוג הבניינים. בניו יורק, התמקדות בבניינים גדולים לצורך חסכון באנרגיה היא הגיונית משום שלבעלי הנכסים יש בדרך כלל יותר אמצעים כספיים וטכניים, ולמרות שרק ל-15,000 בניינים יש שטחים בגודל זה, הם אחראיים לחצי מהשטח הבנוי בעיר ול-45% מצריכת האנרגיה.

הפקטור  הירוק – ה- Green Factor של סיאטל, הוא קוד אזורי, גמיש ומכוון מטרה, המחייב עמידה בתנאי סף מינימליים לכל הפרויקטים החדשים. בניינים חייבים להשיג ציון מינימלי, או פקטור ירוק, על פי ציונים הניתנים עבור צמחייה, גג ירוק וכו. תכנית זו הביאה לשיפור הסביבה ואיכות האוויר, להקלה על איי החום העירוניים, הגברת קליטת מי גשמים וסערות, שיפור פני העיר.

סמארט ריברסייד – רבירסייד ממנפת את מתקן איסוף האשפה האלקטרונית כדי לצמצם את הפער הדיגיטלי. מתקן הסמארט ריברסייד אוסף אשפה אלקטרונית והופכת אותו לכלי לימוד, תוך שימוש במכירת חומרים הבלתי ניתנים לשימוש חוזר כדי לממן את התכנית. נוער מוחלש לומד כיצד לחדש מחשבים וכל התושבים בעלי ההכנסה הנמוכה מקבלים 8 שעות של הדרכה על שימוש במחשבים, כמו גם מחשבים מחודשים הכוללים תוכנות ומודם. עד כה התכנית שירתה יותר מ-5000 בתי אב בריברסייד.

טיימס סקוור להולכי רגל

טיימס סקוור להולכי רגל

תכנית הכיכר להולכי רגל – כיכרות להולכי הרגל הם אזורים האסורים לכניסת מכוניות ומאפשרים יותר הליכה, שטחים ירוקים, מקומות ישיבה ציבוריים ורכיבה על אופניים. בערים צפופות ופקוקות, אזורים אלה הם דרך לכיבוש מחדש של הרחובות ושיפור משמעותי באיכות החיים בעיר. ככרות הולכי הרגל בניו יורק מפוזרות בכל רחבי העיר, כולל טיימס סקוור. באופן מדהים, תנועת המכוניות השתפרה גם היא, ואילו מכירי השכירות של עסקים במקומות אלה הוכפלו. בברוקלין התכנית גם צמצמה באופן דרסטי את הפשיעה.

מאמרים קשורים: איך עושים ערי מעולה? | קרן בלומברג הכריזה על הזוכים בתחרות הערים | השינוי הדרמטי בתכנון העירוני | ארבעת הנושאים שצריכים להוביל כל עיר | הערים שמובילות את הדרך לקיימות עירונית

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s