דירוג המדינות בהן אוכלים את המזון הטוב ביותר והגרוע ביותר

השוק בנצרת

ברחבי העולם, אחד מכל שמונה אנשים הולך לישון רעב בכל לילה למרות שיש מספיק מזון להאכיל את כולם. צריכת יתר, שימוש לרעה במשאבים ובזבוז הם מאפיינים קבועים של מערכות מזון המותירות מאות מיליונים ללא מזון מספק.

הולנד היא המדינה בה תזכו במזון הטוב ביותר. בארה"ב יש את המזון הזול בעולם ביחס למחיר סחורות אחרות, אבל היא מדורגת נמוך בכל מה שקשור לבעיות בריאותיות הקשורות לתזונה. בקולומביה יש את המזון הבריא ביותר, אך גם הרבה אנשים הסובלים מתת תזונה.

אלה הם חלק מהממצאים העולים מדוח חדש המנסה להציג תמונה כוללת של מערכות המזון המדינות. המחקר, שנעשה על ידי Oxfam, עמותה ללא כוונות רווח בבריטניה, משלב מידע על נגישות למזון, עלויות, איכות והשפעות בריאותיות.

מדינות אירופה מובילות את הדירוג, כשהולנד, צרפת, שוויץ, דנמרק, שבדיה, אוסטריה ובלגיה תופסות את המקומות הראשונים. המדינה הלא אירופאית הראשונה בדירוג היא אוסטרליה, המדורגת 8.

בתחתית הדירוג של 125 המדינות, נמצאות בעיקר מדינות אפריקה, עם אתיופיה, אנגולה ומדגסקר אחרי צ'אד. תימן היא המדינה המדורגת נמוך ביותר, ושאינה מאפריקה, במקום 121. מדינות אלה סובלות ממזון יקר, תנאי ירודים להכנת מזון, ומזון הנעדר איכויות מזינות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הרבה מדינות עשירות מצטיינות במדדים מסוימים, אבל לא באחרים. ארה"ב מדורגת 21, משום שהמזון בה הוא זול, אבל איכותו וההשפעות הבריאותיות שלו מורידות אותה בדירוג. כך לדוגמה מדורגת ארה"ב במקום 120, בדומה לסעודיה או מצרים במה שקשור להשמנת יתר וסוכרת. ישראל מדורגת במדד במקום 23, יחד עם ניו זילנד, מיד אחרי ארה"ב ולפני קנדה והונגריה המדורגות 25.

"השמנת יתר הוא אתגר גדל במלחמה להבטיח כי כל אחד יוכל לאכול מזון בריא עם יותר ממיליארד איש כיום הסובלים ממשקל עודף או השמנת יתר" מציין הדוח. "נתון זה ממחיש  את מערכת המזון העולמית השבורה בה צרכנים סובלים הן ממזון בלתי מזין והן מהשמנת יתר, לעיתים קרובות באותן מדינות או קהילות".

מאמרים קשורים: בריטניה מכוונת ל-100 ערים של מזון מקיים | אוקספורד תהיה העיר הראשונה בעולם עם "טביעת אוכל" | חקלאות עירונית עשויה לשנות את איכות החיים | הפארק החברתי, האורגני והנייד של ברלין | ערים בשינוי: קטסטרופה בפתח או חזון לעתיד יותר טוב?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s