דירוג המדינות הירוקות בעולם, ואיפה ישראל בדירוג

דירוג המדינות הירוקות בעולם

שווייץ היא המדינה המובילה בעולם (גם) במה שקשור לניהול הסביבה ושמירה על בריאות הציבור. אחרי שוויץ (1) מדורגות לוקסמבורג (2), אוסטרליה (3), סינגפור (4) וצ'כיה (5). גרמניה מדורגת 6, והיא הכלכלה המשמעותית הראשונה בדירוג ובריטניה מדורגת 12. 18 מבין 20 המדינות המובילות את דירוג המדינות הירוקות בעולם הן מאירופה, ואילו קנדה מדורגת 24, יפן 26, וארה"ב 33.

דוח דירוג המדינות הירוקות בעולם

דוח דירוג המדינות הירוקות בעולם

הדירוג  (Environmental Performance Index (EPI המתפרסם על ידי מרכז הסביבה של אוניברסיטת ייל בשיתוף the Center for International Earth Science Information Network CIESIN באוניברסיטת קולומביה, והפורום הכלכלי העולמי, מדרג את המדינות על פי האופן בו הן מגינות על תושביהן מפני נזק סביבתי ועד כמה הן מגינות על מערכות אקולוגיות מפני פגיעה אנושית. הדוח אוסף מידע בתשע קטגוריות – מאיכות אוויר ועד יערות ומצב הים, ומשכלל בסך הכל 20 אינדיקטורים.

למרות שמדינות עשירות נוטות להציג ביצועים טובים יותר במדד, יש כמה מדינות משגשגות שמדורגות נמוך באופן יחסי. סין מדורגת במקום ה-118 והודו ב-155. רוסיה וברזיל מדורגות במקומות 73 ו-77 בהתאמה. מלבד דירוג המדינות, הדוח מציע גם מבט כללי על הסביבה, ובוחן כיצד מגמות משתנות. מצד אחד, לכ- 2 מיליארד  איש נוספים יש גישה למי שתייה וסניטריה נאותה ביחס לשנת 1990, ושטחים נרחבים יותר באוקינוסים ובאדמה מוגנים כיום מפני פיתוח. אולם מהצד השני, איכות האוויר מתדרדרת במקומות רבים, והדיג מנוצל מדי.

ישראל, על פי המדד, מדורגת במקום ה-37, מתוך 178 המדינות שדורגו, ומציגע שיפור של 0.7% בעשור האחרון. בקטגוריית השפעות בריאותיות מקבל ישראל את הציון 98.13, עם שיפור של 5.46% בעשור האחרון והיא מדורגת במקום ה-27 בעולם. בקטגוריית איכות האוויר ישראל מדורגת המקום ה-91 עם ירידה של 5.64%. מבחינת מים וסניטציה מדורגת ישראל במקום הראשון, יחד עם עוד 21 מדינות בעולם שקיבלו ציון 100. בקבוצת הקטגוריות השנייה, המתייחסת למצב המערכות האקולוגיות, בקטגוריית מקורות המים מדורגת ישראל במקום ה-11, בחקלאות במקום ה-172, ושאת אחרי עלייה של 23.92% בעשור האחרון, בדיג במקום ה-98, במגוון ביולוגי ובתי גידול במקום ה-124 ואילו באקלים ואנרגיה במקום ה-92.

לסיכום, למרות הציון המחמיא יחסית לישראל בדירוג, יש מספר תחומים בהם דרוש שיפור משמעותי ודחוף כמו החקלאות, הדיג, בתי הגידול ואקלים ואנרגיה.

מאמרים קשורים: עשר הערים שמובילות את הדרך לקיימות עירונית | בריטניה מכוונת ל-100 ערים של מזון מקיים | התשובה של המבורג לשינויי האקלים | עשרה רעיונות מקיימים המעומדים לפרס | בריסטול היא הבירה הירוקה של אירופה 2015

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s