איגוד הערים Lonris – האם לונדון ופריז יתאחדו?

היורוסטאר - מלונדון לפריז בשעתיים

היורוסטאר – מלונדון לפריז בשעתיים

לונדון ופריז, שתים מהערים המפורסמות, הנחשקות והתחרויות בעולם, נמצאות בתחרות מתמדת כבר מאות שנים, אבל אם הן יפעלו במשותף, הן עשויות ליצור שותפות שתשלם לשתיהן.

קיימת מערכת יחסים מיוחדת בין לונדון ופריז, ולמרות הסבירות הנמוכה, הגלובליזציה המתעצמת בעולם הופכת את פריז לפרבר של לונדון ואת לונדון לפרבר של פריז.

אם נחשוב על חזון גלובלי, לונדון ופריז הן ערים קרובות מאד, והן רק מתקרבות יותר ויותר. מאז הושק קו הרכבת המהיר בינהן, היורוסטאר, תחנות לונדון St Pancras וה-Gare du Nord נמצאות במרחק נסיעה של כשעתיים בלבד. אפשר למצוא על קו רכבת זה הרבה מאד אנשים שעושים את הנסיעה מספר פעמים בשבוע, אם לא כל יום, ואם נשאל אנשי עסקים, תיירים סינים או סטודנטים אמריקאים, משקיעים המחפשים הזדמנויות, או צעירים הקופצים לרכבת כדי להגיע למסיבה טובה או פסטיבל, בצד השני של התעלה – אנשים הם מחוברים יותר, ניידים יותר, והמרחקים הולכים ומתקצרים.

שתי הערים הן בדיוק מה שחשבה עליו הסוציולוגית ססקיה סאסן כטבעה את המונח ערי עולם, או global cities. ככאלה, הן מקושרות מאד בתוך המדינות שלהן והרבה מעבר לגבולותיהן. קישורים אלה הם המקור לעוצמה של שתי הערים, משום שבעולם גלובלי המנצחים הם אלה שהשכילו לבנות את הרשתות.

כשבוחנים את החזון של הערים המובילות בעולם, אם זו ניו יורק, לונדון, סינגפור, סידני או וונקובר, מתגלה דבר די מפתיע – רוב האתגרים, המטרות והאסטרגיות זהים בכולן או מאד דומים. יש בכל עיר נושאים מקומיים, אבל כולן מתמודדות עם קיימות, פיתוח, תחבורה יעילה, חסכון באנרגיה, האצת חדשנות, אספקת מזון, עמידות ועוד.

כל הערים האוחזות באסטרטגיה לטווח ארוך מבססות אותה על אותם יסודות ששיתוף פעולה הוא חיוני להם, למרות שבו בזמן הן מתחרות בינהן. לונדון היא מרכז פיננסי עולמי המתחרה בפריז, אולם העתיד של המערכות העירוניות טמון בשיתוף הפעולה הדרוש כדי להתמודד עם אתגרי המאה ה-21. במקביל, חשבו על התעצמות הרוח היזמית בפארקי מדע ובחממות עיסקיות: גם שם הגישה היא תחרותית, להיות הטוב ביותר, להוביל, אולם זה אינו מונע מאנשים מלשתף פעולה בנושאים רבים. שיתוף הפעולה הוא למעשה סלע הקיום של מבנים ומרחבים אלה.

באותו אופן אפשרי להביט אל העתיד ולראות כי שיתוף פעולה בין ערים, אפילו כאלה המתחרות בינהן, יכולה להניב החלפת מידע, שיטות עבודה ואפילו פרויקטים משותפים מביטחון ועד דיור, מתרבות ועד תיירות. האטרקטיביות של הערים צריכה להיות המטרה המשותפת, הרבה מעבר לסיסמאות.

התחרות בעולם מקושר יותר ויותר, הגודל והגיוון בכישרון ובמשאבים הם הדברים שיעצבו את העתיד. מטוקיו, שנגחאי, לאגוס או ריו – הערים שיאכלסו מעל 20 מיליון תושבים עד 2030 – לונדון רבתי ופריז גראנד, עם אוכלוסייה משותפת של 20 מיליון, עשויה להראות כשיתוף פעולה הכרחי בעתיד הקרוב, ויתכן שרק באופן זו יוכלו שתי בירות אירופאיות אלה להמשיך ולהתמודד מול המגה ערים הצומחות במהירות באסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית, בעודן מציבות מסה קריטית של משאבים להישען עליהם. זאת אם הן ימצאו את הדרך לשתף פעולה באופן יעיל (ואף מילה על תל אביב וירושלים..).

הרעיון הועלה על ידי סגנית ראשות עיריית פריז, אן הידלגו המקדמת את תכנית פריז 2020

מאמרים קשורים: מה זה עיר עולם? והאם תל אביב היא כזו? | הגלובליזציה מונעת על ידי ערים ולא על ידי מדינות | טירוף, גלובליזציה ויוקר מחייה | דוח התחרותיות של 120 הערים המובילות | החזון לעתיד נמצא בהיסטוריה – החזרה אל העיר העצמאית

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s