האם המכונית הפרטית עומדת להיכחד מאירופה?

האם שדרה זו בבריסל תיסגר למכוניות פרטיות? Boulevard Anspach

האם שדרה זו בבריסל תיסגר למכוניות פרטיות? Boulevard Anspach

אם יצליח ראש עיריית בריסל החדש בתכניתו, מרכז העיר יהיה נטול מכוניות פרטיות. ראש העירייה החדש, שרק הושבע בשבוע שעבר מתכנן להפוך את מרכז בירת בלגיה לאזור להולכי רגל בלבד. המהלך המתוכנן צפוי להפוך את השדרה המרכזית בעיר, בעלת ארבעת הנתיבים והכיכרות שהיא חוצה, לטיילת ארוכה, שתצטרף לאזור הולכי רגל שכבר קיים ברחובות צרים באזור ה-grand place ו- Rue Neuve, ויהפוך את לב העיר למרחב פתוח ונגיש להולכים על 2 בלבד.

Rue Neuve -Brussels

Rue Neuve -Brussels

אף עיר אירופאית לא נכבשה על ידי המכוניות הפרטיות באופן שקרה לבריסל, והתכנית החדשה, כך נראה, מתקבלת יפה בציבור. אם אכן תצא התכנית לפועל, היא תסיים עידן ארוך של תכנון גרוע, ממנו העיר עדיין מנסה להתאושש, ואף כי העיר הולכת אחר מגמה עולמית, נדיר הוא כי עיר עסוקה כל כך בהשמצה של התכנון העירוני שלה, שכלל, בעיקר בשנות ה-60, כשנבנו בלב בריסל פרויקטים מכוערים וגדולים במקום מבנים היסטוריים, והעדיפה מכוניות על פני כל דבר אחר, עד שנטבע המונח הלא מחמיא brusselization.

המכונית הפרטית אמנם לא קרובה להכחדה באירופה, אף כי כיום יותר אופניים נמכרות ממכוניות ביבשת הישנה, אבל בריסל אינה לבד. מדריד מתכננת לעצב מחדש 24 מהרחובות העמוסים ביותר בעיר, כך שישרתו את הולכי הרגל, ולא את המכוניות.

כל הרחובות שבתכנית יקושרו בינהם כרשת ירוקה עירונית המציעה עדיפות להולכי רגל, אחר כך לתחבורה ציבורית, אופניים, ובעדיפות אחרונה המכוניות. התכנית כוללת על ביטול נתיבי מכוניות, כששני שליש מהשטחים המתפנים יעבור לטובת ההולכים על 2 (וגם על 4). בעבר מדריד כבר אסרה כניסת מכוניות לרחובות מסוימים במרכז העיר, ולפני מספר שנים העיר אפילו הרסה כביש מהיר, ובנתה אותו מחדש מתחת לאדמה כדי להפוך את השטח לפארק.

מדריד ריו - אוטוסטרדה שהפכה לפארק

מדריד ריו – אוטוסטרדה שהפכה לפארק

אבל גם אם יבוטלו כבישים, ויותר שטחים יוקצו להולכי הרגל, מדריד סובלת מבעיה עימה מתמודדות ערים רבות: מדרכות העיר הופכות יותר ויותר מסוכנות, יותר אנשים רוכבים על אופנים בין הולכי הרגל, אופנועים חונים על המדרכות, ובאופן כללי הן הופכות עמוסות יותר ויותר. טענה נוספת שעולה במקומות רבים היא כי ההפרטה של המרחב הציבורי מאפשרת לגורמים מסחריים להשתלט על יותר ויותר שטחים ציבוריים, וכי השטח שנותר להליכה, משחק ובילוי במרחב הציבורי הולך ומצטמצם.

מאמרים קשורים: ערים נלחמות במכונית הפרטית | הרשת העירונית הירוקה של המבורג | עיר העתיד: מכוניות ללא נהג והרבה יותר שטח פנוי | העיר האמריקאית היחידה שאסרה כניסת כלי רכב | הטכנולוגיה לבנייה מעל נתיבי תחבורה כבר כאן- עכשיו צריך להפוך את האיילון לפארק

מודעות פרסומת

6 תגובות on “האם המכונית הפרטית עומדת להיכחד מאירופה?”

 1. המציאותי הגיב:

  גם בפריז סגרו בערך 2 קילומטרים מכביש שעבר צמוד לסיין לטובת טיילת להולכי רגל. נראה לי שהזכרת את זה גם פה בעבר.

 2. 1 הגיב:

  כל הורדה של מכונית מהמרחב הציבורי היא מבורכת ומעלה את בטיחותם ואיכות חייהם של התושבים החיים באזור .

 3. חץ הגיב:

  "אם אכן תצא התכנית לפועל, היא תסיים עידן ארוך של תכנון גרוע, ממנו העיר עדיין מנסה להתאושש, ואף כי העיר הולכת אחר מגמה עולמית, נדיר הוא כי עיר עסוקה כל כך בהשמצה של התכנון העירוני שלה, שכלל, בעיקר בשנות ה-60, כשנבנו בלב בריסל פרויקטים מכוערים וגדולים במקום מבנים היסטוריים, והעדיפה מכוניות על פני כל דבר אחר, עד שנטבע המונח הלא מחמיא brusselization."
  תרגמת את זה מגרמנית?


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s