איך תיראה התחבורה של ערי העתיד? והעיר שהחליטה שאפשר גם אחרת

האלף - תלת אופן  חשמלי עם גג סולארי

האלף – תלת אופן חשמלי עם גג סולארי

עומרי זיו 

מה יקרה לערי הנמל כשלא יהיו עוד ספינות משא? מה יעלה בגורל הכבישים, כשהמכוניות לא יורשו להיכנס לערים? על הקאמבק של התלת-אופן למרחב האורבני וטכנולוגיות התחבורה שהולכות לשנות את ערי העתיד שלנו: מאוטוסטרדה הטוענת רכבים חשמליים ועד להייפרלופ העתידני של אלון מאסק, נסקור בקצרה את הרעיונות החדשניים ביותר בתחבורה ונעקוב  אחר מקרה מרתק של עיר שהחליטה שאפשר אחרת.

אפשרויות התחבורה הקיימות לא השתנו באופן משמעותי כבר מספר עשורים, אך הדרך בה אנו מגיעים מנקודה א' לנקודה ב', עלולה להשתנות בעתיד הלא רחוק, בהסתמך על כמה פיתוחם חדשניים אשר הוכרזו בשנת 2013.

יצרני המכוניות הוותיקים הצטרפו לגוגל בפיתוח טכנולוגיות למכוניות ללא נהג, אך מתי נוכל כבר לראות אותן בשטח? אלון מאסק היזם האגדי שמאחורי הדמות של איירון מן, הציג את חזונו לתחבורה לרכבת חשמלית הנוסעת במהירות כפולה ממהירות מטוס. אך מי יבנה אותה? והאם, לאור עליית מחירי הנפט, יום אחד נראה מכוניות ממונעות באמצעות אויר? הנה כמה מהרעיונות המעניינים לעקוב אחריהם בשנת 2014:

ספינת האויר מבית נאסא והצבא האמריקאי

ספינת האויר מבית נאסא והצבא האמריקאי

ספינת האויר הענקית מבית NASA והצבא האמריקאי

ספינת האויר או בכינויה "השקנאי" (Pelican), היא מפלצת מעופפת באורך 70 מטר ובמשקל של 16 טון, מלאה בגז הליום, יכולה לשאת כ-66 טון של מטען ואינה זקוקה למסלול מיוחד בשביל להמריא או לנחות. ממש לאחרונה, הספינה צלחה אבן דרך משמעותית, כשהצליחו להרימה מן הקרקע.

האם בעתיד הלא רחוק נראה את הלוויתנים המעופפים האלה משנעים סחורות במקום רכבות משא? חשבו על החיסכון הכלכלי האדיר של סלילת מסילות רכבת ואורך ערוצי הסחר כיום. מכולות העתיד יוכלו להגיע מסין לישראל תוכל תוך תעופה בקו ישר (בהנחה שלא יירטו אותן במדינות אויב) ולקצר את זמני ההמתנה בעשרות אחוזים. מה תהיה ההשפעה על ערי הנמל? האם הנמלים של העתיד יצטרכו להמציא עצמן מחדש ולהפוך לערי נמל אויר?

"האלף" – תלת אופן חשמלי עם גג סולארי

"האלף" הוא כלי תחבורה חדשני, שזכה לתמיכה חסרת תקדים באתר גיוס ההמונים Kickstarter, כשהצליח לגייס 225,789 $, כפליים מיעד ה-100,000 דולר שהציבו לעצמם היזמים מחברת Organic Transi. כלי תחבורה זה משלב את מיטב האלמנטים של מכונית חשמלית, אופנוע ואופניים ומזכיר בצורתו תלת אופן בעיצוב מזרח אסייתי.

ה"אלף" מאפשר להחליף בין פידול פיזי למנוע חשמלי ושילוב של השניים. המנוע פועל על סוללת ליתיום של 480 וואט, הנטענת במהירות יחסית (כשעתיים בחיבור לקיר) או יותר לאט כאשר ה"אלף" משתזף לו בשמש ונטען באמצעות הפאנלים הסולאריים שעל הגג. טעינה מלאה של הסוללה, מאפשרת ל"אלף" לנסוע כ-48 ק"מ לסוללה. הוא בנוי ממסגרת אלומיניום ממוחזר, אשר מאפשרת לו לשאת  עד כ-150 ק"ג של מטען בתא המטען האחורי.

תהליך בניית האלף הוא פשוט, ולכן זכה האלף לפניות ממדינות מתפתחות רבות המעוניינות ללמוד כיצד לבנות את כלי הרכב להמונים, אך כהתחלה, הראשונים לקבל אותו במחיר של קצת יותר מ-4000$ הם התומכים הנלהבים שתרמו דרך פלטפורמת גיוס ההמונים Kickstarter.

מהזווית הישראלית, האלף הוא הקאמבק המיתולוגי של הקלנועית למרחב האורבני בתוספת של אנרגיה סולארית ושיק היפסטרי במיוחד. בקרוב בפארק הירקון?

טכנולוגיה בצד – האם אפשר להקים עיר ללא מכוניות?

כיצד בונים מערכת תחבורה יעילה ובטוחה לתושבים? זאת שאלה שהעסיקה זמן רב את תושבי העיירה הציורית של הואטן שבהולנד, בה ניתן למצוא מרקם אורבני ייחודי המתקיים כמעט בכלל ללא המכונית. בעיירה ניתן לראות ילדים רוכבים על האופניים לבדם בדרך לבית הספר כבר מגיל שש וההורים לא צריכים לדאוג כלל מכיוון שאין אפילו מעבר חציה אחד בדרך לבית הספר, וכל הדרכים מופרדות לחלוטין ממכוניות.

הואטן תוכננה במקור להיות עיירה של כ- 5000 איש וכיום מונה כ-38000 איש. יש בעיר מכוניות בודדות, אך הכבישים מופרדים לחלוטין מצירי התנועה המרכזיים, ובכל מרכז העיר אין כלל נתיבים למכוניות. הכבישים מקיפים את העיר, אך כדי להגיע פנימה, לתוך העיר, יותר ממומלץ להגיע באופניים. גשרים ותעלות יצירתיים מאפשרים לאופניים לנוע מעל ומתחת לכבישים וכך נוצר רצף תנועתי לכל כלי הרכב.  ואם נחזור לנושא הבטיחות, המודל של הוטן הוביל לכך ששיעור תאונות הדרכים בעיר קטן פי 20 מממוצע תאונות הדרכים בערים פרבריות דומות בארצות הברית.

אז מתי נוכל לאמץ את מודל הקיבוץ הישראלי ולהעתיקו למרכזי הערים? שווה לעקוב אחרי הואטן ולראות כיצד העיר גדלה וממשיכה לאמץ את האופניים ככלי תחבורה ראשי.

ההייפרלופ – הפרויקט הבא של איירון מן

אלון מאסק, היזם הסדרתי, אשר סיפק את ההשראה לסדרת סרטי "איירון מן", הכריז בשנת 2013, על ההייפרלופ – מערכת תחבורה פורצת דרך שתשנה את הדרך שבה אנו נעים בין ערים. אלון מאסק, עומד מאחורי חברות כמו טסלה, חברת הרכבים החשמליים המצליחה בארה"ב, וחברת Spacex המבצעת טיסות חלל מסחריות.

הייפרלופ, אמורה לנוע במהירות כפולה מזו של מטוס, תהיה חסינה למזג האוויר ואולי הכי חשוב, לא יכולה להתרסק. במהירות של 1300 קמ"ש, היא תהיה מהירה כמעט פי 3 מהרכבת המהירה בעולם כיום. הטכנולוגיה מבוססת רעיון של צינור בעל לחץ נמוך (מאין צינור ואקום), אשר מכיל קפסולות שנעות הלוך חזור. לקפסולות יהיו מגלשיים עם צינוריות אויר אשר ייצרו שכבת אויר מתחת לקפסולה, ויימשכו קדימה באמצעות זרם אלקטרומגנטי, אשר יישמר לאורך כל הצינור. נוסעים יוכלו להיכנס ולצאת לאורך הצינור בתחנות בדומה לרכבת. כל קפסולה תכיל כ-28 איש ותוכל לצאת לנסיעה מדי 30 שניות, וע"י כך לשנע 7.4 מיליון אנשים בשנה בכל מסלול (לדוגמה מסן פרנסיסקו ללוס אנג'לס).  התשלום לנסיעה אמור לעלות לא יותר מ-20$ לפי מאסק.

מבחינת בטיחות למערכת יהיו בלמים למקרה חירום והקפסולות יהיו במרחק קבוע של 5 מייל אחת מן השנייה. מאסק מוסיף כי הנסיעה תהיה נוחה והנוסעים כלל לא ירגישו כי הם נוסעים במהירות אדירה זו.  המערכת מגיעה למקסימום של חצי כוח ג'י, תחושה דומה לזו במטוס רגיל והרבה פחות מאשר רכבת הרים. עלות הפרויקט מוערכת בכ-6 מיליארד דולר עבור נוסעים בלבד ובכ-10 מיליארד דולר עבור נוסעים ומכוניות.

אך לפי שאתם אורזים את המזוודות, מאסק הצהיר כבר כי אינו הולך לרכז מאמצים בפרויקט זה ומקווה שמישהו יאמץ את הרעיון שלו ויפעיל אותו. מאסק מתכנן להשקיע את זמנו ביצירת רשת טעינה למכוניות החשמליות של טסלה בכל רחבי ארה"ב ולהמשיך לשגר לוויינים באמצעות הרקטות של SpaceX.

ההייפרלופ הוא קונספט כל כך עתידני שקשה אפילו לדמיין את השינוי שהוא יוביל אחריו. אך ניתן רק לדמיין שנתייחס שונה למונה "לקפוץ רגע" לניו יורק.

מכוניות אוטונומיות –  מכוניות ללא נהג

חברת ג'נרל מוטורס, פרסמה תמונות של אבטיפוס למכוניות אוטונומית שנראית יותר כמו ספה הסגורה בתוך כיפה עם גלגלים. הרכב החשמלי האוטונומי (ללא הגה!), נראה כאילו הגיע מסרט מדע בדיוני של עתיד אוטופי. ג'נרל מוטורס מכחישה את כל תאריכי ההשקה שפורסמו עד כה לדגם ה- EN-V , אך יש כבר למה לצפות בקרוב.

האבטיפוס כבר הופיע בתערוכות ובכנסים מסביב לעולם, אך ככל הנראה לא ייראה בדיוק כמו הדגם המסחרי. בנוסף, אפשר להבין שמדובר באבטיפוס לפי הביצועים הנוכחיים של הדגם. הקונספט הדו-גלגלי מבוסס על מערכת האיזון של ה- Segway ולא מומלץ לנסות זינוק בעלייה, שמא תמצאו את עצמכם מתגלגלים אחורנית. אך יש סיבה להיות אופטימיים, ג'נרל מוטורס הודיעה כי היא תתחיל להריץ ניסיונות שטח נוספים בשנתיים הקרובות והייצור המסחרי מתוכנן לעוד כ-10 שנים בערך, כאשר טכנולוגית הנסיעה האוטונומית תהפוך לסטנדרט בשוק.

טכנולוגית המכוניות האוטונומיות, היא הקלה ביותר לאימוץ כבר בעתיד הקרוב. בימים אלו אנו מבלים בנסיעה במכונית זמן יקר אשר היינו יכולים לנצל לטובת שליחת מיילים ועבודה מהסמארטפון. נראה רק טבעי לתת למישהו אחר (במקרה הזה למחשב המכונית) לנהוג בשבילנו כדי שנוכל להתרכז במה שבאמת חשוב, ולצפות בעוד סרטון של האחיין שדודה דרורה שלחה.

הערים החכמות של העתיד, ישתנו מבפנים אך גם מבחוץ. בתוך העיר נזכה לראות פחות מכוניות ויותר רכבי כלאיים, כמו תלת אופן חשמלי, סגווי עם מושב ואולי אפילו סקייטבורד מעופף. מחוץ לעיר נראה צינורות אויר דוגמת ההייפרלופ במהירות של 1500 קמ"ש, ספינות אוויר ענקיות מעופפות בעננים וערים צפות. אך בתוך כל העתיד הטכנולוגי הזה, אפשר להגיד שהעתיד כבר כאן והוא נמצא בהאוטן הציורית שבהולנד.

אז שתהיה נסיעה נעימה!

מאמרים קשורים: בבריטניה מכוניות ללא נהג כבר מחליפות את התחבורה הציבורית | ההייפ שסביב ההייפרלופ | דמיינו את עיר העתיד: מכוניות ללא נהג והרבה יותר שטח פנוי | תחבורה ציבורית פרטית: האם זה הפתרון? | העיר שביטלה את חוקי התנועה ולמדה שיעור מפתיע

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s