ספורט, מיתוג ערים ומדינות, והאם תל אביב מאבדת את הבכורה לירושלים? מאת יואב דובינסקי

סדרת הכתבות 2y/300k מהאנשים המעניינים והמשפיעים ביותר על החיים העירוניים בישראל ממשיכה עם מאמר של יואב דובינסקי, עיתונאי וחוקר ספורט, בעל תואר שני בתקשורת פוליטית ותואר שני בניהול ספורט, שעוקב אחרי השינויים בספורט העולמי וההשפעה שלהם על מותגי ערים ומדינות.

גביע העולם ברזיל 2014. חגיגה!

גביע העולם ברזיל 2014. חגיגה!

ספורט ומיתוג ערים ומדינות, והאם תל אביב מאבדת את הבכורה לירושלים? מאת יואב דובינסקי

מדינות וערים שידעו לנצל אירוח אירועי ספורט בצורה נבונה הצליחו לשדרג את עצמן משמעותית, מבחינה כלכלית, פוליטית, חברתית, תיירותית ופיתוח עירוני. הדוגמא הבולטת היא ברצלונה שבזכות האולימפיאדה ב-1992 שדרגה את פני העיר והפכה לאחת הערים האטרקטיביות באירופה. מנגד, שימוש לא נכון באירועי ספורט יכול לייצר פילים לבנים ובזבוז כספי ציבור שיכניסו את העיר והתושבים לחובות של עשורים, כפי שלמשל קרה עם תושבי קוויבק שסיימו לסיים את החובות של אולימפיאדת מונטריאול 76 רק בשנת 2006.

אולימפיאדת לונדון 2012

אולימפיאדת לונדון 2012

מבחינת השפעת אירועי ספורט על מיתוג ערים ומדינות, אחת השאלות הגדולות הייתה לגבי המורשת של אולימפיאדת 2012 על התדמית של לונדון, שהבטיחה מודל הגיוני יותר של משחקים המתבסס על קהילה, איכות סביבה ומתקנים ניידים שלא יישארו לעמוד כפילים לבנים. הוועדה המארגנת הציגה רווח תפעולי מהמשחקים, איזור סטרטפורד מוכה הפשע והעוני הפך לשכונת מגורים יוקרתית, הפארק האולימפי הפך לפארק המלכה ויקטוריה וועדות ממשלתיות פועלות לקידום המורשת של המשחקים. האצטדיון האולימפי, שיהפוך לאצטדיונה הביתי של ווסטהאם החל מ-2016, ארח את ה-Anniversary Games לציון שנה למשחקים, וומבלי ארח את גמר ליגת האלופות ומשחקי NFL ואולם הספורט הגדול ה-O2 ארח את הפיינל פור של היורולוג, כך שלפחות ב-2013 אירועי ספורט בינלאומיים לא פסחו על לונדון. יחד עם זאת, בעיקר לקראת סוף השנה מתפרסמים יותר ויותר מחקרים המאתגרים את האופטימיות של סבסטיאן קו לגבי השגשוג הכלכלי שהמשחקים יביאו למזרח לונדון.

ברזיל- מונדיאל ב-2014 ואולימפיאדה ב-2016

ברזיל- מונדיאל ב-2014 ואולימפיאדה ב-2016

שתי המדינות שיהיו הדומיננטיות ביותר באירוח אירועי ספורט בחמש השנים הקרובות הן ברזיל ורוסיה שיארחו את שתי האולימפיאדות הקרובות (סוצ'י 2014, ריו דה ז'ניירו 2016) ושני המונדיאלים (גביע העולם בכדורגל) הבאים (ברזיל 2014 ורוסיה 2018) ואם לשפוט על פי שנת 2013, יש לא מעט תהיות לגבי היכולת של שתיהן לצלוח אירועי ענק אלה בהצלחה.

2013 לוותה באינספור שערוריות בכל הקשור להכנות של ברזיל למונדיאל בקיץ. התמונות שיזכרו מאירוח גביע הקונפדרציה, טורניר ההכנה המסורתי המתקיים בין אלופות כל היבשות שנה לפני המונדיאל, יהיו בעיקר מההפגנות של התושבים על בזבוז הכספים בהפקת הטורנירים. כמו כן, בסוף נובמבר קרס חלק מהאצטדיון בסאו פאולו שאמור לארח את משחק הפתיחה בטרגדיה בה נהרגו שני עובדי בניין. עונת הכדורגל בברזיל הסתיימה בקטטה המונית ביציעים, שלוותה במראות קשים ששודרו בכל העולם ובביקורת על אזלת ידם של כוחות הביטחון. גם בוועד האולימפי מסתכלים בדאגה על ההכנות הלקויות למונדיאל ואף הביעו על קצב ההתקדמות האיטי לקראת האולימפיאדה בריו דה ז'ניירו בקיץ 2016.

אולימפיאדת החורף, סוצ'י 2014

אולימפיאדת החורף, סוצ'י 2014

רוסיה ופוטין שופכים כספים בלי הכרה על אירוח אירועי ספורט. העלות של אולימפיאדת סוצ'י נאמדת בכ-50 מיליארד דולר, מה שיהפוך אותה למשחקים היקרים בהיסטוריה וישברו את השיא של בייג'ין 2008 שעמד על כ- 44 מיליארד. האופוזיציה של פוטין טענה לשוחד וגניבת כספי ציבור בשווי של עשרות מיליארדים. הכפרים שמסביב לסוצ'י ניזוקים מההכנות, יש פגיעה מוחלטת באיכות הסביבה ושערורייה בינלאומית גדולה סביב חקיקה הפוגעת בקהילה הלהט"בית. אפשר היה לראות מחאות נגד החקיקה במהלך אליפות העולם באתלטיקה שנערכה במוסקבה על ידי כמה מהספורטאים שהתחרו. רוסיה הראתה את כוחה במהלך 2013 כשארחה בקאזאן את האוניברסיאדה (אולימפיאדת הסטודנטים) היקרה בהיסטוריה (הנאמדת כ-5 מיליארד דולר) וכמובן במסע הלפיד של סוצ'י, שבין היתר הוטס לחלל. עד לאירוח המונדיאל בקיץ 2018 רוסיה צפויה להמשיך ולארח תחרויות ספורט גדולות, ביניהן אליפות העולם בשחייה ב-2015.

גביע העולם, קטאר 2022

גביע העולם, קטאר 2022

בעשור האחרון נסיכויות המפרץ הבינו את הפוטנציאל בחיבור לספורט כדי למתג את עצמן ובכך למצב את עצמן כמובילות העולם הערבי. המהלך נעשה בשלושה רבדים: אירוח כמעט כל סוג של אירוע ספורט בינלאומי, ספונסרשיפ לקבוצות ספורט מהליגות הבכירות בבירות המערב והתברגות בוועדי הספורט הבינלאומיים. כל אחד מהרבדים הללו מקדם את הרבדים האחרים. כמעט ואין בירה אירופית בה אין קבוצה ללא ספונסר או בעלים מאחת האמירויות. בין אם זו ארסנל הלונדונית, מילאן או ריאל מדריד להן חברת התעופה של איחוד האמירויות נותנת חסות, מנצ'סטר סיטי שבבעלות שייחים מאבו-דאבי, פאריס סן ז'רמן שבבעלות קטארית ואפילו ברצלונה שבמשך יותר ממאה שנים התגאתה שאין לה סמל מסחרי על החולצה, נכנעה לכסף הקטארי.

תחרות בינלאומית חשובה של כמעט כל ענף ספורט עברה באחת האמירויות בעשור האחרון ולא נראה כי הדבר עומד להשתנות. השיא כמובן עומד להגיע ב-2022 כשקטאר תארח את המונדיאל. כל כמה שבועות צצה ביקורת בינלאומית אחרת על ההחלטה התמוהה של פיפ"א, שהובילה ללא מעט חקירות פנימיות והתפטרויות בטענות לשחיתות בהצבעה. החום הכבד הצפוי שכנראה יוביל לדחיית המשחקים לחורף, מה שיפגע מקצועית במספר עונות כדורגל. מחאות נגד תנאי העבודה של מהגרי העבודה, נגד חקיקה מפלה נגד מגזרים ונשים, פגיעה בזכויות אדם ובכלל תהיה מדוע מדינה של 2 מיליון תושבים ראויה לארח תחרות כל כך גדולה. וזה עוד לפני השאלה מה יקרה אם ישראל תעפיל? במדינות המפרץ נוטים להצניע מאוד השתתפות של ספורטאים ישראלים, ובתחרות גביע העולם בשחייה שנערכה השנה בקטאר, במקום להציג בטלויזיה את דגל ישראל, הוצג דגל לבן.

לגבי ישראל, 2013 מצביעה על מגמה של יציאה מתל-אביב והתחזקות של ירושלים. בלומפילד ארח רק משחקים בשלב הבתים של אליפות אירופה עד גיל 21, בעוד רוב ההתמודדויות נערכו באצטדיונים החדשים שנבנו בפתח תקווה, נתניה ואצטדיון טדי המשופץ בירושלים שם נערך גם הגמר. גם המכביה שמסורתית נערכת ברמת גן ובמרכז, עברה ברובה לירושלים כשטקס הפתיחה נערך אף הוא בטדי. כמובן שיש גם אמירה פוליטית בהבאת יהודי העולם לבירת ישראל. מירוץ פורמולה נערך השנה בירושלים ובעונה הבאה הפועל ירושלים צפויה להתחדש באולם דנדש – הארנה. ירושלים ואצטדיון טדי גם מתמודדים על אירוח חבילת משחקים באליפות אירופה 2020, שלראשונה תיערך ב-13 מדינות שונות.

אצטדיון חיפה (צילום ורהפטיג ונציאן)

אצטדיון חיפה (צילום ורהפטיג ונציאן)

חיפה שארחה השנה את משחק האליפות בכדורסל בו ניצחה מכבי חיפה את מכבי תל אביב, אמורה להתחדש באצטדיון מודרני בן 30,000 מקומות בפתיחת העונה הבאה. הבריכה החדשה במכון וינגייט שעלתה כ-95 מיליון שקלים סופסוף נפתחה, אך עם לא מעט כשלים שמחייבים פתרון בטרם תקבל לארח תחרויות בינלאומיות יוקרתיות. גם אילת, שבשנים האחרונות ארחה תחרויות סטודנטים בינלאומיות והפכה לתחרויות בינלאומיות של נבחרת ישראל בטניס נשים, אמורה להפוך לעיר ספורט אטרקטיבית כשכ-50 מיליון שקלים אמורים להיות מושקעים בבניית קריית ספורט בעיר. אמנם זה מחלחל פה לאט, אבל גם בארץ מתחילים להבין שבאירוח אירועי ספורט בינלאומיים יש הזדמנות להציג את המדינה בצורה אטרקטיבית ולהוציא את ישראל מהקונטקסט המרחיק של הסכסוך.

ספרו של יואב דובינסקי

ספרו של יואב דובינסקי

יואב דובינסקי – חוקר מיתוג מדינות ואירועי ספורט ומחבר הספר Place Branding and the Olympic Games: Theory and Practice

מאמרים קשורים: תיירות ספורט, מיתוג ושיווק מקומות | ספורט כאסטרטגיה לצמיחה ומיתוג אינדיאנפוליס | קטאר- אירועי ספורט למיתוג המדינה | כך יראה איצטדיון בלומפילד המחודש | כמה תרמה אולימפיאדת לונדון לכלכלה הבריטית?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s