זו לא הכמות אלא האיכות (של התיירות). מאת מעוז ינון

סדרת הכתבות 2y/300k מהאנשים המעניינים והמשפיעים ביותר על החיים העירוניים בישראל ממשיכה, עם מאמר של מעוז ינון, אחד היזמים המעניינים, הפוריים והחדשניים ביותר בתחום התיירות בישראל, שהפך בשנים האחרונות למודל לחיקוי ולאימת הרשויות האמונות על התיירות בישראל.

אתר התיירות של ניו זילנד

אתר התיירות של ניו זילנד

זו לא הכמות אלא האיכות (של התיירות). מאת מעוז ינון

בפעמיים בהן ביקרתי בניו-זילנד לא יכולתי שלא להימנע מהשוואה לישראל: שתי המדינות הן למעשה איים ללא גבולות יבשתיים עבירים – בעוד ניו זילנד מורכבת משני איים המוקפים בים, ישראל מוקפת במדינות אשר אין לה יחסים נורמליים איתן, ותנועת האנשים, הסחורות והתיירים הינה מוגבלת ביותר.

שתי המדינות קטנות למדי – ניו זילנד, גדולה פי שמונה מישראל, ובשתי המדינות מגוון נופי עשיר. המדינות מאכלסות מיליונים בודדים של אזרחים, 8.4 מליון ישראל ו 4.3 מיליון בניו זילנד, ובשתי המדינות אלפי ק"מ מסומנים של מסלולי הליכה מסומנים.

לשתי המדינות פוטנציאל תיירותי יוצא דופן, אך בעוד ניו-זילנד מבודדת אי שם מזרחית לאוסטרליה, וההגעה אליה מצריכה שעות טיסה ארוכות, עונת התיירות בה קצרה ומוגבלת לעונת הקיץ, ויוקר המחיה דומה לזה שבארץ, היא בכל זאת מצליחה למצות את הפוטנציאל, וענפי התיירות תורמים 10% לתל"ג המקומי ולמספר מקומות העבודה במדינה.

כאשר טיילתי בשנת 2005 באי הדרומי של ניו זילנד, היה זה בעת השקתו של אחד מסרטי הטרילוגיה של שר הטבעות, וגם אני חשבתי על טרילוגיה אשר תעזור לקדם את התיירות בישראל – "טרילוגיית שלושת המלכים – שאול, דוד ושלמה".

אתר התיירות של ישראל

אתר התיירות של ישראל

עד כאן לדומה וכעת להבדלים:

בישראל, כפי שנכתב רבות בבלוג זה, התיירות רחוקה ממיצוי הפוטנציאל ותורמת רק כ-3% לתל"ג ומייצרת כ-2% ממקומות העבודה במשק. האם המצב הביטחוני בארץ הינו הסיבה היחידה לפער קיצוני זה? כמובן שלא.

קצרה היריעה מלפרט מה נעשה כל כך נכון ומדויק בניו זילנד, נזכיר רק דוגמה אחת – ראש ממשלת ניו זלנד הוא גם שר התיירות, ולא משום שלא נמצא מי שיאייש את התפקיד, אלא משום שהתיירות מהווה חלק כה חשוב ומרכזי בהוויה של ניו זילנד. מזכיר במשהו את תפיסת הביטחון בארצנו…

מאמר אשר התפרסם ע"י ג'רמי סמית מפרט כיצד עלינו להעריך ולמדוד משרדי תיירות ברחבי העולם. בעוד מרבית מדינות העולם סופרות את מספר התיירים הנכנסים למדינה, כולל ישראל כמובן, שמשרד התיירות שם ליעד להגיע למספר של חמישה מליון תיירים (היעד נשאר זהה ורק התאריך הגעה אליו משתנה וכעת עומד על 2017), וראש עיריית ירושלים מצהיר על יעד של עשרה מיליון תיירים, ניו זילנד ע"פ מאמר זה מציבה לעצמה יעד איכותי שונה במקצת.

ניו-זילנד מדרגת את איכות התיירים ע"פ קריטריונים של כמות הכסף שהם משאירים במדינה, ומספר הלילות שהם לנים. כמו כן, לניו זילנד אסטרטגיה לאומית הדואגת לפיזור הגיאוגרפי של ההכנסות מתיירות על פני המדינה כולה. ומה קורה אצלנו? להלן שתי דוגמאות עצובות:

  1. המנכ"ל היוצא של רשת מלונות דן, עמי הירשטין, צוטט לאחרונה במספר ראיונות כשהוא מסביר את הרווחיות הגבוהה של הרשת בכך שהיא משקיע בעיקר בתל אביב וירושלים.
  2. חברת התעופה המוזלת ראיין-אייר, אשר קברניטי ענף התיירות מחכים לה בעיניים כלות, ואשר מתעדת להפעיל קוים סדירים לארץ, צפויה להביא כמות גדולה של תיירים אשר יישארו מספר לילות מצומצם, ויוציאו מעט כסף, אך ייצרו עומס גדול על התשתיות התיירותיות הרעועות משהו של מדינת ישראל.

ההצעה שלי היא לא לתת למספרים וליעדים לבלבל אתכם עם העובדות – התיירות בארץ עומדת במקום והיעד של מחר הוא הכישלון היתום של היום.

מעוז ינון

מעוז ינון

מעוז ינון, יזם תיירות שהקים ושותף ב: פאוזי עאזר אין (נצרת), ג'יזס טרייל (גליל), אברהם הוסטלס (ירושלים), העמותה לעידוד התיירות העצמאית, וזוכה פרס התיירות האחראית לשנת 2011.

מאמרים קשורים: יעדי התיירות העולים בעולם על פי טריפאדוויזור | מדד מותגי התיירות של המדינות | דברים מחוץ לארץ, עבור אנשים מחוץ לארץ. מבט על התיירות בישראל | "המסרים התיירותיים של ישראל לא קליטים" | הסינים מובילים את התיירות בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s