דירוג 10 הערים החכמות ביותר באסיה

כל הערים, כולל אלה שבדירוג זה, נמצאות במסע להפיכתן לחכמות יותר, אבל אף אחת מהן לא סיימה את המסע. אזור אסיה והפסיפיק מאופיין באתגרים ייחודיים ובהזדמנויות בתחום העיר החכמה. ערי סין צומחות בקצב ללא תקדים ומותחות את התשתיות שלהן ויוצרות אתגרים של עומסים וזיהום אוויר. מגמה זו הובילה את הממשלה לתמוך בבניית עשרות ערים חדשות וחכמות, ו-100 מתוכן יאכלסו מעל מיליון תושבים בתוך עשור.

יפן היא מדינת מקור להרבה טכנולוגיות חדשניות וחברות המחפשות להטמיע את פתרונותיהן ביפן ומחוצה לה. עם זאת הן מתמודדות עם בעיות ההפוכות מאלה שבסין, בכך שהאוכלוסייה מתכווצת. מה יכולות לעשות ערי יפן כדי למשוך תושבים יצירתיים ויזמיים מרחבי העולם כדי להזריק חדשנות וצמיחה לכלכלתה?

אוסטרליה וניו זילנד מציעות רמת חיים גבוהה ביותר, אולם עריהן מציעות גישה מוגבלת לתחבורה מקיימת, איכותית ויעילה ולעיתים קרובות הן מתפרשות יותר מערי צפון אמריקה אפילו. ערי אוסטרליה וניו זילנד יאלצו לצמוח יותר לגובה מאשר לרוחב, ולהשקיע יותר בפתרונות תחבורה ככול שהן מתקדמות בנתיב להיעשות ערים חכמות יותר. זהו המדד השני, שבא בעקבות דירוג 10 הערים החכמות ביותר באמריקה, ושמדרג באמצעות 28 אינדיקטורים ערים בכל העולם. ואלה הן הערים החכמות ביותר באזור אסיה והפסיפיק:

 1. סונגדו, סיאול

  סונגדו, סיאול

  סיאול – אולי אין זה מפתיע כי ביתה של חברת סמסונג היא המובילה בתחום הערים החכמות באזור אסיה והפסיפיק. סיאול מדורגת גבוה במדדי הממשל הדיגיטלי והמידע הזמין. העיר מציע יותר מ-1200 מערכי מידע זמין המוצעים לשימוש הציבור הרחב והסקטור הפרטי. העיר גם הייתה חדשנית בשימוש בכלים דיגיטליים לתמיכה בהשתתפות אזרחים, ומלבד תשלומים ומידע בזמן אמת על תחבורה, משרות וכו', העיר מציעה את ה- OASIS Online Policy Suggestion System כדי לקבל הצעות לפיתוח מהציבור. לא ניתן לדון בפיתוח עיר חכמה בסיאול מבלי להזכיר את הניסוי השנוי במחלוקת סונגדו. סונגדו היא עיר מתוכננת שנבנתה מהיסוד כעיר חכמה בצמוד לשדה התעופה, מתוך כוונה לאכלס בעתיד 2 מיליון תושבים. העיר כוללת 40% שטחים ירוקים, חיבור בפס רחב לכל, רשת סנסורים מוטמעת בתשתיות, בניינים ירוקים, ומערכת צינורות תת קרקעית לשינוע פסולת מהבניינים היישר למתקן שהופך אותה לאנרגיה ירוקה.

 2. סינגפור

  סינגפור

  סינגפור – קשה להתעלם מהמהפך המרשים שעיר המדינה הזו עברה בעשורים האחרונים. העיר נקייה, מאורגנת, טכנולוגית, עם תחבורה ציבורית מעולה ומחוייבות לפיתוח מקיים. למעשה, לסינגפור יש את טביעת הרגל הפחמנית מהנמוכות בעולם לערים גדולות, ובשנה שעברה היא פתחה את ה- Gardens, פארק עצי הייטק מלאכותיים שעושים הכל מנשיאת פנלים סולריים ועד קירור הפארק. סינגפור הצליחה להפוך את אחד האתגרים העירוניים הקשים ביותר, התלות ביבוא מים ממלזיה, לחוזקה. בזכות מדיניות התומכת בחדשנות להתמודדות עם החוסר במים, לסינגפור יש כיום יותר מ-100 חברות המייצרות 370 מיליון דולר בהכנסות ממכירת מי גשמים שהן אוספות ומטכנולוגיות מיחזור מים בכל העולם. משנת 2006, סקטור המים-טק של סינגפור הכניס יותר מ-7 מיליארד דולר בפרויקטים בינלאומיים

 3. טוקיו – עיר חכמה חייבת לשמש דוגמה, ולבסס תכניות ולייצר בשיתוף אסטרטגיות כדי להתחרות בעתיד ועם יעדים מדידים. יפן ניסחה חזון ל-2020 הכולל 8 יעדים מדידים עבור העתיד. זה כולל: הגברת עמידות בפני אסונות, יצירה משמעותית של אנרגיה מתחדשת מקומית, יצירת שטחים ירוקים חדשים, ותכניות רבות עבור מעורבות אזרחים והכלה חברתית, כמו שליחת 10,000 צעירים בתכניות לימוד בינלאומיות, יצירת 30,000 משרות חדשות עבור בעלי מוגבלויות ותמיכה ביצירת 70,000 מרחבים חדשים עבור טיפול בילדים. ערים חכמות גם חייבות לתקוף את טביעת הרגל הסביבתית והפחמינית שלהן. ממשלת מטרופולין טוקיו הייתה העיר הראשונה בעולם שהקימה תכנית כזו ב-2010, ומאז השיגה התכנית צימצום של 23% בפליטות גזי חממה. ב-2020 טוקיו תארח את המשחקים האולימפיים.
 4. הונג קונג – העיר נחשבת לאחת הערים החדשניות ביותר בעולם. נציבות החדשנות והטכנולוגיה של הונג קונג, שנוסדה בשנת 2000, תומכת ביצירת 5 אשכולות הכוללים: אוטומציה, תקשורת, לוגיסטיקה, ננו-טכנולוגיות וטקסטיל. מאז הקמתה, הנציבות איפשרה הכנסות של יותר מ-3 מיליארד דולר בפרויקטים של מחקר ופיתוח בחמשת האשכולות הללו. הונג קונד גם מדורגת גבוה בניידות חכמה. בהיותה אחת הערים הצפופות בעולם, תושביה אימצו את התחבורה הבלתי ממונעת. תושבי העיר מבצעים בממוצע 218 נסיעות מטרו בשנה, וה- Octopus Smart Card, שהושק לראשונה בשנת 1997, מאפשר לתושבי העיר לשלם על כל הנסיעות בתחבורה ציבורית, ואף לסקטור הפרטי באופן אלקטרוני.
 5. אוקלנד – אוקלנד היא הראשונה מבין 4 ערים מאוסטרליה וניו זילנד המדורגות בין 10 הערים החכמות ביותר באזור. העיר גם מדרוגת באופן קבוע גבוה מאד בדירוג הערים עם איכות החיים הטובה ביותר, והיא גם משמשת בית לשני שלישים מהחברות ברשימת 200 החברות המובילות. העיר מאופיינת בדירוג נמוך במדד חוסר השיוויון, שמעיד על רמה גבוהה של הכלה חברתית ורמת פשיעה נמוכה. השנה, אוקלנד הייתה לאחת מ-9 ערים שחברו לחברת מייקרוסופט בהשקת ה- CityNext platform שאמורה לשנות את הממשל העירוני ולתמוך בחדשנות דרך שימוש במידע וטכנולוגיות תקשורת ומידע בתחומים כמו תחבורה, אנרגיה ובנייה.
 6. סידני

  סידני

  סידני – סידני הייתה בין הערים הראשונות שחיפשו למנף את המשאבים ותשומת הלב המלווים את אירוח המשחקים האולימפיים כדרך להפוך את העיר לירוקה יותר. הפארק האולימפי בסידני הוא פרויקט מעורב שימושים הכולל הטמעת פתרונות של אנרגיה מתחדשת, מערכת מחזור אשפה ומערכת תחבורה חדשה וקישוריות. האולימפיאדה הירוקה של סידני היוותה השראה לערים אחרות כמו לונדון וונקובר כדי ללכת צעד נוסף קדימה ולאמץ קיימות ועיר חכמה. לאחרונה, סידני מתנסה בטכנולוגיות חדשות. אוניברסיטת סידני ו- Sydney Water הן בין השותפות בפרויקט הנקרא “Smart Grid, Smart City” הבוחן מגוון של טכנולוגיות עיר חכמה, מתשתיות חכמות לפתרונות לבתים חכמים. השנה דורגה סידני שנייה בדירוג העיר הטובה בעולם.

 7. מלבורן – גם מלבורן התקדמה להיות עיר חכמה ומקיימת יותר. למעשה היא דורגה כעיר הירוקה ביותר באזור אסיה והפסיפיק ב-2011, והיא פעילה מאד ביוזמת ה- C40  לערים. העיר הציבה יעד שאפתני של הפחתה של 100% בפליטת CO2  מהרמות של 2006. ב-2003 העיר סיימה את אחד הפרויקטים הסולריים הגדולים ביותר על גג שוק בעיר. ב-2010, מלבורן השיקה את תכנית 1200 הבניינים הירוקים, ומעבר להפחתת פליטת הפחמן, העיר מתעתדת להניע השקעות בסך 2 מיליארד דולר מהסקטור הפרטי להשקעה ביצירת 8,000 משרות ירוקות. ע"פ האקונומיס, מלבורן היא העיר הטובה בעולם
 8. אוסקה – תושבי אוסקה הם הפעילים ביותר בשימוש במערכת המטרו העירונית, עם ממוצע של 321 נסיעות לאדם לשנה. העיר גם בוחנת טכנולוגיות של בתים חכמים מאז 2011, ויחד עם אוסקה גז, פרויקט הבתים החכמים מאמץ שילוב של אנרגיה נקייה ומערכות ניהול אנרגיה ביתית, שהביא לצמצום של 88% בצריכה אנרגיה.
 9. קובה – העיר היפנית השלישית במדד פועלת ל"ירק" את הבניינים בעיר באמצעות מערכת הערכה לאזורים בנויים המודדת יעילות אנרגטית. בקובה יש כיום 450 בניינים ירוקים על פי התכנית, ובעשור האחרון העיר גם שידרגה את מערכות המים וניהול האשפה. קובה עברה מאסטרטגיה של הטמנת פסולת אל המחזור ושימוש מחדש של אשפה ומים.
 10. פרת' – סוגרת את דירוג עשר הערים החכמות באסיה והפסיפיק, פרת', אוסטרליה החלה בשנת 2009 בפרויקט בעלות של 73 מיליון דולר ל-3 שנים שנקרא Perth Solar City. הפרויקט כולל מגוון של טכנולוגיות נקיות וחכמות כולל התקנת יותר מ-9,000 מונים חכמים, התקנת פאנלים סולריים וייעוץ ביעילות אנרגטית לבתים. בשנת 2012 לבדה, השתתפות המשפחות בתכנית הגיעה למיליון דולר בחסכון.

 

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s