דירוג 10 הערים החכמות ביותר באמריקה

בוסטון - העיר השנייה בדירוג הערים החכמות ביותר בצפון אמריקה

בוסטון – העיר השנייה בדירוג הערים החכמות ביותר בצפון אמריקה

הישרדות האדם על פני כדור הארץ תהיה תלויה, במידה רבה,  במה שיקרה בערים בעתיד. עד שנת 2050, 70% מאוכלוסיית העולם תחייה בהן, ואנו עדים להגירה המונית אל הערים בקצב שלא היה כמותו מעולם. המרחבים העירוניים הגדלים דורשים תשתיות כמו תחבורה ובנייה, וכן דרישה גוברת למשאבים כמו מזון, מים ואנרגיה. ערים בעולם אינן יכולות יותר להתפשט באותו אופן שעשו במהלך המאה ה-20.

ערים כיום זקוקות לפתרונות של המאה ה-21 כדי להתאים את עצמן לאוכלוסייה הצומחת ובאופן שלא רק ישמור על איכות החיים, אלא ישפר אותה. ערים חכמות מגלות דרכים להיעשות ליותר יעילות, לספק שירותים רבים יותר באמצעים טכנולוגיים, לנצל תשתיות במלואן, ולקדם השתתפות אזרחית של תושביהן בקבלת החלטות טובות יותר לגבי שימוש בקרקע ומלחמה בבירוקרטיה, במטרה להניע כלכלה יזמית ויצירתית. במילים אחרות, ערים חכמות הן ערים חדשניות.

זוהי השנה השלישית בה מתפרסם דירוג הערים החכמות על פי אזורים. דירוג זה של ערי צפון אמריקה הוא הראשון מבין ארבעה דירוגים שכולל גם את אזורי אסיה, אירופה ואמריקה הלטינית. מחבר הדירוג, דר' בויד כהן הוא אסטרטג אקלים ואחד מכותבי הספר Climate Capitalism: Capitalism in the Age of Climate Change.

 1. בניין המשרדים הירוק בעולם - סיאטל

  בניין המשרדים הירוק בעולם – סיאטל

  סיאטל – עלתה מספר מקומות בדירוג מאז השנה שעברה ומובילה את הדירוג בכלכלה חכמה וממשל חכם, ושנייה בדירוג, אחרי וושינגטון, בקטגוריית האנשים החכמים. סיאטל משמשת בית להרבה חדשנות מקיימת וכן לאחד המוסדות המובילים לחדשנות מקיימת ויזמות, Bainbridge Graduate Institute. Sustainable Seattle ו-Climate Solutions הן דוגמאות טובות לארגונים מקומיים המתרכזים בקידות פיתוח מקיים, והם אחראיים גם ליוזמות כגון Happiness Initiative, שמודדות את רמת האושר המקומי. סיאטל היא גם מרכז איכותי לסטרטאפים ואחת מהערים היחידות בצפון אמריקה עם יותר מ-1,000 מערכי מידע פתוח המוצעים לטובת השקיפות אבל גם תומכים בצמיחת הסטרטאפים ובהצגת אפליקציות לשיפור הניידות ואיכות החיים בעיר. במדד העולמי לערי הסטרטאפים 2012 , סיאטל דורגה רביעית בעולם. חלק מדירוג זה, ואחת הסיבות שסיאטל דורגה כעיר החכמה ביותר בצפון אמריקה הוא בשל יכולתה למשוך כישרונות יצירתיים ויזמיים.

 2. בוסטון – בשנה שעברה דורגה בוסטון כעיר החכמה ביותר בצפון אמריקה, ואילו השנה היא ירדה למקום השני, יחד עם סן פרנסיסקו. לבוסטון יש אוכלוסייה חכמה וחדשנית בצורה יוצאת דופן, היא יכולה להתפאר ביותר מ-70 אוניברסיטאות והיא מובילה את צפון אמריקה הן במספר הפטנטים ביחס לאוכלוסייה והן בהשקעות הון סיכון ביחס לאוכלוסייה. ראש עיריית בוסטון לשעבר תומס מנינו היה מניע משמעותי של אג'נדת החדשנות דרך השקת אזור החדשנות בעיר, יצירת המשרד ל- New Urban Mechanics, והתמיכה בתכניות הזנק. בוסטון גם מצטיינת בתחום הממשל החכם, ויותר מ-105 פעולות מול העירייה יכולות להתקיים במלואן אונליין.
 3. סן פרנסיקו - אפס זבל עד 2020

  סן פרנסיקו – אפס זבל עד 2020

  סן פרנסיסקו – מדורגת גם היא במקום השני לשנת 2013. כמו בבוסטון, יש בה סביבת ייזמות חזקה, והמגמה כיום היא של תנועת חברות מאזור סיליקון ואלי אל תוך העיר. כמו בבוסטון, גם בסן פרנסיסקו למשרד ראש העירייה היה תפקיד מכריע בהשקעה בחדשנות אזרחית.במשך שנים הייתה סן פרנסיסקו המובילה באימוץ הקיימות ופיתוח עירוני חכם, וכעדות הדירוג הגבוה שלה במדד הערים הירוקות ביותר. בסן פרנסיסקו יש 302 בניינים ירוקים בעלי אישור LEED .

 4. וושינגטון – מומחים בתחום העיר החכמה מסכימים כי ניידות חכמה היא קריטית לשיפור איכות החיים בעיר, תוך הפחתת פליטת גזי חממה מסקטור התחבורה. וושינגטון מדורגת שנייה רק לניו יורק בשימוש באופניים, הליכה ותחבורה ציבורית (54.6%) לשימוש יומיומי של התושבים. העיר גם מחזיקה באוכלוסייה מהמשכילות ביותר בצפון אמריקה, ובמקביל מתגאה מדד חוסר השיוויון מהנמוכים באיזור.העיר השיקה לאחרונה את grade.dc.gov כדי לנצל את המדיה החברתית לטובת ניטור תלונות תושבים והצעותיהם. לאחר שנאסף, המידע מוזן לסוכנויות העירוניות המתאימות כדי להחליט כיצד יגיבו לדאגות הציבור.
 5. תכנית שיתוף האופנים של ניו יורק

  תכנית שיתוף האופנים של ניו יורק

  ניו יורק – מדורגת באופן קבוע במקומות גבוהים בדירוג זה, ומסיבה טובה. היא הייתה חלוצה באימוץ מכוניות חשמליות, בהתחדשות עירונית חכמה וירוקה, ומטפחת אקוסיסטם ייזמי חזק (Silicon Alley). לניו יורק יש מספר מרשים של אוניברסיטאות ואוכלוסייה משכילה, והייתה מנהיגה, לאורך כהונתו של ראש העירייה מייקל בלומברג ומחוייבת ליוזמות כמו C40, לקידום כלכלה נקייה יותר.ניו יורק השיקה השנה את אחת מתכניות שיתוף האופניים הגדולות בעולם, עם 4,500 זוגות אופניים, מה שתרם למנהיגות שלה בצפון אמריקה בשימוש בתחבורה לא ממונעת וציבורית. כמו כן העיר אימצה את המידע הזמין, ויש לה יותר מ-2,400 מאגרי מידע הפתוחים לציבור.

 6. טורונטו – למרות שטורונטו מתמודדת כעת עם בעיות עם ראש העירייה שלה, העיר מוסיפה להיות המנהיגה של קנדה בחזיתות שונות. כמו ערים גדולות אחרות במדד, טורונטו מחוייבת לציפוף חכם עם החידוש המתמשך  של קו המים שלה, שהיה מזוהם שנים רבות. בשיתוף עם יבמ, חזית הים טורונטו השיקה את השלב הראשון של newblueedge.ca כדי לאפשר לתושבים להיות בעלי גישה בזמן אמת למידע תחבורה, מזג אוויר וחדשות, ובעתיד גם על אנרגיה ומים.
 7. ונקובר- העיר הירוקה בעולם עד 2020

  ונקובר- העיר הירוקה בעולם עד 2020

  וונקובר – ראש העירייה של וונקטבר יזם מספר יוזמות שימשיכו את המסורת כעיר ירוקה ובעלת איכות חיים גבוהה. בשנים האחרונות, העיר יצאה ביוזמה מרשימה לשיתוף תושבים כדי ליצור יחד חזון חדש עבור וונקובר. התוצאה היא חזון שאפתני להיות העיר הירוקה ביותר בעולם עד 2020. בעוד לעיר יש עוד מקום להתקדם במה שנוגע לממשל דיגיטלי, התכנית האחרונה להיות שחקנית משמעותית בתחום הערים החכמות מתרכזת ב-9 קדימויות הכוללות מידע זמין ושיפור השירותים הדיגיטליים, ועד השקת אינקובטור ל- ICT .

 8. פורטלנד – היא שחקנית ותיקה בתחום הערים הירוקות, עם חדשנות בתחומי הגגות הירוקים, וחלוצה בפיתוח אקו-דיסטריקטס. בצד של המוביליות (ניידות), יש בעיר תחבורה ציבורית מעולה, נקייה ונגישה, בעיקר במרכז העיר. פורטלנד גם הייתה בין הראשונות להוביל בשימוש בפתרונות תקשוב לתזמון רמזורים בזמן אמת והתאמתם כדי לתמוך בתחבורה חכמה, מאבק בעומסי התנועה וצמצום פליטות הגזים. גם פורטלנד, כמו ערים אחרות במדד, חידשה את קו המים שלה לאזור מעורב שמושים, דיור ירוק, אוניברסיטה ואזור מסחר.
 9. תכנית שיתוף האופניים בשיקגו

  תכנית שיתוף האופניים בשיקגו

  שיקגו – מחויבת להיות מובילה בבנייה ירוקה, ועם 405 בניינים בעלי אישור LEED , היא גם מוכיחה שהיא כזו. יש בעיר גם תכנית שיתוף אופניים שאפתנית, עם 4,000 זוגות אופניים ותחנות סולריות. העיר אימצה את הממשל הדיגיטלי בדרכים שונות, מ-1,000 מאגרי מידע זמין ועד חהשקה של ה- Data Dictionary שמטרתו להנגיש את המידע טוב יותר. תחת ראש העירייה הנוכחי, רם עמנואל, העיר גם פיתחה אסטרטגיה טכנולוגית מרשימה כדי להתחרות בערים אחרות ולהיות "העיר בה טכנולוגיה מתדלקת הזדמנויות, הכלה, השתתפות וחדשנות". חלק מ-28 היוזמות הכלולות בתכנית כוללות אינטרנט בפס רחב, הצגת מידע בזמן אמת במרחב הציבורי עבור תושבים ותיירים, מידע מקושר מקומי, גישה ציבורית טובה יותר לאינטרנט חופשי, ו"מתן טווח רחב של משאבים אינטלקטואליים וכלכליים לעזור לתושבים להשתמש בטכנולוגיה לשיפור החיים בעיר".

 10. מונטריאול –  העיר הקנדית השלישית במדד היא עיר בהשפעה אירופאית ויש לה הרבה מה להציע בתחום העיר החכמה. במונטריאול יש את תכנית שיתוף האופניים הגדולה בצפון אמריקה, עם יותר מ-5,000 זוגות ו-450 תחנות, ובמקביל היא מדורגת במדד חוסר השיוויון הכלכלי נמוך יותר מכל עיר אחרת במדד. מעורבות תושבים היא קריטית עבור ערים חכמות, ןב-2010 מונטריאול העבירה חוק המאפשר לכל מי שאוסף 15,000 חתימות להניע תהליך של דיון ציבורי בכל נושא. הקבוצה הראשונה שהשתמשה בכלי זה אספה 25,000 חתימות כדי להניע מהלך של דיון ציבורי באשר לתמיכה בחקלאות עירונית.
מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s