קל, זריז וזול: השינוי הדרמטי בתכנון העירוני

פיטסבורג מרקט סקוור

פיטסבורג מרקט סקוור

בעבר, תכנון עירוני ותכנון מחדש של ערים נחשב לצעד גדול, המלווה בתכניות גדולות. אבל בשנים האחרונות ערים בכל העולם ממציאות את עצמן מחדש דרך מנטרה חדשה: "קל, זריז וזול". זוהי מגמה חדשה של תכנון עירוני המכונה באנגלית placemaking, שאינו מתרכז יותר בארכיטקטורה או פרויקטים ציבוריים גדולים, אלא בלהבטיח שהמרחבים העירוניים באמת יתפקדו לטובת התושבים.

במקום לבנות עוד מגדלים, המיועדים לאנשים העובדים בהם, placemaking הוא התערבות ברמת הרחוב שמטרתה להביא את הפעילות העירונית למרכז העיר ולפרבריה. שינוי תפישתי זה הוא נושא העבודה המכונה place in the making, שנכתבה על ידי חוקרים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס. המחקר בוחן איך המגמה מתפשטת ברחבי ארה"ב, מניו יורק לבוסטון, דטרויט ועד סן פרנסיסקו, וגם בערים קטנות יותר בינהן. בעוד place making אינו דבר חדש, הוא עולה למודעות, במידה רבה, בגלל הכלכלה. במקומות שנפגעו בצורה קשה, בעיקר דטרויט, פרויקטים קטנים אלה ממלאים את החלל שנוצר על ידי העדר המימון עבור פרויקטים גדולים.

"כל התנועה אל מה שאנו מכנים קל, מהיר וזול הייתה תגובה למספר דברים" אומרת סוזן סיברברג, מרצה לעיצוב ותכנון עירוני במחלקה ללימודים ותכנון אורבניים ב-MIT. "זוהי תגובה מלמעלה לסביבה עמוסת רגולציה שבה היה קשה מאד לעשות שינוי. וזוהי תגובה לאמצעים מוגבלים". הרעיון של לעשות שינוי גדול בפחות כסף למעשה מספק שפע של הזדמנויות חדשות, הבנויות על שינויים קטנים, ושיתוף תושבים וקבוצות קהילתיות ויצירתיות, היא אומרת. "אין שום לחץ להשיג משהו מיד ונכון משום שזה עולה מיליונים. פחות מוטל על הכף, אף אחד לא יאבד את משרתו בשל פרויקט כזה, וזה כשלעצמו פתח שדה חדש של דברים נפלאים."

פרויקט אחד כזה היה בריינט פארק בניו יורק, מאחורי הספרייה הציבורית המרכזית, שבמשך עשור סבל משם של מקום מפגש לסוחרי סמים. חידוש הפארק, שהסתיים ב-1992, היה רק הצעד הראשון. מה שגרם להצלחת השיקום היה התכנית – הפעילות והאירועים שמשכו ניו יורקים ותיירים לבריינט פארק במשך שנה שלמה. הדבר הצריך צעדים לא יקרים יחסית כמו התקנת אינטרנט אלחוטי, קיוסקים למכירת מזון, ומאפיינים עונתיים כמו משטחי החלקה וחנויות פופ אפ. כל הפרויקט התרחק מהרעיון של עיצוב מחדש לכיוון של מה ניתן לעשות עם מה שקיים. סוג פרויקט כזה גם מאפשר התערבות של עסקים: בבריינט פארק לדוגמה, וגם בדטרויט, חברת התעופה Southwest Airlines הייתה מעורבת, ובעוד פרויקטים כאלה אינם מציעים שטחי פרסום כמו אצטדיונים, הם מציבים את החברה ממש בתוך השכונות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

הדגש העולה על place making קשור בעניין הציבורי הגובר בתחבורה ציבורית, שהגיעה לשיאים של כל הזמנים, וכן לקהילות הולכי רגל. ככול שהעיר מרכיבה את הרשת של השטחים הציבוריים שלה, יורד הדגש על השימוש במכוניות כדי להגיע אליהם. אם קיים בעיר רק מקום אחד, יהיה הגיוני לנסוע אליו במכונית, אולם אם יש 10 מקומות כאלה, והם מקושרים זה לזה, אין צורך במכונית. הדבר גם מסביר במידה רבה את העניין הגובר בתכניות שיתוף האופניים, שהפכו במהירות לחלק מהמרחב הציבורי בערים כמו ניו יורק, שיקגו, בוסטון וושינגטון. מומחים מאמינים כי צי האופניים להשכרה, שהכפיל את עצמו ב-2013, יכפיל עצמו שוב ב-2014, משום שאנשים מוכנים להשתמש בהם עבור מה שמכנים בארה"ב "המייל האחרון" שבין התחבורה הציבורית למשרד או לבית, או כדי לנסוע בעיר בהפסקת הצהריים.

מחלקות התחבורה בערים צפויות לשחק תפקיד משמעותי ביותר בשנים הקרובות. במקום להניע מספרים גדולים של אנשים ממקום למקום, מחלקות התחבורה יכולות להתרכז באיך לפרוס את המשאבים בצמוד לתחנות רכבת ואוטובוסים. לדוגמה, ג'נט סאדיק קאהן, נציבת התחבורה של העיר ניו יורק, מציגה כמה מהפרויקטים שעיצבו מחדש את רחובות העיר "המהפך של ניו יורק: אפשר לשנות את הרחובות מהר ובזול, רק צריך לדמיין אותם מחדש".

אבל כדי שה-place making יצליח, אומרת סילברברג, העיריות צריכות ליצור אינטראקציה שונה עם מפתחים ואנשים שבקהילות. במחקר, החוקרים דנו במעגל החדש של האינטראקציה שבין הסוכנויות העירוניות ובין אלה שיוצרים פרויקטים אלה.

מאמרים קשורים: איך עושים עיר מעולה? מקינזי | המהפך של ניו יורק: אפשר לשנות את הרחובות מהר ובזול | הזוכים בפרס האירופי למרחבים ציבוריים | ביתנים דיגיטליים להחייאת המרחב הציבורי. קריית גת | הפיכת מרחבים עירוניים נטושים לפארקים. שיקגו

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s