האם אשקלון תגנוב לנתניה את התואר המפוקפק "בירת הפשע"? ואיך היא יכולה להינצל מכך?

אשקלון - אף מילה על האירועים בעיר

אשקלון – אף מילה על האירועים בעיר

אם נערוך סקר אקראי בקרב הציבור בישראל, ונשאל מהי האסוציאציה הראשונה המקושרת לעיר נתניה, סביר שחלק גדול מהנשאלים יענו – פשיעה. נתניה סובלת שנים מדימוי של מרכז פשע מאורגן וזירה למאבקים בעולם התחתון, ובין אם רמת הפשיעה האמיתית בעיר מצדיקה את הדימוי, או לא, המאפיין הבולט והשלילי ביותר בדימוי העיר הוא הקישור שלה לפשיעה חמורה (אגב, רמת הפשיעה בפועל אכן מצדיקה את הדימוי, ונתניה מדורגת במקום 23 מתוך 26 ערים במדד הביטחון האישי).

ארץ נהדרת - מרים פיירברג. דימוי שלא עוזב

ארץ נהדרת – מרים פיירברג. דימוי שלא עוזב

בשבועות האחרונים אירעו שני אירועים חמורים באשקלון, וחשש מגל מתמשך של אירועים דומים, שהפכו את רחובות העיר לזירת מאבק של ארגוני פשיעה, ומאיימים להדביק לעיר, שלרוב לא עולה לכותרות, דימוי שלילי דומה לזה של נתניה. אשקלון אמנם עברה התפתחות משמעותית בשנים האחרונות, והצליחה למשוך זוגות צעירים רבים, מה שהוביל לעלייה של 5% במחירי הדירות ברבעון השלישי של 2013 (ע"פ השמאי הממשלתי), והייתה לאחת הערים בהן עליית מחירי הנדל"ן הייתה הגבוהה ביותר בתקופה זו (ממוצע ארצי 1.9%), אולם ברור לכל כי שני אירועים פליליים כמו שאירעו בעיר, עשויים לשנות כליל את תדמיתה, מעיר חוף שקטה, לבירת פשיעה חמורה, ולשנות את מגמת ההגירה החיובית אליה, ולהצמיד לה דימוי שלא ימחה שנים.

לכאורה, אין בידי העירייה כלים לטפל בנושא, והיא תלויה במשטרת ישראל לחלוטין בפיענוח המקרים ומניעת הישנותם. אולם למעשה דימוי העיר, והאופן בו יתורגמו האירועים ויקשרו לאשקלון הוא בהחלט נתון לשליטת העירייה, והאופן טיפולה במשבר יעצב את הדימוי של העיר.

אירועים שליליים, כדוגמת אלו שאירעו באשקלון, נוטים להיחרט בזיכרון הציבורי הרבה יותר מאירועים חיוביים, וגם שנים רבות אחר כך, הציבור זוכר אירועים כאלה. אחת הסיבות לכך היא היעדר המידע לציבור באשר לסיבה להתרחשותם: למה באשקלון? למה עכשיו? מי נגד מי? והיעדר המידע מניע היווצרות שמועות, תיאוריות קונספירציה, והשערות, המנסות למלא את החסך במידע. כבר כעת עולות באשקלון שאלות כמו: "האם התזמון קשור לבחירות ולהחלפת ראש העירייה?", ואכן, איך הפכה אשקלון לזירת התגוששות כזו? והאם יש סיבה אמיתית לחשוש להגיע לעיר, לגור בה, או ללמוד בה?

באתר האינטרנט של עיריית אשקלון העניינים כרגיל. כתבות על גינות קהילתיות, תערוכות אמנות, ומרכז הטניס המטופח. דף הפייסבוק של העירייה מציג תמונות פסטורליות של חוף אשקלון, המרינה באשקלון, פארק אשקלון, וגשם באשקלון – אף לא התייחסות אחת לאירועים הקשים, שעלולים לעצב את עתיד העיר. וחוסר מידע, כאמור, הוא האויב הגדול ביותר של אשקלון כעת.

שדה התעופה לוס אנג'לס מצייץ

שדה התעופה לוס אנג'לס מצייץ

במקביל לאירועים באשקלון, אירע מקרה חמור של ירי בשדה התעופה הבינלאומי של לוס אנג'לס, ששיתק אותו לשעות רבות, הביא לביטול או איחור ב- 1000 טיסות, והותיר הרוג אחד ושלושה פצועים, והרבה שאלות פתוחות. אולם אופן הטיפול באירוע מבחינה תקשורתית וציבורית היה שונה מאד. חשבון הטוויטר של שדה התעופה הפך לצינור המידע העיקרי לציבור.

חשבון הטוויטר של שדה התעופה, שולח בממוצע 6.7 ציוצים מידי יום, אולם ביום שישי, הראשון בנובמבר, הוא שלח 200 ציוצים, כולל ציוצים חוזרים ותשובות. בשבת, 2 בנובמבר, הוא שלח 320 ציוצים, והמשיך לצייץ גם ביום ראשון ושני.

קתרין אלוורדו, מנהל יחסי הציבור והרשתות החברתיות של שדה התעופה, ומי שניהלה את הזירה התקשורתית בעת האירוע, אומרת כי יש להתכונן לאירועים מסוג זה, ובעת האירוע צריך להיות עקביים ומעורבים עם הציבור. "אתה חייב להיות עקבי וגם אם אין לך את כל המידע אתה צריך להכיר בכך שמשהו מתרחש. אנשים רוצים לדעת שמשהו נעשה בעניין". אלוורדו אומרת כי היעד שלה באותו יום היה לענות על כל ציוץ או תגובה שהגיעה לחשבון הטוויטר והפייסבוק של שדה התעופה. "בסופו של דבר, אנשים רוצים לדעת שהם נשמעים, וזה מה שניסיתי להעביר לציבור: אירוע חמור זה מתרחש אבל אני מקשיבה לכם ומנסה לעזור עד כמה שניתן" היא אומרת.

התעלמות מאירועים חמורים, כמו במקרה של אשקלון עלולים לעלות לעיר במחיר יקר, שיגבה לאורך שנים, ורק היערכות מוקדמת, ותגובה מיידית, רציפה ומהירה יכולות למנוע אסון תדמיתי כשזה לעיר, ודוגמה מצוינת לטיפול כזה אפשר היה לראות בבאר שבע, בזמן מבצע "עמוד ענן", מנגד, דוגמה לנזק שעלול להירגם לעיר מאירועים כאלה אפשר לראות במקרה של ברצלונה, איך המהומות בעיר השפיעו על תדמיתה.

מאמרים קשורים: אשקלון: מיתוג עיר, בניין עירייה חדש ומרכז אמנויות | ברצלונה: מה קורה לדימוי כשבעיר יש מהומות? | יוון נלחמת על התדמית. ניהול תדמית ברשת | איך הביטחון הפך מצורך לאסטרטגיה עירונית? | מרסיי: מבירת פשע לבירת תרבות

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s