התשובה של המבורג לשינויי האקלים: רשת עירונית ירוקה

המבורג, רשת עירונית ירוקה

המבורג, רשת עירונית ירוקה

העיר הגרמנית המבורג מתכננת רשת ירוקה שתכסה 40% משטחי העיר, ושתסייע לחזק את העמידות של העיר, ותאפשר רכיבת אופניים והליכה ברגל, שחייה וצפייה בטבע, בתוך העיר.

das-gruene-netzהמבורג, שנבחרה כבר בשנת 2011 להיות הבירה הירוקה של אירופה, היא חלוצה בתחום הסביבה. העיר מתכננת להקים רשת ירוקה שתכסה כ-40% משטחי העיר, ותחבר פארקים, אזורי נופש, מגרשי משחקים, גינות ובתי קברות דרך מסלולים ירוקים. "לערים אחרות, כולל לונדון, יש טבעות ירוקות, אבל הרשת הירוקה תהייה ייחודית בכך שתכסה שטחים ממחוץ לעיר ועד מרכזה" אומרת אנג'ליקה פריטש, דוברת מחלקת התכנון העירוני והסביבה של המבורג. "תוך 15-20 שנה תוכל לגלות את העיר כולה רק באמצעות הליכה ברגל או רכיבה על אופניים, ללא צורך במכונית או כלי ממונע בכלל". הרשת הירוקה תחבר גם אזורי גידול של בעלי חיים, ותאפשר להם לחצות את העיר ללא סכנת דריסה ממכוניות, ואולי יותר חשוב, הרשת תספוג פליטות גזים ותעזור למנוע הצפות במקרים של סופות חמורות.

המבורג תמיד הייתה עיר ירוקה עם פארקים רבים, אבל הרשת מתוכננת כחלק מצעדי המניעה והתכנון לקראת שינויי האקלים, ובעיקר משום שתושבי המבורג הם מתקדמים מאד בכל הנוגע להתמודדות עם שינויי האקלים, ורבים מהם מוכנים לוותר על מכוניתם, דבר מאד יוצא דופן לגרמניה. שינויי האקלים צפויים לאלץ ערים לפתח תכניות כמו הרשת הירוקה, והמבורג כשלעצמה, בשל המיקום הגיאוגרפי שלה, נהנית מאקלים נוח יותר מאשר, לדוגמה, ברלין, והטמפרטורות בה גבוהות יותר. אולם עליית הטמפרטורות כבר משפיעה על הים הצפוני ועל העיר השוכנת לחופו, וכיום הטמפרטורה הממוצעת השנתית היא 9 מעלות צלזיוס, 1.2 מעלות יותר מאשר לפני 60 שנה.

המבורג, רשת עירונית ירוקה

המבורג, רשת עירונית ירוקה

שינויי האקלים כבר משפיעים גם על הנמל שבעיר. בהשוואה ללפני 60 שנה, עלה גובה פני הים ב-20 ס"מ, וכעיר גדולה, המבורג ניצבת בפני סיכון אמיתי, והרשת הירוקה אמורה לסייע לעיר להתמודד עם השפעת ההצפות.

יש יתרון ברור לערים שהתחילו מוקדם בהתמודדות עם שינוי האקלים. ערים יודעות כי כאשר הן הופכות לירוקות יותר וידידותיות יותר להולכי רגל ורוכבי אופניים, הם הופכות למושכות יותר, וכך מגבירות את התחרותיות שלהן.  בהנתן שתושבים, ובעיקר ילדים, מבוגרים וחולים, יסבלו כאשר הטמפרטורות יעלו, הפיכת העיר לנוחה יותר היא חשובה מאד לצורך הצעת איכות חיים לתושבים לקראת 2050. במכון לכלכלה בינלאומית בהמבורג אף מציינים כי השטחים הדרושים לרשת הירוקה אמנם גורעים משטחי הבינוי והעסקים, אולם מהצד השני הם מביאים תועלות כלכליות אחרות משום שהם מושכים אנשים משכילים ומוכשרים מאד אל העיר.

זהו כמובן מתכון מנצח שהחלוצה בו הייתה קופנהגן, אולם שלא כמו קופנהגן, המבורג עדיין לא התקדמה רבות ביישום התכנית. התכנית נמצאת בשלבי תכנון ראשוניים, ומאז אסון פוקושימה, גרמניה התרכזה בעיקר בהתרחקות מאנרגיה אטומית, ופחות בהטמעת שינויי אקלים.

כרגע כ-30 עובדי עירייה מפתחים את הרשת הירוקה, עם עזרה של עובדים משבעת אזורי העיר. החזון מפותח על ידי משרתי ציבור, ולא על ידי פוליטיקאים, וכולל לא רק אפשרות להגיע ממקום אחד לשני דרך שטחים ירוקים אלא גם יציע אפשרויות של טיול, שחייה, ספורט מים, קיום פיקניקים ומסעדות, תוך חוויה רגועה של צפייה בטבע בתוך העיר. לדברי המתכננים, זה מצמצם את הצורך במכונית לצורך יציאה מהעיר, וכך מצמצם עוד יותר את הנזק לסביבה.

מאמרים קשורים: 10 הערים שמובילות את הדרך לקיימות עירונית | הערים שיושפעו ביותר משינויי האקלים |עשרה רעיונות מקיימים שחייבים להכיר | סן פרנסיסקו- אפס זבל עד 2020 | איך הפכה עיר תעשייה לבירה הירוקה של אירופה?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s