באירופה אופניים כבר יותר פופולריות ממכוניות, איך זה קשור לדור המילניום, ואיפה בארה"ב נוהגים הכי מעט?

עכשיו זה רשמי: ברוב מדינות אירופה, יותר אנשים רוכבים על אופנים מאשר נוהגים. ניתוח שפורסם השבוע לגבי מכירת מכוניות ב-27 מדינות באירופה מגלה כי לראשונה, יותר אופניים ממכוניות נמכרו בכל מדינה, מלבד בלגיה ולוקסמבורג. את חלק מהמגמה ניתן להסביר במיתון העובר על היבשת, אולם יצרני המכוניות נתקלים בבעיה חדשה, כשדור המילניום, כך מתברר,  אינו מעוניין בקניית מכוניות.

נסיעות בכלי רכב בארה"ב - שינוי מגמה מ-2004

נסיעות בכלי רכב בארה"ב – שינוי מגמה מ-2004

כל הנתונים מעידים כי האמריקאים נוהגים פחות מבעבר. מתישהו, בערך בשנת 2004, החל הגרף המטפס תמידית של "מיילים לרכב" לשנות כיוון, ולרדת. האמריקאים החלו לנסוע פחות קילומטרים בכל שנה, ולמרות שאוכלוסיית ארה"ב ממשיכה לגדול, סה"כ מספר הקילומטרים שהם נסעו נשאר יציב.

לא לגמרי ברור עדיין מדוע זה קורה, והאם המגמה תמשך, אבל נראה כי לשינוי המגמה אחראים במידה רבה בני דור המילניום. בני ה-20 ומשהו בארה"ב נוהגים כ-20% פחות ממה שהוריהם נהגו באותו גיל. אבל האם הסיבה לכך היא המיתון, או מחירי הדלק? שינוי בהרגלי הצריכה? ומה יקרה כאשר בני ה-20 יהיו בני 30 ובעלי משפחות?

השאלות לגבי דור המילניום חוזרות על עצמן בכל מגמה חדשה שדור זה מציג לעולם: האם קבוצה זו תוביל שינוי אמיתי, כפי שעשה דור הבייביבומרס, באופן בו אנו חיים, עובדים ומתקשרים זה עם זה (משתפים מכוניות לדוגמה, במקום לקנות אותם)? או האם זהו שלב שיחלוף עם התבגרותם?

במשך עשרות שנים תכנון תחבורה מתבסס על הנוסחה לפיה מספר כלי הרכב רק גדל וגדל, ומספר הקילומטרים שאדם נוסע רק עולה, ועל בסיס הנחה זו תוכננו, ומתוכננים כל מערכות התחבורה. אולם נתונים מהשנים האחרונות מגלים כי הנחה זו אינה תקפה יותר. הנחה אחת, לגבי דור המילניום, גורסת כי בסופו של דבר הן יחזרו למגמות שמאפיינות את הוריהם. הנחה אחרת גורסת כי ארה"ב נמצאת בעיצומה של תפנית לכיוון של פחות נהיגה, בעיקר בזכות המילניאלס. וסנריו אחר מעריך כי המגמה האחרונה תצבור תאוצה רבה עוד יותר.

כאמור, לא ברור איך יתנהגו המילניאלס לכשיתבגרו, אולם מה שכן ברור הוא כי הוריהם, בני דור הבייביבומרס, מתבגרים, ויעזבו את שוק העבודה בקרוב במספרים עצומים. וכאשר אינך צריך לנהוג יותר לעבודה, חלק נכבד מהצורך שלך במכונית מתבטל. עם מגמות דמוגרפיות אלה, מעריך הסנריו הראשון כי בני דור המילניום ינהגו בגיל 35 כמו הוריהם באותו גיל, וכך גם כשיתבגרו.

שתי ההנחות האחרות מתבססות על סוג של מיסתורין. חוקרים לא הצליחו לזהות מה גרם לירידה בכמות הנסיעות, האם אלו מחירי הדלק, הכלכלה, או שינויים בגישה לנהיגה או חיים עירוניים. אבל משהו הניע מגמות אלה. גם הדרך בה אנו עובדים משתנה, יחד עם שינויים בדמוגרפיה של העבודה. מגמה זו משפיעה גם היא על כמות הנהיגה, כשיותר ויותר אנשים עובדים מהבית.

אחוז האוכלוסייה המגיע לעבודה באופניים, הליכה או תחבורה ציבורית

אחוז האוכלוסייה המגיע לעבודה באופניים, הליכה או תחבורה ציבורית

באוניברסיטת אוקלהומה בחנו את ממצאי מפקד האוכלוסין של ארה"ב, ובדקו כיצד אנשים מגיעים למקומות העבודה שלהם ב-60 הערים המרכזיות בארה"ב. ניו יורק, לא מפתיע, היא העיר בה נוהגים הכי מעט, וכ-67% מתושבי העיר מגיעים לעבודה באופניים, הליכה או תחבורה ציבורית. אחריה ממוקמות וושינגטון, בוסטון וסן פרנסיסקו – בשלושתן בין 45% ל-55% מהעובדים לא משתמשים במכונית כדי להגיע למקום העבודה.

ויש כמובן את הטכנולוגיה. בעשרות דרכים קטנות, הטכנולוגיה משנה את התנהגותינו. בעבודה, בבית, עם חברים או בטיולים, הטכנולוגיה משפיעה על הדרך בה אנשים משתמשים וצורכים תחבורה.

שיחות הוידאו אפשרו עבודה מרחוק, הקיניות ברשת צמצמו את הצורך לנסוע לחנויות, אפליקציות זמן אמת הפכו את התחבורה הציבורית לצפויה יותר, תכניות השכרת האופנים התרחבו, וטלפונים חכמים ורשתות אל חוטיות מאפשרות עבודה בזמן נסיעה, והופכות את הנהיגה ברכב לזמן מבוזבז, ובמקביל, הרשתות החברתיות, עבור חלק מהאנשים, מצמצמות את הצורך לנסוע ולפגוש חברים, כשאפשר לשוחח איתם בפייסבוק.

אף אחת ממגמות אלה לא השפיע מהותית על מגמות הנסיעה שלנו, אבל כולן ביחד כנראה שכן. דוח חדש שבחן את תפקיד אפליקציות התחבורה ותכניות השיתוף במתן יותר חופש תנועה, והרגלי הנסיעות של המילניאלס, פורס על ידי האגוד האמריקאי לתחבורה ציבורית.

המילניאלס הם הראשונים לאמץ טכנולוגיות חדשות, ויתכן שזו אחת הסיבות שהם נוהגים הרבה פחות מהוריהם. הדוח מציין כי "ההיסטוריה מראה כי שילוב של שינויים טכנולוגיים, כמו טלפונים חכמים, טלוויזיה או רדיו, בשילוב עם כוחות מאקרו המעצבים התנהגות, כמו מיתון עמוק, או מלחמת העולם יכולים להוביל לשינוי חברתי שיכול להמשיך לדורות".

לפני חמש שנים לרובינו לא היה טלפון חכם, לעיר לא היה מידע בזמן אמת על הגעת אוטובוסים, שיתוף האופניים לא היה נפוץ, ואם נחשוב 5 שנים קדימה, אינטרנט אלחוטי יהי זמין בכל מקום, מערכות תשלום בטלפון יעשו את הנסיעה בתחבורה ציבורית לחלקה עוד יותר, וטכנולוגיות כגון אלה, יאפשרו למשתמשי התחבורה הציבורית שירות טוב יותר, ספונטניות רבה יותר, והיא תצבור יתרונות על המכונית הפרטית.

הסקר בדוח שאל 1000 מילניאלס בבוסטון, שיקגו, פורטלנד, סיאטל וושינגטון, והתברר כי 40% מהם עובדים בזמן נסיעה, ול-40% מהם גם אין מכונית. 695 אמרו כי הם משתמשים בשילוב של אמצעי תחבורה שונים כדי להגיע ליעדם לפחות מספר פעמים בשבוע.

הממצאים של הדוח מעלים כי המילניאלס, גם אם ינהגו, יוכלו לנהוג פחות, בזכות טכנולוגיות אלה, וכי אלטרנטיבות לנהיגה יהפכו אטרקטיביות יותר. לגבי השאלה שעלתה קודם, מה יקרה כשיתבגרו ויגדלו ילדים, התשובות הן מעניינות: רק 27% אמרו כי הם מדמיינים את עצמם גרים לאורך זמן במרכזי הערים, החלטה שעשויה להשפיע רבות על אופני התחבורה שלהם.

סקר: מיליניאלס ותחבורה

סקר: מיליניאלס ותחבורה

מאמרים קשורים: דור המילניום כבר פה. איך הוא משפיע? | ה-BRT יותר משתלם! | דמיינו את עיר העתיד: מכוניות ללא נהג כתחבורה ציבורית | נוסעים מוכנים לשלם יותר עבור טכנולוגיות טובות יותר | ניסוי התחבורה הציבורית בחינם – התוצאות

מודעות פרסומת

One Comment on “באירופה אופניים כבר יותר פופולריות ממכוניות, איך זה קשור לדור המילניום, ואיפה בארה"ב נוהגים הכי מעט?”

  1. יעלי הגיב:

    בתל אביב ניכנס טרנד חדש,אופנוע עם סירה,לסיורים בעיר להשכרה…..


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s