בועות הנדל"ן המנופחות בעולם: ישראל מובילה את הרשימה. גולדמן סאקס

בועת הנדלן 2גולדמן סאקס פרסמה השבוע ניתוח ששופך אור על שווקי הנדל"ן הצומחים בעולם, בניסיון לאתר את הבעיות הצפויות בתחום זה, ומדרגת את המדינות בהן בועת הנדל"ן היא המנופחת ביותר והמסוכנת ביותר:

ישראל – מאז המיתון הגדול, עלו מחירי הבתים בישראל בכ-40%. חוסר היכולת של זוגות צעירים לרכוש דירה הפך לנושא פוליטי מרכזי יותר ויותר. הבועה עזרה להעלות את הנושא ולמקם אותו במרכז השיח הציבורי, לצד הביטחון, במערכת הבחירות האחרונה.

מספר צעדי מדיניות (הם משתמשים במונח טריקים), כולל תכנית לסגור פרצות בחוק שאפשרו רכישת דירות בישראל למשקיעים מהעולם, ושעזרו לעליית המחירים וזרימת הון גלובלי לישראל. אולם הבעיה האמיתי היא היצע. פאנל לשינוי חברתי כלכלי בישראל, שהוקם לאחר המחאה החברתית לפני שנתיים, קרא לבניית 200,000 דירות חדשות בשנים הקרובות. אולם בהינתן המגבלות הגאוגרפיות של ישראל, והמתח המתמשך בהקשר של בנייה בשטחים פלסטינים, לא ברור היכן יבנו דירות אלה.

המדינות בהן מחירי בתים עלו ביותר

המדינות בהן מחירי בתים עלו ביותר

נורווגיה – מאז המיתון העולמי עלו מחירי הדירות בכ-30% בנורווגיה, הרבה יותר מאשר בשכנותיה בסקנדינביה. עליית המחירים נבעה, בחלקה, בשל עלייה בהכנסה וגידול האוכלוסייה תודות להגירה. היצע הדירות הוא מצומצם בשל הגבלות על שימוש בקרקע וסטנדרטים מחמירים באשר לגדול מינימלי לדירה ואיכות. עליית המחירים המתמשכת גורמת לעצבנות במדינה, והחוב על בתים בנורווגיה הוא גבוה, בעוד חלק ניכר מההון הצרכני לכוד בנדל"ן לא נזיל.

שווייץ – ריבית נמוכה וזרם של הון אל מעצמת הבנקאות הובילה את מחירי הבתים בשווייץ לעלות בכ-20% מתחילת 2009. חוב המשכנתאות זינק ל-140% מהתמ"ג, גבוה מאד בכל קנה מידה. מאמצים שונים נעשו לרסן מגמה זו, כולל ניסיון להכריח בנקים לשמור יותר הון זמין למקרה של התמוטטות שוק הנדל"ן, אולם עד עתה צעדים אלה לא צמצמו את הבועה. על פי גולדמן סאקס, שווייץ, יחד עם גרמניה וישראל, הן המדינות בהן קיים הסיכון הגדול ביותר לירידת מחירים חדה בשנים הקרובות, ומעריכה סיכון זה ב-30%.

קנדה – נגיד הבנק המרכזי של קנדה אינו רואה בועה, אבל עם עלייה של כ-20% במחירים, אחרים לא כל כך בטוחים בכך. יחד עם עליית מחירי הדירות עלה החוב הציבורי לרמה דומה לזו שהייתה בארה"ב לפני משבר הנדל"ן. הבנק המרכזי של קנדה אף הזהיר לגבי הסיכונים העולים משוק הנדל"ן בערים הגדולות כמו טורונטו.

גרמניה – כמעט חצי מהגרמנים שוכרים בית או דירה ואינם מחזיקים בנדל"ן, מה שהופך מדינה זו למועמדת לא צפויה לבועת נדל"ן, אולם קיימים סימנים כי מתגברת הדאגה בנוגע לעליית מחירי הבתים. הבנק המרכזי של גרמניה הזהיר לאחרונה כי מחירי בתים בערים כמו ברלין, המבורג ומינכן הם יקרים בכ-20% ממה שעקרונות כלכליים יכולים להצדיק.

מאמרים קשורים: איך דואגים שפריז לא תהיה עיר לעשירים בלבד? | הערים היקרות ביותר למשרדים | מי גר בהייד פארק מס'1? הכתובת היקרה בעולם | כך נראית עיר גלובלית: רק 19% מרוכשי הדירות במרכז לונדון הם בריטים | הערים היקרות בעולם. טוקיו כבר לא..

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s