מדד מותגי הסחר של המדינות 2013: ישראל חלשה בתיירות, אבל טובה בסחר

מותגי הסחר המובילים בעולם 1-10

מותגי הסחר המובילים בעולם 1-10

חמשת מותגי המדינות המצליחים ביותר בתחום הסחר הם מותג ארה"ב (1), סין (2), בריטניה (3), צרפת (4) והונג קונג (5). לאירופה יש ייצוג חזק בין 25 המדינות המובילות, עם 12 מדינות. גרמניה (7), ספרד (12) והולנד (17) מציגות את מיצובן המתמשך והחזק. ספרד, למרות הבעיות הכלכליות ושערוריות השחיתות, שומרת על המקום הרביעי באירופה, כמו בשנה שעברה. בנוסף, יש ייצוג בולט למדינות ה-BRIC  – סין (2), ברזיל (8) והודו (10). כל המדינות הללו צפויות לרדת בדירוג בטווח הבינוני, כשרוסיה (14) היא הראשונה להציג מגמה זו, ויורדת 4 מקומות ביחס לשנה שעברה.

בהמשך למאמר הקודם, מדד מותגי התיירות של המדינות 2013, גם מדד זה מפורסם על ידי חברת הייעוץ הספרדית בלום, שמציינת כי על פי דוח של מחלקת המחקר של האקונומיסט, יותר מ-58% מהמשקיעים מעריכים את הסכנות שבהשקעה אונליין, כנגד 49% המתייעצים ישירות עם יועצים כלכליים. המחקר גם קובע כי 55% מהמשקיעים הפרטיים ו-53% מתאגידים המשקיעים אומרים כי הלחץ הכלכלי הוא בעל השפעה מכריעה על ההחלטות להשקיע. זוהי עדות כי מדינות, אזורים וערים, ללא קשר לגודלן, יכולים להשפיע על השקעות ועל קובעי מדיניות בדרך חדשה לחלוטין, ביחס למה שהיה מקובל לפני 5 שנים.

מותגי הסחר המובילים בעולם 11-25

מותגי הסחר המובילים בעולם 11-25

בשנת 2012 לבדה, משקיעים ביצעו 63 מיליון חיפושים אונליין הקשורים לפעילות השקעה ברמת מדינה. עם תובנה זו חברת הייעוץ פיתחה את הכלי המכונה Online Search Demand, כדי להבין את ההתנהגות ברשת של משקיעים פוטנציאליים ולכלול אותו בדירוג המדינות.

מותג מדינה, או מותג מקום, על פי הדוח, הוא נכס למדינות, ערים ואזורים שאותו עליהן לנהל כדי להשיג יעדים שונים. על פי המתודולוגיה של המחקר, קיימים 6 יעדים שונים אותם מותגים אלה רוצים להשיג: משיכת השקעות, משיכת תיירות, משיכת כישרונות, הגברת הגאווה, שיפור המדיניות הציבורית, והגברת הייצוא. לכל אחד מיעדים אלה יש קהל יעד שונה, ובעל צרכים שונים.

ארה"ב מובילה מדד זה (כמו גם את מדד התיירות), שנה שלישית ברציפות. שאר המדינות בחמישייה המובילה מתחלקות בין אירופה, עם בריטניה (3) וצרפת (4), ואסיה עם סין (2) והונג קונג (5). סין והונג קונג עלו בדירוג בזכות השנה הטובה ביותר שלהן אי פעם במונחים של אסטרטגייה. עם זאת, שתיהן סובלות משום שאף אחת ממדינות אלה אינה פעילה מספיק ברשתות החברתיות ואינן תחרותיות כמותג מדינה בפלטפורמות אלה כמו המתחרות שלהן. זו תהיה הדרך להתקדמות אם מדינות אלה רוצות לאתגר את ארה"ב ולהתמודד על ראש הרשימה.

מותג המדינה של בריטניה מוביל את אירופה, גם בזכות שיפור באסטרטגית המותג, אבל גם תודות להשקעה העצומה במדיות החברתיות המשמשות לקידום בריטניה כיעד לסחר ועסקים. גם מותג צרפת השתפר מהשנה שעברה בזכות אסטרטגיה ונוכחות ברשת. אירופה ככלל מיוצגת בחוזקה ברשימת 25 המדינות המובילות, עם 12 מדינות. הכלכלות החזקות האחרות מאירופה הן גרמניה (7), ספרד (12) והולנד (17), שממשיכות להציג מיצוב חזק כחלק מהאיחוד האירופי.

רשימת 25 המובילות כוללת גם 8 מדינות אסייתיות, עם סינגפור (9) שנכנסת לעשרייה המובילה בפעם הראשונה. הדבר משקף את ההשתפרות העצומה באסטרטגיה בחמש השנים האחרונות והנוכחות החזקה ברשת. בנוסף, יש ייצוג חזק למדינות ה- BRIC, המונע מצמיחה חזקה ותחזית אופטימית לעתיד, שמובילה את מותג סין (2), ברזיל (8) והודו (10) לשפר את מיקומן במדד ביחס לשנה שעברה.

ברזיל, במקום 8 העולמי, היא המובילה של אזור אמריקה הלטינית תודות לביצועים טובים ברשת. עם זאת, זה גם מפתיע משום שהשנה רמת ההשקעות הזרות במדינה היא הנמוכה זה 5 שנים. מקסיקו (16) השיגה עלייה מרשימה בהשקעות הזרות וגם הציגה נוכחות רשת מצוינת.

אוסטרליה (11), שוב, מדורגת גבוה, למרות הריחוק הגיאוגרפי, בזכות עלייה בהשקעות ונוכחות רשת חזקה. טורקיה (15), סעודיה (21) ואיחוד האמרירויות (25) מובילות את אזור המזרח התיכון, אבל כולן ירדו בדירוג ביחס לשנה שעברה כתוצאה מנוכחות חלשה במדיות החברתיות ובחיפושים ברשת.

מותגי הסחר המובילים בעולם - אפריקה

מותגי הסחר המובילים בעולם – אפריקה

אפריקה – היבשת עוברת שינוי, לאט, אבל בטוח, עם כמה מדינות החוות רמות צמיחה גבוהות, תודות למשאבי טבע ושינויים בכלכלה העולמית. כך יכולה אפריקה למצוא יתרונות חדשים להתפתח להיות במרכז ההתעניינות של המשקיעים. הדוח חוזה כי אפריקה תהייה אסיה החדשה תוך 20 שנה.

3 מדינות אפריקאיות נכנסו לרשימת 50 המדינות המובילות – שיפור מהשנה שעברה. ניגריה (1 באזור), מצרים (2) ודרום אפריקה (3) בולטות ביחס לשאר היבשת, ומרוקו (4) מעט מאחוריהן. בפער גדול מאחורי המובילות האזוריות נמצאות גאנה (5), תוניסיה (6), אלג'יריה (7), קונגו (8) וזמביה (9). אלג'יריה היא המדינה שהציגה את הגידול המשמעותי ביותר בהשקעות זרות, אבל זה לא הספיק לה לעבור בדירוג את תוניסיה שממוקדת יותר בקידום המדינה.

מותגי הסחר המובילים בעולם - אמריקה

מותגי הסחר המובילים בעולם – אמריקה

אמריקה – אזור זה מדורג היטב בתחום הסחר, עם 3 מדינות שנכנסות לעשירייה המובילה. לא היה שינוי מהותי בין הדוח הקודם לנוכחי בדירוג מדינות אמריקה, כש-6 המדינות המובילות באזור נשארו באותם דירוגים.

לארה"ב אין מתחרים והיא מובילה את הדירוג העולמי, והציון שלה גבוה משמעותית משאר 10 המדינות באזור, בזכות ציון גבוה בקטגוריית החיפוש ברשת, נוכחות חזקה מאד ברשתות החברתיות ונוכחות רשת חזקה באופן כללי. קנדה ממשיכה להיות שנייה באזור, והביצועים שלה ברשת הם טובים במיוחד. ברזיל מדורגת 3 באזור ומציגה החלטיות בשאיפה להיות יעד ההשקה המוביל.

מקסיקו ממשיכה להיות ממוקמת 4 באמריקה, והציון שלה משתפר. צ'ילה מדורגת 5 כמו בשנה שעברה, אף כי הנוכחות שלה ברשתות החברתיות הייתה חלשה למדי. קולומביה (6) לא שינתה דירוג אבל הביצועים שלה ברשתות החברתיות הם הטובים ביותר בעולם.

מותגי הסחר המובילים בעולם - אסיה

מותגי הסחר המובילים בעולם – אסיה

אסיה – אין זה מפתיע כי מדינות אסייתיות רבות הפכו מעורבות יותר בסחר הבינלאומי ובמסחר. ב-2013, נכנסו 2 מדינות לעשירייה המובילה של הדירוג העולמי. באופן מפתיע, לרוב המדינות המדורגות בעשירייה הראשונה באזור אסיה יש נוכחות מוגבלת מאד ברשתות חברתיות, נקודה שעליהן לשפר כדי ליישר קו עם הדרישות הגוברות של העידן הדיגיטלי.

סין ממשיכה להוביל את האזור עם דרישה גבוה מאד בחיפושים אונליין ורמת השקעות זרות הגבוהה בעולם. עם זאת, היא לא השתמשה ברשתות חברתיות כדי לקדם את עצמה. הונג קונג ממשיכה להיות מס' 2 באסיה, והנוכחות שלה ברשת טובה יותר מזו של סין, אבל השימוש שלה ברשתות חברתיות הוא מוגבל ביותר. סינגפור (3 באזור) עלתה מהמקום החמישי והודו, עם ציון קרוב מאד לזה של סינגפור במקום ה-4.

טורקיה ירדה למקום 5 באסיה מהמקום ה-3, והדירוג של תאילנד השתפר בחמישה מקומות, ומציב אותה במקום 10. הביצועים שלה אונליין היו טובים יותר משל סין. ערב הסעודית ירדה בדירוג למקום 7 באסיה, ואיחוד האמירויות ירדה למקום 8, גם בגלל נוכחות רשת חלשה ומשום שהצמיחה בהשקעות זרות במדינה הוא החלש ביותר בין 10 המובילות. יפן נותרת במקום 9 באזור, וקרובה מאד לאיחוד האמירויות, ואינדונזיה (10) עלתה 3 מקומות.

ישראל מדורגת 11 באזור אסיה, ו-30 בעולם, כשדירוג זה בולט במיוחד על רקע הדירוג הנמוך משמעותית בתחום התיירות (47). אפשר לומר, במילים פשוטות, כי בעולם אולי לא כל כך רוצים לבוא לפה, אבל בהחלט מוכנים לקנות מאיתנו או להשקיע בישראל. בדירוג הסחר מקדימה ישראל מדינות אסייתיות כמו מלזיה (33 בעולם), קוריאה (36), וטאיוואן (53).

מותגי הסחר המובילים בעולם - אירופה

מותגי הסחר המובילים בעולם – אירופה

אירופה – איזור זה חווה סערות כלכליות בשנים האחרונות והעתיד עדיין נותר מעורפל. למרות זאת, מותגי מדינות אירופה המבוססים עמדו באתגרים הכלכליים והם ממשיכים להביא ערך למדינותיהם.

בריטניה היא המדינה היחידה בחמישייה המובילה באירופה שאינה משתמשת במטבע האירו, והיא נטלה את ההובלה עם דירוג גבוה מזה של השנה שעברה. היא רוכבת על דרישה גבוהה בחיפושים אונליין, מה שמשקף את הפופולריות שלה בקרב משקיעים, ונוכחות חזקה ברשתות חברתיות.

צרפת (2 באזור), השתפרה מהשנה שעברה, והציגה ציון גבוה מבריטניה בהשקעות זרות, אבל בריטניה מטילה צל על צרפת כשזה נוגע לצמיחה נטו בהשקעות. גרמניה זכתה במקום ה-3 עם שיפור דרמטי באסטרטגיית המותג וביצועיו. הן צרפת והן גרמניה פעילות הרבה פחות מבריטניה בכל מה שנוגע לנוכחות ברשת.

ספרד ובלגיה התחרו על המקום ה-4, וספרד זכתה בו בעיקר בזכות זה שקידמה את עצמה טוב יותר. לוקסמבורג, שהציגה ביצועים טובים בשנה שעברה, התדרדרה למקום 8 באזור. רוסיה נותרה במקום 6 באירופה, והולנד הגיעה למקום 7. שתי המדינות זקוקות לשיפור משמעותי באסטרטגיות הדיגיטל שלהן כדי לשמור על קשר עם משקיעים הנעשים יותר ויותר פעילים ברשת. שבדיה (9) ואיטליה (10) דורגו בציונים קרובים מאד, ולשתיהן רמת השקעות זרות גבוהה.

מאמרים קשורים: 20 המדינות הצומחות בעולם | המדינות והמנהיגים הזוכים בטוויטר הם… | מדד מותגי המדינות 2013 | דירוג המדינות התחרותיות ביותר | המדינות הערוכות ביותר לשינויים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s