מדד מותגי התיירות של המדינות 2013: אירופה חזקה, אסיה עולה

מותגי התיירות המובילים בעולם 1-10

מותגי התיירות המובילים בעולם 1-10

חמשת המותגים המצליחים ביותר בעולם בתחום התיירות הם מותג ארה"ב (1), ספרד (2), גרמניה (3), צרפת (4) ובריטניה (5), כשגרמניה השתפרה ב-4 מקומות מהשנה שעברה. בין המדינות האסייתיות, תאילנד (6) היא המובילה ואחריה סין (10) שצנחה מהמקום ה-5. שאר המדינות האסייתיות המדורגות בין 25 המובילות העולמיות הן טורקיה (9), מלזיה (15), סינגפור (17), וקוריאה (18), והדבר מלמד על עוצמת אזור אסיה והתחזקותו בתיירות העולמית.

לאורך העשור האחרון, חברת הייעוץ הספרדית בלום מפרסמת מדי שנה את מדד מותגי התיירות של המדינות, וכן את מדד מותגי הסחר של המדינות. החברה מציינת בדוח כי על פי מחקר של גוגל, 70% מהנוסעים לחופש מתחילים את המחקר שלהם בנוגע לחופשה באינטרנט וללא יעד נסיעה ספציפי. תיירים מקבלים יותר ויותר החלטות ברשת ומדינות אינן יכולות להרשות לעצמן לפספס תיירים אלה. בשנת 2012 לבדה, תיירים ביצעו 375 מיליון חיפושים ברשת אודות פעילויות תיירותיות ברמת מדינה. עם תובנות אלה, פיתחה חברת הייעוץ כלי בשם the Online Search Demand, במטרה להבין את ההתנהגות ברשת של תיירים פוטנציאליים ולכלול אותו בדירוג מותגי התיירות של המדינות.

מותגי התיירות המובילים בעולם 11-25

מותגי התיירות המובילים בעולם 11-25

מותג מדינה, או מותג מקום, על פי הדוח, הוא נכס למדינות, ערים ואזורים שאותו עליהן לנהל כדי להשיג יעדים שונים. על פי המתודולוגיה של המחקר, קיימים 6 יעדים שונים אותם מותגים אלה רוצים להשיג: משיכת השקעות, משיכת תיירות, משיכת כישרונות, הגברת הגאווה, שיפור המדיניות הציבורית, והגברת הייצוא. לכל אחד מיעדים אלה יש קהל יעד שונה, ובעל צרכים שונים.

זו השנה השלישית ברציפות שארה"ב מובילה את המדד בזכות עלייה בכניסות תיירים ומיתוג ושיווק חזקים. מרכזי העוצמה של ספרד, גרמניה, צרפת ובריטניה שולטים בשאר המקומות בחמישייה הראשונה בזכות שיאי כניסות תיירים בשנים האחרונות. בריטניה (5) הציגה שיפור משמעותי מאד מהשנה שעברה, אז דורגה 9. למרות היותה המדינה עם מספר התיירים הרב ביותר, ירדה צרפת בדירוג אל המקום הרביעי בשל חוסר ניצול מלא של מדיות חברתיות לקידום המדינה.

רשימת 25 המדינות המובילות את המדד מתחלקת בין מדינות אירופה ואסיה באופן שווה, כשלכל יבשת 10 נציגות. בין האסייתיות, תאילנד (6) היא הראשונה, לאחר השנה הטובה ביותר למדינה במונחים של ביצועים כלכליים בתיירות. המדינה האסייתית השנייה בדירוג היא סין (10), אולם זו צנחה 5 מקומות בשל חוסר נוכחות המדיות חברתיות, ויהיה עליה להשתפר בתחום זה אם היא רוצה להיות יעד תיירותי מוביל.

באופן לא מפתיע שאר המדינות האסייתיות שבין 25 המובילות הן טורקיה (9), מלזיה (15), סינגפור (17) וקוריאה (18), שמעידות על עוצמת אזור אסיה בתיירות העולמית. אזורים אחרים מיוצגים ברשימת 25 המובילות עם אוסטרליה, מקסיקו ומצרים. אוסטרליה (8) הציגה ביצועים טובים מאד השנה בתחום המיתוג, ומקסיקו (19) היא המדינה הראשונה מאמריקה הלטינית במדד.

ההפתעה החיובית של המדד היא מצרים (22), שחוותה את השנה הגרועה ביותר מבחינת תיירות נכנסת זה 5 שנים, והייתה לחזית של האביב הערבי. עם זאת, המיקום הגבוה של מצרים בדירוג משקף את המותג החזק של מצרים וכי הוא עדין בעל משיכה רבה. לראשונה, איחוד האמירויות הערביות נכנסה לרשימת 25 המדינות המובילות. עם אסטרטגיית מיתוג חזקה המדינה הצליחה למצב את עצמה ולהזניק את התיירות אליה, ובעיקר על ידי רשתות חברתיות.

מותגי התיירות המובילים בעולם - אפריקה

מותגי התיירות המובילים בעולם – אפריקה

אפריקה – מצרים, דרום אפריקה ומרוקו מובילות את הדירוג באזור אפריקה, תודות לתעשיית תיירות חזקה ומותגים מושכים. דרום אפריקה נמצאת במקום השני באיזור, מעט אחרי מצריים, עם שיפור מהשנה שעברה. קיים פער גדול בין 3 המובילות באפריקה אל שאר המדינות. הבאות בדירוג באזור אפריקה הן מדינות מזרח היבשת קניה, טנזניה, אוגנדה ואתיופיה. במונחים של רשתות חברתיות, יותר מחצי ממדינות אפריקה אינן פעילות או שאין להן אפילו חשבון ברשתות חברתיות.

אמריקה – אמריקה היא אזור מגוון מאד בעל ניגודים חריפים בין ביצועי מותגי המדינות. ארה"ב היא המובילה העולמית, ואחריה מובילות את האזור מקסיקו וקנדה. ארגנטינה מדורגת רביעית באזור ואחריה ברזיל, מה שמשקף את השליטה של המדינות הגדולות על התיירות באזור. מקסיקו מדורגת מעט לפני קנדה בזכות נוכחות ומשיכה חזקה יותר און ליין, למרות שכניסות התיירים לקנדה עלו יותר.

מותגי התיירות המובילים בעולם - אמריקה

מותגי התיירות המובילים בעולם – אמריקה

באופן דומה, המותג של ארגנטינה חזק יותר מזה של ברזיל בזכות נוכחות רשת טובה יותר, אבל ברזיל מדביקה את הפער, ועד השנה הבאה הן עשויות להחליף בינהן מיקומים. הרפובליקה הדומיניקנית ממוקמת 7 באזור, פורטו ריקו 8, וצ'ילה 9, עם אסטרטגייה ונוכחות חזקים. פנמה ממוקמת 10 עם חשיפה טובה אונליין. יעד האקו-תיירות קוסטה ריקה (11 באיזור), והמדינה העשירה בתרבות פרו (12) אינן בין 10 המובילות באזור, אולם קוסטה ריקה שיפרה את מצבה השנה, ואילו פרו ירדה ביחס לשנה שעברה.

אסיה – את הדירוג של אזור אסיה מובילה תאילנד בזכות נוכחות מצוינת אונליין, שהביאה אותו למקום ה-6 העולמי. אחרי תאילנד מובילות את האזור טורקיה שירדה בדירוג ממקום 5 למקום 9, וסין שירדה למקום 10 מהמקום הרביעי, בשל חוסר נוכחות ברשת. רביעית באזור ממוקמת מקאו, והונג קונג 5.

מותגי התיירות המובילים בעולם - אסיה

מותגי התיירות המובילים בעולם – אסיה

יפן (9 באזור) ואיחוד האמירויות (10) הן הנכנסות החדשות. זהו הישג מרשים עבור איחוד האמירויות כיעד תיירות חדש. למדינה יש נוכחות רשת חזקה במיוחד, והיא בין היעדים אותם מחפשים הכי הרבה תיירים, כרק ארה"ב ובריטניה מקדימות אותה. כניסת התיירות לאיחוד האמירויות נמצאת בעלייה מתמדת, אף כי היא עדיין רחוקה ממעצמות התיירות של אסיה.

באופן כללי, הדירוג של מדינות אסיה משקף את השינויים העולמיים בתחום התיירות ועליית המשיכה של יעדי אסיה, המובלות על ידי מדינות דרום מזרח אסיה כמו תאילנד מלזיה, וכמובן העלייה של סין, מקאו והונג קונג.

ישראל (כן, אנחנו באסיה..) מדורגת השנה במקום 16 באזור אסיה ובמקום 47 העולמי, אחרי לבנון וערב הסעודית. הדירוג של ישראל הוא שיפור לעומת הדירוג בשנה שעברה (51), אבל ישראל עדיין לא חזרה לדירוג מלפני שנתיים (46).

מותגי התיירות המובילים בעולם - אירופה

מותגי התיירות המובילים בעולם – אירופה

אירופה – יעד התיירות הפופולרי ביותר בעולם, והקרב באיזור זה על ההובלה הוא עז. השנה חמשת המדינות שמובילות את האזור הן ספרד, גרמניה, צרפת, בריטניה ואיטליה, ויחד הן זכו ביותר מ-50% מההכנסות מתיירות באירופה.

ספרד ממשיכה להוביל באזור במספר התיירים והיא גם פעילה מאד ונוכחת ברשת. אחריה גרמניה שעקפה השנה את צרפת, והציגה גידול רב יותר בתיירות הנכנסת ומיצוב טוב יותר כמותג. באופן דומה בריטניה שיפרה את מיקומה ביחס לשנה שעברה.

גם לאוסטריה (6 באזור) ושווייץ (7) יש מותגי תיירות חזקים מאד, והן מוכיחות כי מותג חזק בעל נוכחות ברשת, גם של מדינה קטנה יכול למשוך תיירים רבים.

מאמרים קשורים: תאילנד מלמדת מה טוב לתיירות | מה הערך של תיירות המוסיקה? | איחוד האמירויות הוא היעד המוביל בעולם הערבי | המחיר אינו הסיבה לבחירת יעד הנסיעהמדד מותגי התיירות של המדינות 2012 

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s