רוצים שינוי? יכולים להתמודד איתו…? אלה המדינות הערוכות ביותר לשינויים, והערים שיפגעו משינויי האקלים

המדינות הערוכות ביותר לשינויים

המדינות הערוכות ביותר לשינויים

שינויים עולמיים מתרחשים בקצב הולך וגובר. הפוליטיקה, הכלכלה, החברה וגם האקלים משתנים במהירות והיכולת להתמודד עם השינויים הופכת למרכיב בעל חשיבות עליונה בעוצמת ושרידות מדינות וערים.

מדד KPMG’s Change Readiness Index בשיתוף אוקספורד אקונומיקס, בוחן זו השנה השנייה 90 מדינות בניסיון למדוד את יכולתן לנהל ולהגיב לזעזועים בטווח קצר, כמו רעידות אדמה או טרור, ולשינויים ארוכי טווח, כמו שינויי אקלים או שינויים טכנולוגיים, וכן מה יכולתן של המדינות לנצל הזדמנויות הנוצרות בעקבות שינויים אלה. המפה מציגה בירוק את המדינות המדורגות גבוה במדד ובאדום את המדינות המדורגות נמוך ביותר.

מדדים שונים שימשו לעריכת ההשוואה בין המדינות, כמו מדד הפיתוח האנושי של האו"ם, ומדד העסקים של הבנק העולמי. מה שמייחד מדד זה הוא ההתבוננות המעמיקה בגורמים המעצבים את "המוכנות לשינוי", כמו סחר ומדיניות רגולציה, ביטחון חברתי, והשקעות במחקר ופיתוח – יותר מאשר רק באינדיקטורים פשוטים כמו תוצר לאומי גולמי. הרעיון הוא לספק מבט מדיד לעתיד שיכול להיות שימושי לארגוני סיוע ופיתוח כלכלי, חברות פרטיות המשקיעות במדינות זרות, ולמדינות עצמן, כשהן מעריכות את המדיניות שהן עצמן קובעות.

עושר המדינה הוא כמובן פקטור חשוב, ו-10 המדינות המובילות במדד הן כולן מדינות של "הכנסה גבוהה". אבל העושר אינו חזות הכל. צ'ילה, המדורגת 11, היא המדינה המדורגת גבוה ביותר ואינה מוגדרת כמדינת הכנסה גבוהה, והיא עוקפת במדד את ארה"ב (12), וכן את צרפת, ספרד ואיטליה. מדינות נוספות שמדורגות גבוה יותר מדירוג התמ"ג שלהן הן הפיליפינים, פנמה, קמבודיה וקניה.

על פי הדו"ח, אחד הפקטורים המשמעותיים והמשותפים למדינות שקיבלו דירוג גבוה הוא קיום "ארגונים חברתיים חזקים", רמה גבוהה של השקעות במחקר ופיתוח, שווקים פיננסיים מפותחים ויכולת הממשלה לחזות מגמות חשובות בתחומי הכלכלה, הסביבה והטכנולוגיה. אחד הממצאים המפתיעים היא כי השווקים המתעוררים, מדינות ה- BRICS, מדורגות נמוך יחסית במדד. ברזיל מדורגת 42, רוסיה 62, הודו 65, סין 28, ודרום אפריקה 46.

10 המדינות שמובילות את המדד הן: סינגפור 1, שבדיה 2, קטאר 3, ניו זילנד 4, גרמניה 5, ישראל 6, יפן 7, ערב הסעודית 8, אוסטרליה 9 ובריטניה 10.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מצב הערים בעולם, לכאורה, מעולם לא היה טוב יותר: יותר אנשים רוצים לחיות בהן מאי פעם, והמגמה הכללית היא של פיתוח מקיים יותר ומרוכז יותר בתושב. עם זאת, הערים מעולם גם לא היו בסיכון גבוה יותר. שינויי האקלים גורמים לכך שאסונות טבע כסופות, הצפות מהים ומנהרות יהיו שכיחים יותר, וערים צריכות להתמודד עם אתגרים חדשים.

אחת מחברות הביטוח הגדולות בעולם, Swiss Re, פרסמה דוח חדש בנושא סיכוני אקלים עימם ערים יאלצו להתמודד, וממנו מתגלה כי הרבה מהמקומות שאנו מחשיבים כסיפורי הצלחה, כמו שנזן או גואנזו בסין, או ג'קרטה באינדונזיה, נמצאים בסיכון גבוה היותר לקטסטרופה טבעית. גם ערים כמו טוקיו, נגויה, לוס אנג'לס וסן פרנסיסקו נמצאות תחת סיכונים דומים.

הדוח מציין איך הוריקן סנדי היווה שיבוש עצום לאזור ניו יורק בסתיו שעבר, אף כי הוא לא היה יוצא דופן מבחינת עוצמת הרוחות. לו היה מתרחש במקומות אחרים, נראה כי השפעתו היתה חמורה בהרבה. הדוח בוחן כיצד 616 ערים עשויות להיות מושפעות על ידי 5 סוגים של אסונות: רעידת אדמה, סערה, הצפה מהים, צונמי, והצפת נהרות. הדוח מעריך את מספר האנשים העשויים למות, להיפצע, או להיות מפונים מבתיהם.

הצפות מהוות את גורם הסיכון הגדול ביותר, משום שרוב הערים בנויות לאורך נהרות. מתוך 616 הערים שנבחנו, הצפת נהרות מהווה איום על 379 מיליון איש. יותר מ-283 מיליון תושבי ערים עשויים להיות מושפעים על ידי רעידות אדמה, ו-157 מיליון הם בסיכון מרוחות חזקות. דלתת הנהר פרל ריבר (הונג קונג, שנזן, דונגואן, מקאו וגואנזו) הוא המקום בו המספר הגדול ביותר של תושבים הנמצאים בסכנה מאסונות טבע. טוקיו, טייפה ומנילה נמצאות תחת סכנה הן מסערות חזקות והן מרעידות אדמה. טוקיו-יוקוהמה היא העיר הגדולה ביותר הנמצאת בסכנת רעידות אדמה, ואחריה לוס אנג'לס, טהרן וטשקנט (בירת אוזבקיסטן).

במזרח אסיה נמצאות 8 מתוך 10 הערים הנמצאות בסיכון הגבוה ביותר מסערות ים. מומבאי וצ'נאי בהודו הן השתיים הנוספות. העיר הלא אסייתית הראשונה בסיכון היא לונדון (מקום 18) ומיאמי (מקום 23). בצפון אמריקה, ללוס אנג'לס, למקסיקו סיטי ולסן פרנסיסקו יש את מספר התושבים הגדול ביותר הנמצאים תחת אחת מחמש הסכנות שנמנו, ובאזור המזרח התיכון טהרן ואיסטנבול נמצאות בסכנת רעידות אדמה, קהיר ובגדד בסכנת הצפת נהרות, ואיזמיר ואיסטנבול בסכנת צונמי.

מאמרים קשורים: השפעת שינויי האקלים על הערים במזרח התיכון | איך תתכונן ניו יורק להוריקנים הבאים? | הערים המובילות בהתמודדות עם שינויי האקלים | 20 המדינות הצומחות בעולם | אפריקה היא האזור עם הצמיחה המהירה בעולם. זה קורה בערים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s