האם זה התכנון העירוני שגורם לנו להשמין? מסתבר שכן.

עיר טובה להולכי רגל - רומא

עיר טובה להולכי רגל – רומא

האם בפריז כל הנשים באמת רזות? או שפשוט נדמה לנו…? והאם העיר יכולה להשפיע על איך שתושביה יראו וירגישו? מתברר כי האופן בו העיר בנויה, מתוכננת והמדיניות שהעירייה מקדמת, משפיעים עלינו ועל איך שאנו נראים הרבה יותר מכפי שנדמה לנו.

יותר משליש מתושבי ארה"ב הבוגרים מוגדרים "אוביס", שמנים מאד, למרות מאמצים גדולים מאד של הממשל להתמודד עם הבעיה המחמירה. במקביל, החלק היחסי של ילדים בעלי משקל עודף הכפיל את עצמו ב-30 השנים האחרונות, ורק 8% מבני ה-12-19 מבלים את הזמן המומלץ בפעילות פיזית. מחקר חדש מראה שחלק מהסיבות להשמנה הן גנטיות, או קשורות בהרגלים, אבל אחד התחומים שפחות נחקר קשור לסביבה שלנו, ולא למה שאנו אוכלים.

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת ברקלי, קליפורניה ביקשה לבחון האם לעיצוב השכונה, או לעקרונות של צמיחה חכמה, כמו שימוש מעורב בקרקע, שכונות המקדמות הליכה ברגל, דיור קומפקטי, ושטחים ירוקים, יכולה להיות השפעה על הפעילות והבריאות. הם מדדו את רמות הפעילות של ילדים בשכונות בעלות צמיחה חכמה והשוו אותם לרמות הפעילות של ילדים בפרברים רגילים, על ידי הצמדת GPS ומכשירי מדידת תאוצה לחגורות של 386 ילדים, ומדדו את הפעילות שלהם במשך שבוע.

לאחר ניתוח התוצאות, החוקרים שמו לב להבדל משמעותי אחד: ילדים בשכונות הצמיחה החכמה הראו רמות פעילות הגבוהות ב-46% מאלו של הפרברים הרגילים, ורק בזכות מגורים בשכונות כאלה, מעריכים החוקרים, כי הילדים זוכים ל-10 דקות נוספות של פעילות פיזית סביב ביתם מדי יום.

עיר טובה להולכי רגל - רומא

המחקר תומך ברעיון שעיצוב השכונות יכול לשחק תפקיד חשוב בבריאות התושבים. אם הורים מסיעים את ילדיהם לאימון כדורגל או שיעור בלט, זה עולה בדלק ובכסף, ורמות הפעילות של הילדים צפויות להצטמצם או להיות תלויות במצב הכלכלי. שכונות מתוכננות היטב, לעומת זאת, הן שיוויוניות יותר. על ידי הצעת פתרונות לפעילות פיזית מקומית, ללא תשלום, אנשים לא יהיו מוגבלים כלכלית לעשות פעילות גופנית.

דר' ג'יימס סאליס, פסיכולוג התנהגותי מאוניברסיטת קליפורניה חוקר גם הוא את השפעת הסביבה העירונית על הבריאות, ואומר כי לאורך כל ההיסטוריה אנשים הלכו ברגל כדי להגיע ממקום למקום, אבל זה פשוט בוטל. מאפיין זה כבר לא קיים בחייהם של הרבה מאד אנשים, וכעת יש לנו את העדויות כי התכנון של הערים שלנו והחלטות התחבורה מצמצמות פעילות ותורמות למחלות כרוניות.

מהניסיון, ניתן כעת לומר, כי יש ערים המתוכננות היטב להולכי רגל, ויש כאלה שלא, וכאשר עורכים מחקרים השוואתיים, אנו מוצאים, שוב ושוב, שאנשים הם פעילים הרבה יותר בערים המותאמות לכך. מחקרים רבים כאלה מראים כי תושבי ערים הנוחות להליכה ברגל יסבלו פחות מהשמנת יתר, וזה הוכח בכל העולם ובכל קבוצות הגיל.

סאליס מציע לבנות שוב אזורים המערבים שימושים שוב. לא לבנות אזורי מגורים הנפרדים מאזורי מסחר או משרדים, לבנות קהילות כך שהמקומות אילהם אנשים ירצו ללכת נמצאים במרחק הליכה. עירוב שימושים הוא המפתח. ובתחבורה עלינו לתת עדיפות להולכי הרגל, אופניים ותחבורה ציבורית, משום שהאנשים המשתמשים בהם עושים פעילות פיזית ובריאים יותר.

לדרך בה ערים נבנות כיום יש השלכות בריאותיות עצומות, השלכות על מערכת הבריאות, ולכן גם על הכלכלה. אולי יקר יותר לבנות אזורים מותאמים להולכי רגל, יותר מדרכות, ויותר עצים, אבל יש לכך יתרונות כלכליים גדולים. ערך הנכסים נוטה להיות גבוה יותר ועלויות התשתיות נמוכות יותר כאשר העיר פחות מפוזרת.

גשר הולכי רגל, רדינג, קליפורניה

גשר הולכי רגל, רדינג, קליפורניה

הרבה ערים קטנות מאמצות גם כן שינויים אלה. הן מוסיפות שבילי אופניים והופכות את המרחב הציבורי לנוח יותר להליכה, לא מסיבות של בריאות, אלא מסיבות כלכליות. לדוגמה סאליס מביא את העיר רדינג בקליפורניה, שחוצה אותה נהר הסקרמנטו. העיר החליטה כי היא צריכה אייקון עירוני, אז הם בנו גשר להולכי רגל שהפך לעוגן לפיתוח הכלכלי. אנשים אוהבים מקומות נוחים להליכה, מדרכות, בתי קפה וכו'. ומקומות אלה הם אטרקטיביים כלכלית משום שאנשים מקשרים אותם עם דינמיות ויצירתיות.

אם עלתה בכם המחשבה על חודשי אוגוסט והלחות הישראלית, ואמרתם לעצמכם, "זה טוב רק לאירופה", סאליס מבטל את התירוץ, ואומר כי למזג האוויר יש השפעה רק במידה מוגבלת, ונותן לדוגמה את מיניאפוליס, עיר שהחליטה, ולא משנה עד כמה מזג האוויר יכול להיות לא נעים בה לפעמים, כי היא מקדמת נסיעה באופניים. כתוצאה מכך עלה בעיר מספר הרוכבים משמעותית, והדבר מראה לא מזג האוויר, אלא התכנון והמדיניות העירונית הם שמשפיעים עלינו.

מאמרים קשורים: עד כמה הרחוב שלך "הליך"? אתר חדש מדרג | העיר החדשה שהכל בה במרחק הליכה | מדוע הרחובות אינם שייכים לאנשים, במקום למכוניות? | דמיינו את עיר העתיד- מכוניות ללא נהג, והרבה יותר שטח פנוי |עיר ללא מכוניות- כל יום ראשון בבוגוטה

מודעות פרסומת

One Comment on “האם זה התכנון העירוני שגורם לנו להשמין? מסתבר שכן.”

  1. דרקול הגיב:

    לא רק בפריז כולם רזים, אלא בכל צרפת. רואים את זה גם בליון, ניס, ושאר הערים הגדולות. יש חשיבות כמובן לתכנון הערוני, אך בראש ובראשונה זה עניין של גנטיקה והרגלי אכילה. בגלל זה האמריקאים, הבריטים והאוסטרלים לדוגמא נוטים להשמנה.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s