לראש עיריית ריו יש את הג'וב הטוב בעולם, ארבעת הנושאים שצריכים להוביל כל עיר, ולמה ראשי ערים צריכים לנהל את העולם

ריו דה ז'ניירואדוארדו פאייס אומר לעיתים קרובות כי הוא מחזיק במשרה הטובה בעולם. פאייס הוא ראש עיריית ריו דה ז'ניירו, עיר מסעירה, מורכבת ויפיפייה בת 6.5 מיליון תושבים. הוא הציב לעצמו מטרה להבטיח כי ריו תייצר מורשת חיובית עבור כל תושביה, והוא מבין היטב את העקרונות הבסיסיים לניהול מקומות.

בכנס TED-talk, פאייס  הציג את ארבעת הרעיונות המרכזיים בהובלת ריו, וכל עיר, אל העתיד, כולל שידרוגים אמיצים של תשתיות ואיך להפוך את העיר לחכמה יותר. הרעיונות שהציג פאייס אינם חדשים, וכל עיר, בכל גודל, צריכה לאמץ רעיונות אלה, אולם מה שמייחד אותו היא העובדה כי הוא באמת מיישם אותם.

  1. עיר העתיד חייבת להיות ידידותית לסביבה – "בכל פעם שחושבים על עיר, צריך לחשוב ירוק, ירוק, ירוק" אומר פאייס. "בכל פעם שרואים ג'ונגל בטון צריך לפתוח שטחים. וכאשר מוצאים שטחים פתוחים, יש לעשותם כך שאנשים יוכלו להגיע אליהם". זו הסיבה שהוא קידם את הקמת הפארק העירוני השלישי בגודלו בעולם, בריו, שנפתח ב-2012.
  2. עיר העתיד צריכה להתמודד עם ניידות ואינטגרציה של תושביה – מטבען, ערים הן עמוסות באנשים, מה שאומר שתחבורה בקיבולת גבוהה היא חשובה ביותר. הבעיה עם הנושא היא שמערכות כאלה עולות הרבה מאד כסף. פאייס מציג את הפרויקט העיצוב מחדש של תכנית העיר קורטיבה בברזיל ומערכת ה-BRT. בריו מפתחים רעיונות אלה מתוך כוונה כי 63% מהאוכלוסייה ישתמשו בתחבורה הציבורית עד שנת 2015 (18% כיום). "אתה לא צריך להיות עשיר או בעל עוצמה כי להניע דברים" הוא אומר. "אתה צריך להיות מקורי".
  3. עיר העתיד צריכה להיות בעלת שילוב חברתי – פאייס את הפבלות, שכונות העוני, שהן מאפיין כל כך מוכר של ריו. אבל, הוא מוסיף, הן לא תמיד בעיה. ואם מתמודדים עימם כראוי, הוא טוען כי הן יכולות אפילו להיות הפתרון של עצמן. 1.4 מתוך 6.3 מיליון תושבי ריו חיים בפבלות. "הן נמצאות בכל רחבי העיר".אבל הוא טוען כי ניתן לשנות את המעגל האכזרי למעגל מוסרי אם מביאים חינוך, בריאות ושטחים פתוחים אל הפבלות. הוא מתכוון להפוך את הפבלות מהתיישבויות לא פורמליות לחלק אינטגרלי מהעיר עד 2020.
  4. עיר העתיד צריכה להשתמש בטכנולוגיה – פאייס אומר כי הוא אינו אמור להיות בכלל בכנס, הוא אמור להיות בעיר בתקופה זו, אבל הוא יכול היה להגיע לכנס משום שהטכנולוגיה מאפשרת לו זאת. כדי להוכיח זאת, הוא מתקשר אל משרדו בריו, שמשדר לו כמה ממערכות המעקב של מרכז הבקרה העירוני. הדבר מאפשר לו לבדוק את מצב העיר, מזג האוויר, התנועה ואפילו את מיקומן של משאיות איסוף האשפה. משמעות הדבר היא כי פאייס יכול להמשיך לפקוח עין על המתרחש, אפילו כשאינו בעיר.

לסיכום, הוא מדגיש את ההתלהבות שלו מערים גדולות. "בסופו של דבר, אנחנו מדברים על התכנסות של אנשים. אין אנו יכולים להסתכל על זה כבעיה. זה פנטסטי" הוא אומר, "עיר העתיד היא עיר הדואגת לתושביה ומשלבת אותם".

דובר אחר ב-TED, בנג'מין ברבר, טוען כי יש לתת לראשי ערים לנהל את העולם: לעיתים קרובות נראה כי פוליטיקאים ברמת ממשלות עסוקים יותר בתקיעת תהליכים מאשר בפתרון בעיות העולם, הוא אומר. אז מי למעשה יכול להניע מהלכים אמיצים? ראשי ערים. התיאורטיקן הפוליטי מציע: בואו ניתן להם שליטה על מדיניות גלובלית. ברבר מראה כיצד ראשי הערים פותרים בעיות בוערות בערים בעצמם, ואולי גם את בעיות העולם. הוא מאמין שעתיד העולם עשוי להיות מונח בידיהם של פוליטיקאים המיישמים שינוי מעשי יום ביומו – ראשי הערים.

מאמרים קשורים: הגלובליזציה מונעת על ידי ערים ולא מדינות, וראשי הערים תופסים פיקוד | ראש עיריית בילבאו נבחר לטוב בעולם | ניו יורק נפרדת ומסכמת את העשור של בלומברג | עשר הערים המובילות בקיימות עירונית וזכו על כך בפרס | איך עושים עיר מעולה? דוח מקנזי

 

מודעות פרסומת

2 תגובות on “לראש עיריית ריו יש את הג'וב הטוב בעולם, ארבעת הנושאים שצריכים להוביל כל עיר, ולמה ראשי ערים צריכים לנהל את העולם”

  1. יעלי הגיב:

    לא כל ראש עיר מתאים לקיימות החדשה, תפיסה של מרחב ציבורי, ומה המשמעות בכך….


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s