תעצרו את הרכבת אני רוצה לרדת! ..אל ה-BRT. זה פשוט יותר משתלם.

המטרונית חיפה. BRT

המטרונית חיפה. BRT

תחבורת אוטובוסים מהירים, או באנגלית Bus rapid transit, מה שמוכר בכל העולם כ- BRT, בהם אוטובוסים נעים במסלולים המוקצים רק להם, מתפקדת כמו רכבות קלות, ויכולה לא רק להוביל לצמיחה, אלא אף לעשות זאת באופן יעיל הרבה יותר מאשר רכבות קלות או חשמליות, על פי מחקר האמור להתפרסם החודש על ידי המוסד למדיניות תחבורה ופיתוח בארה"ב.

הן BRT והן רכבות קלות יכולות להניב הרבה יותר מההשקעה בפיתוחן והעלויות שלהן, אבל כעת ניתן לומר זאת בבטחה, על פי המחקר. "עבור כל דולר של השקעה בתחבורה, ותחת אותם תנאים, BRT מניבה יותר פיתוח מאשר רכבות קלות או חשמליות ביחס לעלות". לדוגמה, פרויקט ה- BRT שהושלם בעיר קליבלנד בארה"ב ייצר 5.8 מיליארד דולר בפיתוח, שמשמעותם 114$ עבור כל דולר שהושקע. פרויקט הרכבת הקלה של פורטלנד שהושלם ב-1986 ייצר 3.74$ לכל דולר שהושקע.

BRT- בוגוטה

BRT- בוגוטה

היעילות של ה- BRT הגיונית – מערכות אלה הן זולות יותר לפיתוח מאשר רכבות, אולם ההבדל בעלויות ביחס לתוצאות מעולם לא נבדק באופן מחקרי. המסקנה הראשונה היא כי BRT יכול להוביל צמיחה, וזו הפעם הראשונה שמוצג מחקר וניתוח שמציג זאת באופן וודאי, ומסתבר כי BRT משיג פיתוח רב. האוטובוסים של ה- BRT נעים במסלולים הייחודיים רק להם, ועוצרים בתחנות בהם הנוסעים משלמים לפני העלייה לאוטובוס. במקומות רבים אוטובוסים אלה גם זוכים להעדפה על ידי מערכת הרמזורים, כדי לא לעכב את תנועתם. בארה"ב יש כיום 7 מערכות BRT אמיתיות בערים קליבלנד, לאס וגאס, לוס אנג'לס, פיטסבורג ועוד, אך אף אחת ממערכות אלה לא השיגה את ה- “gold standard” הבינלאומי ל- BRT כמו המערכת בבוגוטה, זו המתוכננת בשיקגו אולי תצליח בכך.

פרויקט ה-BRT הראשון בישראל הושק רק לאחרונה בחיפה, תחת השם מטרונית, ולמרות פתיחה צולעת בשל ביקושים גבוהים מהצפוי, תקוות רבות נתלות בפרויקט חשוב זה, והוא ישמש מקרה בוחן לפרויקטים נוספים כאלה המתוכננים בישראל. משרד התחבורה פרסם לאחרונה מכרז ראשון להקמת מערכת BRT שתחבר את הרצליה ורעננה עם מטרופולין תל אביב, בקשר ישיר ומהיר. על פי התכנית קו ה-B.R.T הראשון, "הקו הוורוד",  יכלול שני צירים עיקריים, הראשון יהיה קו חוצה שרון שיעבור מכפר סבא, דרך רעננה ועד הרצליה. הציר השני יכלול קו המחבר את כפר סבא, דרך צומת מורשה, ישירות למרכז תל אביב. מערכת ה-B.R.T בשרון צפויה להיחנך בסוף 2017.

בעוד פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב כבר חורג בכמה שנים ובכמה מיליארדי שקלים מהתכנון המקורי, ולא ברור מתי יגיע לשימוש פעיל, ובמקביל רעיונות חדשניים, או הזויים (תלוי בקורא) למערכת היסעים על מסילה תלויה, SkyTran מתוקצבים, נראה כי משרד התחבורה מתחיל להבין כי BRT הוא הפתרון המהיר, הזול והיעיל לבעיות התחבורה של גוש דן, ומתכנן כעת  להקים בתווי הרכבת הקלה המתוכננת, קווי אוטובוסים מהירים בנתיביים ייחודיים. התכנית מתגבשת במשרד התחבורה בעקבות ההכרה כי הרכבת התחתית בתל אביב לא תושלם לפני 2035 (הערכה לא סופית).

מאמרים קשורים: הרכבת הקלה בתל אביב- איפה, מתי ואיך? | אם הרכבת התחתית לא זזה, האם רכבת מרחפת היא הפתרון? | רעיון התחבורה העתידנית החדש – הייפרלופ | עיר העתיד: מכוניות ללא נהג כתחבורה ציבורית | ניסוי התחבורה ציבורית בחינם – התוצאות

מודעות פרסומת

3 תגובות on “תעצרו את הרכבת אני רוצה לרדת! ..אל ה-BRT. זה פשוט יותר משתלם.”

 1. ליעד הגיב:

  מה שלא כתוב כאן, זה שמערכת זו דורשת תוואי דרך יחסית רחב ולא מתאימה לרחובות צרים במרכזי ערים. היא יכולה לעבודה בתנאי שנותרו לפחות 2 נתיבים לרכב הפרטי וכאשר היא משולבת במערכת תחבורה ציבורית ושבילי אופניים המזינים את תחנות BRT. ברחוב אחוזה ברעננה לא יכולה מערכת כזו לעבור. זה פשוט לא מתאים. עד שלא ישנו את תוואי BRT השרון לרחוב הצפוני של רעננה, שניתן להרחיבו ולהתאימו לצרכים התחבורתיים, לא יהיה קו גם בשרון.

  • זמר הגיב:

   לעשות BRT ברחוב ויצמן זה כמו לחפש את המטבע מתחת לפנס ולא איפה שנאבד… הביקושים של הבנייה הרוויה ברעננה הם באחוזה משני צידיה. בעתיד עוד מספר שנים יהיה צורך בזרוע נוספת ברחוב ויצמן. רחוב אחוזה רחב מאוד וניתן לשלב בתוכו נתיב BRT תוך פגיעה מינימלית ברקמת החיים. גם היום אין חנייה ברובו הגדול של הרחוב. בעבודות מתבצעת הצרה של המפרדה (אשר תופסת היום כמעט נתיב שלם) והעצים עוברים לצידי הכביש (ההשפעה האקולוגית זהה אולם שם הם גם משמשים להצלה של העוברים והשבים וגם הממתינים בתחנות האוטובוס.

  • אמיר הגיב:

   רחוב אחוזה תוכנן מראש לרוחב של טראם, וזה שקר שBRT דורש השארת שני נתיבים לרכב פרטי. מטרת השקר היא כמבן להנציח את נוכחות הרכב הפרטי באחוזה והמשיך לנסוע ברכב מתוך טענה שהתחבורה הציבורית לא מספיק טובה. היא תהיה טובה רק אם במרכזי הערים יפנו לה תשתית ייעודית.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s