מיהן המדינות המאושרות בעולם? ואיזה מדינות הן החרדתיות ביותר?

דוח המדינות המאושרות בעולםדו"ח האושר העולמי פורסם בפעם השנייה על ידי האו"ם, המדרג את המדינות בעולם לפי רמת האושר של תושביהן. מדינות צפון אירופה נמצאות בראש הרשימה, בעוד ארה"ב, מצרים ויוון הן המדינות הממורמרות יותר.

תוצר כלכלי הוא כלי מדיד להצלחה של מדינות, ומדדים שונים מדרגים את המדינות העשירות בעולם, המדינות התחרותיות בעולם, המדינות הצומחות בעולם וכיוצא בזה. אחת הבעיות עם מדדים אלה היא שהם אינם מבחינים בין פעולות כלכליות שליליות, כמו סחר בנשק, לבין פעולות חיוביות, כמו הוצאה על חינוך . אנשים עשירים נוטים להיות מאושרים יותר, אבל כלל זה אינו נכון לגבי מדינות: ארה"ב לדוגמה נעשית עשירה יותר, אבל אינה משתפרת במדד האושר.

בשנים האחרונות חוקרים מתעניינים בדרכים חדשות לדרג את איכות החיים במדינות, ובעיקר מדידת אושר באופן סיסטמטי. הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי של ה-OECD הציג את מדד החיים הטובים, המנסה להתמודד עם הקשיים של דירוג אושר, ודוח נוסף בשם מדד האושר העולמי "למדוד את מה שחשוב" – האופן בו מדינות מציעות חיים ארוכים וטובים עבור תושביהן.

דוח זה, השני, של מדד האושר העולמי מציע מבט אל רמות האושר במדינות בעולם ואפשרות להתעמק בגורמים לו. שם הדוח וריבוי המדדים העולמיים עשוי לתת את הרושם שמדובר בדוח שטחי ולא רציני, אולם הדוח מנתח באופן מעמיק את המגמות לאושר בעולם, ההסברים לו, בעיות של בריאות נפשית הפוגעות באושר, השפעות האושר על החיים, שילובו במדיניות ועוד. השנה מוצא הדוח כי דנמרק, נורבגיה, שוויץ, הולנד ושבדיה הן המדינות המאושרות בעולם. ארה"ב מדורגת 17 מתוך 156, ורשימה של מדינות אפריקאיות נמצאות בתחתית המדד, כולל טוגו, בנין ובורונדי, יחד עם מדינות כמו בולגריה (144) וגיאורגיה (134).

הדוח מדרג את המדינות על פי 6 קטגוריות: תוצר לנפש, תוחלת חיים בריאה, "המצאות מישהו לסמוך עליו", תפיסת החופש לבחירה, חופש משחיתות, ושכיחות הנדיבות. ביחס לדוח שפורסם בשנה שעברה, החדשות הטובות הן כי רמת האושר בעולם השתפרה ב-60 מתוך 130 מדינות, אולם במקביל היא התדרדרה ב-41 מדינות אחרות.

ישראל מדורגת במדד האושר במקום ה-11 המכובד מאד, מיד אחרי אוסטרליה (10), איסלנד (9) ואוסטריה (8), ולפני קוסטה ריקה (12), ניו זילנד (13), ואיחוד האמירויות הערביות (14). הדירוג הגבוה של ישראל, שאף עלה מעט מאז הדוח הקודם, נזקף לזכות תמיכה חברתית רחבה ותוצר לנפש גבוה יחסית, אך סובל ממיעוט בנדיבות ושחיתות גבוהה.

אם אתה אדם חרדתי, העולם כנראה יראה לך כאסון אחד גדול הממתין להתרחש: היפנים חרדים בעיקר מאסונות טבע, הספרדים מיוקר המחייה, במקסיקו הפשיעה היא מקור החרדה העיקרי, ובמזרח התיכון עימותים הם בראש הדאגות. במקרה של ארה"ב, הטרור הפך בשנים האחרונות את אימת המלחמה הקרה לבדיחה, ואז הגיעה מלחמה, משבר כלכלי, פחדים משינויי האקלים (הוריקנים, שריפות, ועליית מים הים), ועוד ועוד.

בכל שנה בעשור האחרון, חברת התקשורת השיווקית JWT  מפיקה את מדד החרדה העולמי – סקר הבוחן את החרדות הגדולות ביותר של תושבים ב-27 מדינות בעולם. השנה, תושבי אזורי העימות במזרח התיכון הם החרדים ביותר בעולם (82%), בעוד תושבי דרום אסיה הם הפחות חרדים (63%), וגם בצפון אמריקה החרדה אינה גבוהה במיוחד (64%).

מבין המדינות שנבדקו, בפקיסטן החרדה היא הגבוהה ביותר (בעיקר ממחירי הנפט), ובשיעורים נמוכים יותר בדרום אפריקה (חרדה מעליית מחירי הנפט), ספרד (חרדה משיעורי האבטלה), צ'כיה (מצב פוליטי), הודו (מחירי הנפט), צרפת (מצב הכלכלה), יפן (מצב פוליטי), ארגנטינה (שחיתות) וארה"ב (מצב הכלכלה). לעומתן בפינלנד, גרמניה, צ'ילה, סין, סינגפור, קנדה, הונג קונג, תאילנד וסעודיה נרשמה החרדה הנמוכה ביותר.

מאמרים קשורים: תמ"ג זה לא הכל- הכירו את מדד החיים הטובים | המדינות החדשניות העולם | המדינות המושחתות בעולם | המדינות הדמוקרטיות בעולם | איפה הכי כדאי להיוולד ב-2013?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s