איך מתקדמת בניית הערים החכמות הנבנות מן היסוד? מאסדר, סונגדו, פלאנאיט וקונזה

במדינות שונות בעולם מתקדמים פרויקטים מרתקים, שלא תהיה זו הפרזה לומר כי אלו הן מעבדות חיות לצורת החיים העתידית בעיר, וניסיונות שאפתניים להקים ערים חכמות מן היסוד, כאלה שאינן סובלות מתשתיות מיושנות, והבנייה החדשה שלהן כולל טכנולוגיות חדשניות האמורות להפוך אותן לחכמות יותר, חסכוניות יותר, מקיימות יותר ונוחות יותר לחיים בתחומן.

פלאנטאיט, פורטוגל

פלאנטאיט, פורטוגל

בפורטוגל, סמוך לעיר פורטו, נבנית העיר החכמה PlanIT Valley. החזון לעיר פותח על ידי חברת  Living PlanIT company, המפתחת תשתיות חכמות, כמעבדת ניסוי לטכנולוגיה מבוססת מידע המתקבל מסנסורים. כ-100 מיליון סנסורים ימדדו בזמן אמת וישלחו את המידע למרכז התפעול שתוכנן לשמור את כל הסביבה הבנויה יעילה עד כמה שניתן.

הטכנולוגיות המוטמעות בבניינים כוללות מיזוג הנכבה כשעוזבים את החדר, או הדירה, דירות הקוראות למכבי האש בזמן מצוקה, מכוניות הנוסעות לבד למקומות חנייה פנויים ועוד. כל זאת בנתיים נמצא בשלב תאורטי בלבד. הפרויקט עוכב בשל המשבר הכלכלי בפורטוגל, אבל חברת הטכנולוגיה תבחן כמה מהחידושים שתוכננו לעיר בשדה התעופה לונדון, אותו היא הופכת לשדה תעופה חכם.

כאשר תושלם, העיר בפורטוגל אמורה להכיל עד 225,000 תושבים, בעיקר עובדי החברה ומשפחותיהם. עלות הפרויקט מוערכת בכ-19 מיליארד דולר.

מאסדאר

מאסדאר

הרעיון מאחורי מאסדר סיטי היה לבנות נווה מדבר ידידותי לסביבה בלב המדבר במזרח התיכון. התכניות המקוריות היו שאפתניות כמו שרק במפרץ הפרסי יודעים לחלום, והתכנית כללה עיר כזו סמוך לאבו דאבי. מאסדר הייתה אמורה להיות עיר עם אפס פליטת פחמן, אפס זבל, עם בניינים מחופים בקולטים סולריים, מערכת טיהור שפכים ומחזור אשפה, מערכת ייצור חסכונית באנרגיה שתייצר רוח שתקרר את העיר.

כבר בשלבים המוקדמים רבים פקפקו ביכולת של העיר להשיג את היעדים הללו ואת החזון השאפתני, ואכן חלק מהם לא הושגו. במאסדר היו רוצים לראות 40-50,000 תושבים, אבל כיום חיים בה רק מספר מאות סטודנטים. עלות בניית העיר צפויה להגיע לכ-20 מיליארד דולר.

קונזה סיטי, קניה

קונזה סיטי, קניה

העיר שכונתה "סיליקון סאוונה", קונזה טכנו סיטי, מקווה לפתח עיר חדשה בקניה לתעשיית הטכנולוגיה. קונזה רוצה למשוך מפתחי תוכנה, מרכזי מידע, וחברות מיקור חוץ ועוד. העיר, שתהיה ממוקמת כ-40 ק"מ מניירובי, צפויה לאכלס 30,000 תושבים עד שתושלם הקמת השלב הראשון ב-2017.

כשיושלמו כל 4 השלבים של פיתוח העיר, ב-2030, לעיר יהיה מרכז עסקים, אוניברסיטה, ומספיק תושבים לאייש 200,000 משרות. פיתוח השטח כבר החל, אך גם כבר נתקל המכשולים. ההתקדמות נעצרה בנתיים בשל מחלוקות בנוגע לקרקעות לפיתוח.

סונגדו, דרום קוריאה

סונגדו, דרום קוריאה

סונגדו, בקרבת סיאול, הוא הניסיון של דרום קוריאה לבנות עיר שדה תעופה מודרנית מן היסוד. יש כבר מי שכינו את הפרויקט כ"עיר האינסטנט השאפתנית ביותר" שנהגתה ב-50 השנים האחרונות. סונגדו אמורה להיות אחד המקומות הירוקים בעולם, עמוסה בטכנולוגיות חדשניות ותחבורה יעילה, ומגנט לקהילת העסקים הבינלאומית.

התבססות העיר על הטכנולוגיה בצורה כה משמעותית כבר הביאו לעיר את הכינוי "עיר בקופסה". בתים, משרדים וכל בניין למעשה יהיו מחוברים באמצעות מערכות וידאו הקרויות telepresence. האשפה תשונע בצינורות תת קרקעיים פניאומטיים, ותחנות טעינה לרכבים חשמליים יהיו בכל מקום.

העיר גם תהיה שילוב מוזר של מוחות יצירתיים וגימיקים אדריכליים. SUNY Stony Brook פתחו בעיר קמפוס למתמטיקה ומדע, והאוניברסיטה של יוטה יחוברו אליה בלווינים. סונגדו תקבל את קהילת המידע בהעתק מדויק של של הסנטרל פארק שבניו יורק, התעלות של ונציה, והשדרות של פריז.

סונגדו תהיה ככול הנראה מוכנה ופעילה כבר ב-2015 ומקווה להיות בית לכ-65,000 תושבים. כיום כבר גרים בעיר כ-30,000, ועיר עדיין מרגישה ריקה.

מאמרים קשורים: יפן מקדמת ערים חכמות | פרויקט הערים החכמות בבריטניה. גלזגו זכתה | הערים שלנו הופכות למפעלי מידע | לבנות עיר חכמה דרך בניית מתחמים חכמים | העיר החכמה הראשונה בדרום אמריקה תהיה בברזיל

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s