טוקיו נבחרה לארח את אולימפיאדת 2020, אבל למה האולימפיאדה צריכה להתקיים כל פעם בעיר אחרת?

טוקיו 2020 לוגו

טוקיו 2020 לוגו

נשיא הועד האולימפי העולמי, ז'אק רוזה, הודיע אתמול (שבת) בבואנוס איירס כי טוקיו היא העיר שנבחרה לארח את אולימפיאדת 2020, וכי היא גברה על שתי הערים שהעפילו איתה לשלב הגמר- איסטנבול ומדריד, וכן על רומא, דוחא, ובאקו שנשרו לאחר השלב הראשון של תהליך הבחירה.

הזכייה של טוקיו הייתה צפויה, והיא אכן הובילה את תהליך הבחירה. היא נחשבת כבחירה הבטוחה יותר, ודאי ביחס לאיסטנבול שסבלה מאי שקט אזרחי השנה וקונפליקטים פוליטיים אזוריים, ובטוחה יותר יותר ממדריד הנאבקת עדיין במשבר כלכלי.

ההצעה של טוקיו התמקדה ב"כוח הספורט" וראתה במשחקים האולימפיים סמל לתקווה לאחר רעידת האדמה והצונמי של שנת 2011 שפקדו את יפן. הבחירה של טוקיו על ידי הועד האולימפי היא הגיונית, ויש בה סיכון כלכלי מינימלי לעיר. אי הודאות היחידה הנוגעת להצעתה של טוקיו היא הרגישות של העיר לאסונות טבע, שעלולים לפגוע בתשתיות לפני משחקי 2020. טוקיו הצליחה כבר לגייס מראש 20 תאגידים שישמשו כנותני חסויות לאולימפיאדה, מה שלבטח עזר להבטיח את הבחירה. טוקיו אירחה את המשחקים האולימפיים בשנת 1964.

עבור טוקיו, העיר הזוכה, משמעות הבחירה היא קטליזטור להשקעות עצומות בתשתיות והשקעות לטווח ארוך. יחד עם זאת, טוקיו תשקע בהתחייבויות כלכליות עצומות, תזכה במתקני ענק שספק אם יהיה להם שימוש הולם, ותאלץ להרגיע הרבה מאד תושבים לא מרוצים.

ניסיון העבר של ערים שאירחו אולימפיאדות אינו מעודד. למונטריאול לקח 30 שנה לשלם את 1.6 מיליארד הדולר שאירוח המשחקים עלה. ההערכה היא כי כ-150,000, בעיקר תושבי שכונות עוני, יועברו ממקומות מגוריהם לפני אירוח מונדיאל 2014 ואולימפיאדת 2016 בריו דה ז'ניירו. משחקי החורף, סוצ'י 2014 כבר צפויים להיות המשחקים האולימפיים היקרים בכל הזמנים, ובשנת 2004, עלות המשחקים האולימפיים באתונה עזרו להוביל את המדינה לשפל הכלכלי בו היא מצוייה כיום.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

לפרופסור ג'ון רני שורט, מאוניברסיטת מרילנד המתמחה בדיפלומטיה ציבורית יש רעיון לפתרון. הוא מציע אי. במקום להשקיע מיליארדי דולרים בעיר מארחת חדשה כל 4 שנים, שורט מציע שהמשחקים יהיו זולים יותר וקלים יותר לניהול לו נבנה סוג של אי אולימפי שיוכל לשמש אתר קבוע ואירוח משחקי הקיץ היקרים יותר. הועד האולימפי העולמי יוכל לקבל אי, אולי יווני, שורט מציע, ויהפוך אותו לאתר קבוע לאולימפיאדה. כך הוא יתפקד יותר כמו עיר מדינה בינלאומית, תחת פיקוח האו"ם, וינוהל על ידי הועד האולימפי העולמי.

"יתכן ויהיו עלויות תשתיתיות גדולות, אבל כאלה יש כל 4 שנים. כמה שילמו הסינים? לעולם לא נדע. כמה שילמה לונדון?" אומר שורט שכתב באופן נרחב על האולימפיאדות, גלובליזציה ועניינים אורבניים. "אנו יודעים כי העלות האמיתית היא תמיד גבוהה מההערכות. מדובר במיליארדים על מיליארדים".

שורט טוען כי אי אולימפי יכול להיות ניסוי מתמשך בקיימות וארכיטקטורה, עם מתקנים משודרגים ורעיונות חדשים שנבחנים, ועם הרבה פחות עלויות חברתיות או סביבתיות מאשר בערים קיימות. כך גם יכולה להתקיים סטנדרטיזציה של הספורט, וקיום אתר יציב. הכי חשוב, טוען שורט, זה יבטל את העלות העצומה לתושבים בערים המארחות.

"העניים נדפקים בערים המארחות משום שהם לעיתים קרובות צריכים לעבור מקום" אומר שורט. "כחצי מיליון איש הועברו ממקומם למען משחקי בייג'ינג. למה אנו ממשיכים לעשות זאת כשאנו יכולים למצוא מקום שאינו דורש כל זאת?"

כאשר בחונים את הרעיון יש לזכור, כמובן, כי העלויות העצומות מושתות על הערים המארחות, והממשלות, בעוד הועד האולימפי העולמי זוכה להכנסות במיליארדים. Business Insider העריך שבין השנים 2009 ו-2012, הועד האולימפי העולמי תרם 5.56 מיליארד דולר למשחקי לונדון 2012 ולמשחקי החורף וונקובר 2010 ביחד. שני אירועים אלה עלו כ-20 מיליארד דולר, ואולי אפילו יותר מ-30 מיליארד. למעשה, המשחקים האולימפיים של הזמן העתיק, התקיימו במשך 800 שנה באולימפיה ביוון, ובשנים האחרונות יוון אף העלתה את הרעיון לארח את המשחקים האולימפיים ביוון באופן קבוע, אולם הרעיון לא זכה לתמיכה.

המשחקים האולימפיים כנראה היו רווחיים רק פעמים ספורות – שתיים מהן כשהם התקיימו בלוס אנג'לס. העיר הצליחה להשתמש מחדש בתשתיות קיימות ולארח את משחקי 1032 ו-1984. כל המתקנים נבנו מלכתחילה תוך דרישה כי יהיו מיועדים לשימוש לטווח ארוך, ואולי אפילו יוכלו לשמש לאולימפיאדה נוספת, משום שלוס אנג'לס כבר הודיעה כי תתמודד על אירוח משחקי 2024.

מאמרים קשורים: היכן תתקיים אולימפיאדת 2024? | כמה תרמה האולימפיאדה בלונדון לכלכלה הבריטית? | איזו עיר לא רוצה אולימפיאדה? ומה קורה לערים שנכשלות בהתמודדות על האירוח? | האסטרטגיה שמאחורי מיתוג אולימפיאדת לונדון 2012

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s