עשר הערים שמובילות את הדרך לקיימות עירונית, וזכו על כך בפרס

פרס מנהיגות אקלימית לעריםערים הן המעבדות בהן הרעיונות החדשניים ביותר להישרדות בעתיד נבחנים. 10 ערים אלה, מניו יורק לטוקיו ועד בוגוטה, זכו לאחרונה בפרס City Climate Leadership עבור פעולותיהן. למעט מספר יוצאי דופן, נראה כי ממשלות אינן מתכוונות הרבה בעניין שינויי האקלים ובעיות סביבה אחרות. ממשלות הן גדולות מדי, אטיות מדי, ובמקרים רבים, אינן מעוניינות להכיר בבעיות אלה. במהלך חצי המאה האחרונה, התברר יותר ויותר, כי דווקא ערים הן שמובילות את הדרך, וכי להן יש את הסיכוי הטוב ביותר בהנעת שינוי שישפר את סיכויי הישרדותנו מול הצטמצמות המשאבים ועליית פני הים.

השבוע, חברת סימנס וה-C40 (קבוצת ההובלה של הערים לשינויי אקלים), הודיעה על 10 הערים שזכו בפרסי City Climate Leadership, שהוענקו לערים ברחבי העולם שהציגו "מצוינות בקיימות עירונית ומנהיגות במאבק בשינויי האקלים"

סן פרנסיסקו. פרס עבור תכנית האפס זבל

סן פרנסיסקו. פרס עבור תכנית האפס זבל

סן פרנסיקו: תכנית ה"אפס זבל" – סן פרנסיסקו זכתה בקטגוריית ניהול האשפה תודות להצלחה הגדולה של תכנית ה"אפס זבל" (פוסט על התכנית) המבוססת על היעד השאפתני שהעיר תייצר אפס זבל עד שנת 2020. כדי לעמוד ביעד זה, סן פרנסיסקו השתמשה בגישה בעלת 3 ראשים שכוונה אל האתגרים המשפטיים, המנהלתיים והחברתיים של רפורמת ניהול האשפה. העיר חוקקה מדיניות תקיפה לצמצום האשפה, שיתפה פעולה עם חברת ניהול אשפה, כדי לחדש ולהביא תכניות חדשות, ויצרה תרבות של מיחזור וקומפוסטינג. במהלך העשור האחרון, שיעורי המיחזור בסן פרנסיסקו עלו ל-80%, גם בזכות תמריצים כלכליים שהעיר נתנה. יכולת העיר להניע את כל בעלי העניין ולשלב את התושבים הופכת פרויקט זה לראוי לחיקוי.

קופנהגן. פרס עבור תכנון וניהול פליטות גז

קופנהגן. פרס עבור תכנון וניהול פליטות גז

קופנהגן: תכנית האקלים 2025קופנהגן זכתה בפרס בקטגוריית תכנון וניהול פליטות הגזים כתוצאה מהתכנית המקיפה שלה לצמצום הפליטות, CPH 2025 Climate Plan. עד 2025 העיר מתכוונת להיות עיר הבירה הראשונה בעולם שאינה פולטת פחמן. כדי השיג יעד שאפתני זה, מועצת העיר אימצה טווח רחב של יוזמות שיחד אמורות להביא את רמת פליטת הפחמן הנוכחית של העיר, כ- 2.5 מיליון טון, לפחות מ-1.2 טונות תוך פחות משני עשורים. העובדה כי העיר מכוונת לאזן את יתרת הפליטה שלה על ידי ייצור אנרגיה נקייה היא חדשנית ביותר ושאפתנית. כדי להשיג מטרה זו, קופנהגן מרחיבה את חוות הרוח שלה ומקימה מפעלי ביוגז. התכנית מתמקדת ב-4 תחומים: צריכת אנרגיה, ייצור אנרגיה, ניידות, וניהול עירוני. התכנית נוצרה עם יעד ברור להביא איכות חיים טובה יותר לתושבי העיר, לעודד חדשנות, וליצור מקומות עבודה והשקעות. קופנהגן הוכיחה כי המפתח להצלחה הוא שיתוף פעולה הדוק בין ממשלה, עסקים, מוסדות ידע ותושבים.

ניו יורק. פרס עבור הסתגלות ועמידות

ניו יורק. פרס עבור הסתגלות ועמידות

ניו יורק: יותר חזקה, יותר עמידה – ניו יורק זכתה בקטגוריית העמידות וההסתגלות. הוריקן סנדי פגע בחופי העיר באוקטובר 2012, ועשה שמות בתחבורה הציבורית וברשת החשמל, ונזק במיליארדי דולרים. מתוך ההרס צמחה נחישות מחודשת לעשות את העיר עמידה יותר כנגד פגעי הטבע. ניו יורק בלטה בקטגוריה זו בזכות פיתוח  A Stronger, More Resilient New York, תכנית נרחבת הכוללת יותר מ-250 יוזמות שונות, 60 מהן יושגו עד סוף 2013. יוזמות אלה יגנו על העיר בעתיד ועל חופה ויחזקו את הבניינים וכל המערכות החיוניות התומכות בחיי שיגרה בעיר (חשמל, תחבורה, פארקים, טלקומוניקציה, בריאות, ואספקת מים ומזון). היכולת לייצר תכנית כה מקיפה, ולהוציאה לפועל, רק 6 חודשים לאחר הוריקן סנדי היה אפשרי בזכות יותר מ-5 שנות תכנון ומחקר מקדים.

סינגפור. פרס עבור תשתית עירונית חכמה

סינגפור. פרס עבור תשתית עירונית חכמה

סינגפור: מערכת תחבורה חכמה – מערכת התחבורה החכמה של סינגפור היא הזוכה בקטגוריית התשתית העירונית החכמה. תודות למערכת חכמה ומתוחכמת זו, סינגפור היא אחת הערים הפחות צפופות, בין הערים הגדולות בעולם, וזאת למרות צמיחה באוכלוסיית העיר והיעדר שטחים. כדי להתמודד עם הדרישה, העיר מיקסמה את נפח הכבישים שלה, והשתמשה בכלי מדיניות ושילבה טכנולוגיות לתחבורה. העיר היא חלוצה בשימוש בטכנולוגיות שונות, כולל מערכת תמחור הכבישים מהראשונות בעולם, המחייבת את הנוסעים על פי העומס והצפיפות בכביש. אלמנטים "חכמים" אחרים כוללים ניטור כבישים מהירים, ומערכת המתריעה מפני תאונות בדרכים ראשיות, וכן מערכת gps המותקנת במוניות העיר המנטרת ומדווחת על עומסי תנועה. כל המידע מכל המערכות מוזן למרכז מידע עירוני, שמנתח את המידע ומספק מידע בזמן אמת על התנועה לציבור. תכנית האב לתחבורה של סינגפור מתארת את החזון והאסטרטגיה למערכת תחבורה המתרכזת באדם ושתעמוד בצרכים הגדלים של העיר.

מקסיקו סיטי. פרס עבור איכות האוויר

מקסיקו סיטי. פרס עבור איכות האוויר

מקסיקו סיטי: פרואייר – הזוכה בקטגוריית איכות האוויר היא עיר אשר התמודדה עם אתגרי איכות אוויר במשך עשורים. ב-1992, האו"ם דיווח כי מקסיקו סיטי היא העיר המזוהמת בעולם. תודות לסדרת תכניות רחבות, הקרויות ProAire, במשך שני עשורים, העיר הצליחה לפוגג את הערפיח שהפח לסמלה, ולצמצם משמעותית את הזיהום. תכנית איכות האוויר של מקסיקו סיטי כוללת מערכת BRT להסעת המונים ומערכת אוטובוסים עירוניים, תכנית שיתוף האופניים Ecobici , ויוזמות לחסימת רחובות צרים כליל בפני מכוניות כדי לפנות מקום לאוטובוסים והולכי רגל. אין פתרון מהיר כאשר מדובר באיכות אוויר, אולם מקסיקו סיטי הראתה כי שנים של נחישות יחד עם גישה נחושה יכולות להוביל לשינוי של ממש.

טוקיו. פרס הפיתוח הכלכלי

טוקיו. פרס הפיתוח הכלכלי

טוקיו: סיטי קאפ-אנד-טרייד – תכנית  Cap-and-Trade של טוקיו זכתה בקטגוריית הפיתוח הכלכלי והפיננסי. התכנית שהושקה ב-2010, היא התכנית העירונית הראשונה בעולם, המחייבת צמצום פליטות פחמן דו חמצני ממבנים גדולים של מסחר, ממשלה ותעשייה באמצעות צעדים לייעול אנרגטי באתר עצמו או השתתפות בתכנית סחר הפליטות. מאמץ זה בלט בזכות ההשיגים בהשגת צימצום הפליטות בזמן קצר: 93% מהמבנים הנדרשים כבר עמדו ביעד שנקבע לשנת 2019. ההצלחה של התכנית משמשת דוגמה לערים אחרות

בוגוטה. פרס התחבורה העירונית

בוגוטה. פרס התחבורה העירונית

בוגוטה: תחבורה עירונית – העיר זכתה בפרס התחבורה העירונית, למרות קשיים תקציביים ואוכלוסייה צומחת, עבור TransMilenio , צי האוטובוסים והמוניות היעיל במיוחד שלה. מערכת הסעת ההמונים BTR של בוגוטה, שהושקה בשנת 2000, מניידת יותר מיליון וחצי איש מדי יום, מכלל 7.1 תושבי העיר לאורך 87 ק"מ. העיר גם החלה לבחון אוטובוסים היברידיים וחשמליים בשנה שעברה והיעדים לעתיד כוללים את החלפת כל צי אוטובוסי הדיזל, חישמול כל צי המוניות, והוספת קווי מטרו חדשים. גודל השאיפה של העיר, בשילוב הפעולות שכבר הוצאו לפועל, הביאו לפרויקט שישפיע על חיי כל אלה החיים בבוגוטה ויצמצם משמעותית את פליטות הגזים בעיר.

מינכן. פרס האנרגיה הירוקה

מינכן. פרס האנרגיה הירוקה

מינכן: 100% אנרגיה ירוקה – מינכן זכתה בקטגוריית האנרגיה הירוקה בזכות תכנית שאפתנית וייחודית,  Green Power 100% . בשיתוף חברת Stadtwerke München שבבעלות עירונית, מינכן מתכוונת לייצר מספיק חשמל ירוק במפעליה עד 2025. הצלחה בעמידה ביעד זה יהפוך את בירת בוואריה לעיר הראשונה בעולם עם יותר ממיליון תושבים הפועלת כליל על אנרגיה מתחדשת. מינכן כבר הציגה יוזמות ירוקות רבות בעשור האחרון, אולם עם יעד זה העיר לוקחת תפקיד חלוצי בצמצום פליטת פחמן דו חמצני.

ריו דה ז'ניירו. פרס הקהילות המקיימות

ריו דה ז'ניירו. פרס הקהילות המקיימות

ריו דה ז'ניירו: קהילות מקיימות – הזוכה בקטגוריית הקהילות המקיימות היא ריו דה ז'ניירו עבור פרויקט Morar Carioca, אסטרטגיית התחדשות עירונית מקיפה, שתשקיע בפרויקטים להתחדשות ברחבי העיר תוך כוונה להפוך את כל הפבלות בעיר לשכונות רשמיות, עד 2020. מפקד האוכלוסין של ברזיל ב-2010 העריך כי 22% מאוכלוסיית ריו חיה בהתיישבויות לא רשמיות, וכי יש לכך השפעה מיידית על הסביבה, הבריאות ואיכות החיים של יותר מ-200,000 תושבי העיר. המטרה היא לשמור את התושבים בקהילותהם, ולהעביר ממקומם רק את אלה החיים באזורים בסיכון גבוה למפולות אדמה. מ-2009, כמעט 20,000 משפחות שינו את מקום מגוריהן, והיעד הוא ליישב מחדש את כל אלה הגרים בתנאים מסוכנים עד 2016.

מלבורן. פרס סביבת בנייה יעילה אנרגטית

מלבורן. פרס סביבת בנייה יעילה אנרגטית

מלבורן: תכנית הבניינים המקיימים – תכנית הבנייה המקיימת של מלבורן היא אחת מהגישות החדשניות של העיר לצמצום ההשפעה על הסביבה של בנינים מסחריים. כעיר הצומחת ביותר באוסטרליה, העיר מאמצת באופן קבוע קיימות לתכניות הפיתוח ארוכות הטווח שלה במטרה להבטיח כי צמיחה תהיה הן כלכלית והן אחראית כלפי הסביבה. התכנית מעודדת בעלי בניינים, ומנהלים לשפר את הביצועים האנרגטיים של הבניינים ואת החסכון במים ולצמצם את כמות האשפה שהם מייצרים. מלבורן גם השיקה לאחרונה תכנית אונליין המעוצבת לעזור לבעלי דירות לחסוך כסף על ידי יעילות אנרגטית של שטחים ציבוריים בבנייני מגורים. העיר מציגה רמה גבוהה של מנהיגות ומכירה באתגרים המימוניים הדרושים כדי לעזור למכניזם כזה לפעול.

מאמרים קשורים: אוקספורד תהיה העיר הראשונה בעולם עם "טביעת אוכל" | בריסטול תהיה הבירה הירוקה של אירופה 2015 | ערים ירוקות עושות אנשים מאושרים. מחקר | סן פרנסיסקו: אפס זבל עד 2020 | הערים המזוהמות בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s