איך עושים עיר מעולה? דוח מקינזי להתפתחות הערים

איך לעשות עיר מעולהעד שנת 2030, 60% מאוכלוסיית העולם תחייה בערים. משמעות הדבר היא אפשרויות עצומות לצמיחת הכלכלה, אם הערים ינהלו את התרחבותם בחכמה. חברת הייעוץ הבינלאומית מקינזי מציעה את הדרכים לעשות זאת.

מה עושה עיר מעולה? זוהי שאלה חשובה משום שעד 2030, 5 מיליארד איש, 60% מאוכלוסיית העולם, יחיו בערים, לעומת 3.6 מיליארד כיום, ויזניקו את צמיחת הכלכלה העולמית. מנהיגים במדינות המתפתחות חייבים להתמודד עם העיור ברמה שטרם הייתה, בעוד המדינות המפותחות נאבקות בתשתיות מזדקנות ובתקציבים מוגבלים. כולם נלחמים כדי להבטיח או לשמר את התחרותיות של עריהם ואת איכות החיים של תושביהן. כולם מודעים למורשת הסביבתית שעליהם להשאיר אם הם נכשלים בניסיון למצוא דרכים מקיימות יותר ויעילות יותר לניהול הערים.

כדי להבין את ליבת התהליך ולמנף זאת כדי להפוך ערים למקומות מעולים לחיות ולעבוד, חברת הייעוץ מקינזי פיתחה וניתחה מאגר מידע של אינדיקטורים לביצועי כלכלה עירונית, חברה וסביבה. המחקר כלל ראיונות עם 30 ראשי ערים ומנהיגים נוספים בארבע יבשות, וניתוח ממצאים של יותר מ-80 מקרי בוחן בהם מנהיגי ערים הצליחו לשפר תהליכים ושירותים מתכנון עירוני ועד ניהול כלכלי ודיור ציבורי. התוצאה היא דוח בשם How to make a city great הטוען כי מנהיגים העושים צעדים בשיפור עריהם, עושים 3 דברים הצורה טובה במיוחד:

הם משיגים צמיחה חכמה – צמיחה חכמה מזהה ומטפחת את ההזדמנויות הטובות ביותר לצמיחה, מתכננת דרכים להתמודד עם נזקיה, משלבת חשיבה סביבתית, ומבטיחה שכל התושבים ייהנו משגשוג העיר. מנהיגי עיר טובים גם חושבים על צמיחה אזורית משום שכאשר המטרופולין מתפשט, הם נזקקים לשיתוף הפעולה של רשויות וערים ואזורים המספקים שירותים. שילוב הסביבה להחלטות הכלכליות היא הכרחית לצמיחה חכמה: ערים חייבות להשקיע בתשתיות המצמצמות פליטות גזים, ייצור אשפה ושימוש במים, כמו גם בבניית קהילות בעלות צפיפות גבוהה.

לערים שונות יש נקודות חוזקה שונות, וכל אחת צריכה להחליט אילו סקטורים יתמכו בצורה הטובה ביותר בצמיחה חכמה, ולהתמקד בהם. ערים בדרום ארה"ב כמו אטלנטה, סוואנה ונאשוויל, הצליחו למשוך יצרניות רכב זרים משום העוצמה שלהן: כישרון, קירבה למרכזי החדשנות וההשכלה הגבוהה, תחבורה טובה, ועלויות נמוכות. לונדון הצליחה לייצר מרכז הייטק חדש בשם טק-סיטי כתוצאה מהשקעה ממשלתית לעידוד הצמיחה. תוך 3 שנים, בחלק קטן של האיסט-אנד, מספר חברות הקריאייטיב והדיגיטל צמח ל-300.

דובאי לעומת זאת, השקיעה בכבדות בתשתיות כדי להפוך את עצמה למרכז בינלאומי לעסקים ותיירות, והיא כיום מאכלסת את הנמל הגדול בעולם ומשרדים של 120 חברות מרשימת 500 החברות המובילות בעולם. העיר בוגוטה השקיעה במשיכת חברות תקשורת וטכנולוגיה הייתה בהיקף קטן יותר, אבל לא פחות משמעותי עבור העיר. אי ידיעת השפה האנגלית היווה מכשול לחברות טכנולוגיה להגיע לעיר, והעיר החליטה להתמודד עם הבעיה. ב-2008 פותחה תכנית ללימוד השפה האנגלית, וכיום 10,000 איש, דוברי אנגלית, עוזרים למשקיעים למצוא כשרונות מקומיים.

הם עושים יותר, עם פחות – ערים מעולות מבטיחות הכנסות, חוקרות שיתופי פעולה להשקעה, מחבקות את הטכנולוגיה, מכניסות שינויים ארגוניים המבטלים חפיפה, ומנהלות את ההוצאות. מנהיגי ערים מצליחים גם לומדים כי, אם תוכנן והוצא לפועל היטב, שיתוף פעולה ציבורי פרטי יכול להיות אלמנט משמעותי לצמיחה חכמה, להביא עלויות נמוכות יותר, שירותים ותשתית איכותיים יותר.

בשנת 2011, רשות התחבורה המטרופולינית של ניו יורק השיקה יוזמה שמטרתה הייתה לחסוך לפחות 100 מיליון דולר. צעדים חדשים, כולל הצגת שירותי זמן אמת אונליין, שנועדו לחסוך בציוד משרדי, מחשבים ומתקני שירותים. ראש עיריית ריו דה ז'ניירו יצא ביוזמה לחידוש אזור הנמל בעיר, הפארק האולימפי ומערכת אוטוביסים מהירים (rbt) תוך שילוב הסקטור הפרטי בהשקעה.

הם זוכים בתמיכה לשינוי – שינוי אינו קל, והמומנטום שלו אפילו יכול למשוך אופוזיציה והתנגדות. מנהיגי ערים טובים בונים צוותים מעולים של משרתי ציבור, יוצרים סביבת עבודה בה כל העובדים אחראיים לפעולותיהם, ומנצלים כל הזדמנות כדי לייצר קונצנזוס בקרב בעלי העניין עם האוכלוסייה המקומית וקהילת העסקים. הם נוקטים צעדים לגיוס ושימור במוכשרים ביותר, מדגישים את שיתוף הפעולה, ומאמנים משרתי ציבור בשימוש בטכנולוגיה.

בסיאול, החזון של ראש העירייה, הוא של עיר פתוחה ודמוקרטית, ערכים אותם הוא מנסה לשלב בפעולותיו הוא. בניו יורק, הקים ראש העירייה משרד לתכנון ארוך טווח ומקיים, המדווח ישירות אליו ומתרכז בנושאים חוצי רשויות. בטוקיו, לאחר רעידת האדמה של 2011, העיר עדכנה את תכנית ה-10 שנים עם יעדים חדשים לשיפור ניהול משברים ותחרותיות בינלאומית.

ראשי ערים יותר ממודעים כי כהונתם מוגבלת בזמן. אבל אם יתכננו לטווח ארוך, ויזכו לתמיכה רחבה בגלל פעולות לטווח קצר, הם יכולים להניע מעגל וירטואוזי המשמר ומעודד סביבה עירונית מעולה.

קופנהגן כדוגמה – בונים עבור הסביבה

העיר קופנהגן השקיעה בקביעות בתשתיות ירוקות וכיום מדורגת כעיר המקיימת ביותר באירופה, על פי מדד הערים הירוקות של סימנס.

  • אנרגיה – לכל אזור בעיר יש חימום מרכזי המקבל חום המופק מאשפה ומשתמש בו לחימום הבתים.
  • תחבורה – לעיר יש תשתיות מעולה לתחבורה שאינה מכוניות, כולל תערכת תחתית מתרחבת, רשת אוטובוסים, ומערכת רכבות פרבריות. כתוצאה, כל התושבים גרים במרחק הקטן מ-400 מטר מתחבורה ציבורית. קופנהגן גם ידועה בתרבות רכיבת האופניים שלה ובתשתית התומכת בה. יש בעיר 388 ק"מ של מסלולי אופניים בתוך העיר, וחצי מהתנועה בעיר מתנהלת באופניים. מערכת תחבורה הקרויה גל ירוק, מעוצבת להבטיח כי רוכבי האופניים לעולם לא יפגשו אור אדום בנסיעתם. בנוסף, העיר מתכננת לבנות תשתית טעינה למכוניות חשמליות.
  • מים – ב-2001, קופנהגן יצאה בתכנית להחלפת כל מערכת המים המרכזית שלה במהלך המאה הבאה, ןלשדרג אחוז אחד מהרשת, או 9 ק"מ, מידי שנה. דליפת מים כיום מוערכת ב-5% בעיר, לעומת ממוצע של 20-25% ברוב ערי אירופה. העיר גם מחדשת את מערכת הביוב על ידי בניית מאגרי מי גשמים, האוגרים את המים במהלך סופות עד שמערכת הביוב יכולה להתמודד עימם, וכן מערכות לטיהור המים.
  • אשפה – כמו חקיקה, עידוד, ומידע לעידוד הפרדת פסולת, העיר פיתחה מפעל ניסיוני המפריד אשפה ביתית לאורגנית ולא אורגנית ומייצר ביוגז וביואתנול. באלה נעשה שימוש לאספקת אנרגיה למערכות החימום האזוריות בעיר.
  • שכונות – קופנהגן מנסה בניית שכונות שאינן פולטות גז עם בניינים יעילים באנרגיה, מערכות אנרגיה מקיימות, כולל אנרגיה מחדשת, ומערכות תחבורה בעלות פליטה נמוכה של גזי חממה.

מאמרים קשורים: הערים הטובות בעולם. האקונומיסט | 300 הערים הצומחות והמתכווצות בעולם | איזו עיר מציעה את התנאים הטובים ביותר לעסקים וחברה? ואיזו תציע אותם בעתיד? | מה זה "עיר עולם" והאם תל אביב כזו? | חמש הערים האהובות ביותר. מונוקל

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s