הערים הטובות בעולם 2013: מלבורן ראשונה, דמשק (איך לא..) אחרונה. האקונומיסט

הערים הטובות בעולם 2013איכות החיים הטובה ביותר בין ערי העולם עדיין נמצאת במלבורן, על פי דו"ח מחלקת המחקר של האקונומיסט. זו השנה השלישית ברציפות שהעיר השנייה בגודלה באוסטרליה שומרת על התואר, ומקדימה את וינה וונקובר, שהיו במשך כמעט עשור בראש הדירוג, עד שמלבורן עקפה אותן. הדוח מדרג 140 ערים ב-30 פקטורים שונים כגון איכות שירותי הבריאות הציבוריים, או הסכנה מקונפליקט צבאי. מדדים אלה משוכללים לדירוגים ב-5 תחומים מרכזיים: יציבות, תשתיות, חינוך, בריאות ותרבות וסביבה. בחינת הדירוג מראה כי הערים שדורגו גבוה ביותר הן הערים הבינוניות במדינות בהן צפיפות האוכלוסייה היא נמוכה, משום שנתונים אלה לעיתים קרובות יובילו לפשיעה נמוכה, תשתית תעסוקה והרבה אפשרויות בילוי. הדירוג הנמוך יחסית של לונדון וניו-יורק הוא תוצאה של ציונים נמוכים יחסית במדדי היציבות, משום שערים אלה נתפסות כיעד אפשרי לטרור. דמשק חוותה את הצניחה המשמעותית ביותר בדירוג בשל מלחמת האזרחים המתמשכת, ובעוד שבשנה 2008 היא דורגה במקביל לניו יורק, כיום היא נמצאת במקום האחרון, יחד עם קראצ'י, פקיסטן. מנגד, בוגוטה היא העיר שהציגה את הזינוק הגדול ביותר במדד בחמש השנים האחרונות, בעיקר בזכות הירידה באלימות הקשורה למלחמות גרילה.

הערים הטובות בעולם 2013 - דירוג

הערים הטובות בעולם 2013 – דירוג

עוד עולה מן הדוח, כי במהלך ששת החודשים האחרונים, רק 13 ערים מתוך ה-140 חוו שינוי בדירוג, למרות ש-28 ערים שינו את דירוגן בשנה האחרונה. בראש הרשימה, הערים שקיבלו ציונים שמעל 80, היו שינויים מעטים בדוח ביחס לשנים קודמות, ודבר זה משקף יציבות מחודשת כשכלכלות מסוימות מתחילות להתאושש מהמשבר הכלכלי העולמי, עם זאת, מחאות והפגנות במדריד הורידו את דירוגה בחמש מקומות ל-44, ויחד עם זאת, העיר עדיין נמצאת בשכבה העליונה של רמת החיים.

אחד השינויים המשמעותיים הוא השיפור בציון של ברטיסלבה, שמעלה את בירת סלובקיה לשכבה העליונה של הערים. שיפור במדד התשתיות הספיק לשפר את דירוג העיר למקום ה-63, ומשקף את השיפור ברמת החיים בעיר. שיפור בתשתיות באוסטרליה, בה הממשלה הפדרלית יזמה תכנית ארוכת טווח ושאפתנית, הובילה לעלייה של עריה בדירוג. גם וונקובר השיקה סדרה של פרויקטים רחבי היקף בתחומי התחבורה הציבורית.

בסך הכל, 64 ערים נמצאות בשכבה העליונה של איכות החיים, שמשמעותה בעיות מועטות. ממלבורן (1) ועד סנטייגו (64), צ'ילה, כל הערים הללו מציעות לתושביהן חיים נוחים. עם זאת, נמצא קשר בין סוג הערים הממוקמות בראש הטבלה: אלה שהציגו את הדירוגים הגבוהים ביותר הן ערים בינוניות במדינות רווחה ובעלות צפיפות אוכלוסייה נמוכה יחסית. נתונים כאלה יכולים להצמיח טווח של פעילויות פנאי מבלי להוביל לרמות פשיעה גבוהות או לחץ גדול על התשתיות. 8 מ-10 הערים המובילות נמצאות באוסטרליה (2.88 איש לקמ"ר) וקנדה (3.4 איש לקמ"ר), בהן יחס צפיפות האוכלוסייה הוא נמוך יחסית. עוד בעשרייה הראשונה, פינלנד וניו זילנד, גם כן בעלות צפיפות אוכלוסייה נמוכה (16 איש לקמ"ר). גם וינה, עם 1.7 מיליון התושבים שבה, היא עיר קטנה יחסית ביחס למרכזי האוכלוסייה של ניו יורק, לונדון, פריז או טוקיו.

עשר הערים הטובות בעולם

עשר הערים הטובות בעולם

מרכזי העסקים העולמיים נוטים להיות קורבנות של הצלחתם. ערים אלה נהנות משגשוג כלכלי, אך מותחות את התשתיות שלהן למקסימום, וסובלות לעיתים קרובות מרמות פשיעה גבוהות. ניו יורק, לונדון, פריז וטוקיו הן כולן מרכזים יוקרתיים המציעים עושר ופעילויות פנאי עשירים, אך כולן סובלות מרמות פשיעה גבוהות, עומסי תנועה ובעיות תחבורה היכולים לפגוע בנוחות החיים. משום כך ערים אלה מדורגות במדד במקומות נמוכים יותר ביחס לערים הבינוניות, אם כי עדיין בשכבה הגבוהה של המדד.

ההשפעה של חוסר השקט הציבורי בערים שונות נותן את אותותיו במדד. האביב הערבי, מלחמת האזרחים בלוב וחוסר השקט ביוון ובלונדון השפיעו על דירוג ערים אלה. המצב בסוריה הוביל להתדרדרות של דמשק בדירוג, שצנחה אל המקום האחרון. השינוי הניכר ביותר ברמה ארצית היה הירידה של ערי סין כתוצאה מחוסר השקט במדינה. במקרים רבים חוסר שקט זה נגרם בשל התערערות היחסים עם יפן שהוביל לפגיעה בעסקים. מעבר לכך, מחאות תעסוקה, התנגדות לפיתוח ופקטורים נוספים הובילו לחוסר שקט ופגעו ברמת החיים בחלק ניכר מערי סין, ולירידתן במדד.

13 הערים המדורגות בשכבה הנמוכה ביותר, בה הדירוג נופל מציון 50, רוב תחומי החיים סובלים מהגבלות. במספר הנמוך יחסית של ערים בשכבה זו משקף את כוונת הדוח המעוצב להתייחס לערים או מרכזי עסקים בהם אנשים ירצו לחיות או לבקר. לדוגמה, הדוח אינו כולל מקומות כמו קבול, אפגניסטן, או בגדד, עירק. נתונים אלה גם משקפים מידה של התכנסות, לפיה רמות איכות החיים משתפרות באופן כללי במדינות מתפתחות עם הזמן.

עשר הערים הגרועות בעולם

עשר הערים הגרועות בעולם

עימותים הם גורם אחראי לרבים מהדירוגים הנמוכים. זאת לא רק בגלל מדדי היציבות, אלא גם בגלל השפעתם על מדדים אחרים. לדוגמה, האיום של עימות צבאי לא מסכן יציבות, אלא גם פוגע בתשתיות, מעמיס על מערכת הבריאות, ופוגע בעסקים, סחורות, שירותים ופעילויות פנאי. המזרח התיכון, אפריקה ואסיה הם המקומות בהן ממוקמות 13 הערים המדורגות נמוך ביותר במדד, כשאלימות, אם כתוצאה מפשיעה, חוסר שקט אזרחי, טרור או מלחמה, משחק תפקיד חשוב. בשום מקום דבר זה אינו ניכר כמו בדמשק, שירדה ב-12 החודשים האחרונים 10 מקומות בדירוג, לתחתית הדירוג. צניחה דומה התרחשה בטריפולי במהלך מלחמת האזרחים בלוב, ולמרות שהמלחמה שם הסתיימה, העיר נותרה בתחתית הדירוג, מה שמשקף את תהליך השיקום הארוך שעימותים כאלה מצריכים.

מאמרים קשורים: הערים היקרות בעולם. טוקיו כבר לא.. | הערים האהובות בעולם | דו"ח התחרותיות של 120 הערים החשובות | דירוג יוקר המחייה בערים. האקונומיסט | הערים המובילות במספר המבקרים

מודעות פרסומת

4 תגובות on “הערים הטובות בעולם 2013: מלבורן ראשונה, דמשק (איך לא..) אחרונה. האקונומיסט”

 1. קונטדור הגיב:

  ועדיין, איך אתה מסביר את זה שעיר גדולה כמו פריז ממוקמת במקום ה-16 הגבוה, ודומה בגודלה הרבתי ללונדון, למשל, שממוקמת רק במקום ה-55?

  • כפי שמציין הדוח עצמו, ערים כמו לונדון או ניו יורק קיבלו ניקוד נמוך יחסית בדירוג בגלל שהן מהוות יעד פוטנציאלי לפיגועי טרור, ובנוסף, ככול שהעיר מצליחה יותר, כך העומס על התשתיות הוא רב יותר. לונדון וניו יורק הן המרכזים הכלכליים המובילים בעולם, ונתונים לאיומי טרור הרבה יותר מפריז כנראה

   • עוד כדאי לשים לב לפער בין דירוג הערים. בין פריז ללונדון הפער הוא בסך הכל כ7.5 נקודות – בדירוג זה נראה שהן רחוקות זו מזו, אבל ההבדלים בין הערים הללו אינם כה גדולים

   • קונטדור הגיב:

    הגיוני. אך בכל זאת – ניו יורק גדולה בהרבה מפריז ולונדון (פריז ולונדון דומות בגודלן ובכמות התיירים שבהן) ותרשה לי לנחש שהיא יעד טרור גדול יותר משתיהן. הניחוש שלי, הוא שמעבר למה שאמרת – ניו יורק היא עיר די רעועה (הכל יחסית כמובן), ורואים את זה די טוב כאשר יוצאים קצת ממנהטן. מה שמסביר את הדירוג של לונדון הוא אולי תשתיות התחבורה הלא מבריקות שלה ויוקר המחיה המופרז? ייתכן ואני טועה.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s