התכנית החדשה למרכז מודיעין: ספין בחירות או תקווה לעיר הכי מפוספסת בישראל?

מספר הערים בישראל עליהן נהוג לומר כי אינן ממשות את הפוטנציאל שלהן, שווה למספר הערים שקיימות בישראל: אילת יכולה הייתה להיות יעד תיירות עולמי מוביל, וכך גם טבריה ועכו, ירושלים יכולה הייתה להיות מוקד משיכה למיליונים בעולם, חיפה אינה מממשת את נתוניה הטבעיים, וכך גם חדרה, בת ים ועוד ועוד ערים שיכלו, כביכול, להיות הרבה יותר ממה שהן מציעות לתושביהן או למבקרים אותן. אולם העיר המפוספסת מכולן היא כנראה מודיעין, ודווקא משום שהפספוס שלה הוא פחות נראה לעין.

מיתוג מודיעין. מישהו מבין את זה?

מיתוג מודיעין. מישהו מבין את זה?

אבן הפינה למודיעין-מכבים-רעות, כפי שהיא קרויה מאז אוחדו רשויות אלה לעיר אחת, הונחה ב-1993, בדיוק לפני 20 שנה, ואכלוס העיר החל ב-1996. כיום מתגוררים בעיר כ-85,000 תושבים היא מדורגת באשכול 8 של הדירוג החברתי כלכלי של ערי ישראל, והגיל הממוצע של תושבי העיר הוא 32.

כשליש מתושבי מודיעין, כמעט 38,000 תושבים, עוד לא הגיעו לגיל 21, ורק כ-6,000 הם בגיל פנסיה. 21,000 מתושבי העיר הם בין הגילאים 22-40, ועוד 20,000 בין גיל 41-60, יחד, חצי מתושבי מודיעין. עיר צעירה מאד.

את הצמיחה של מודיעין אפשר לזקוף לילידי ישראל של שנות ה-60 המאוחרות, שבתחילת שנות התשעים הקימו משפחות וגילו כי הם אינם מסוגלים לרכוש דירות בערים בהם גדלו במרכז הארץ, או שאינם מעוניינים עוד לגור בערים כמו ירושלים המתחרדת וחסרת התעסוקה, רמלה ולוד המדורדרות, וערים אחרות שהציעו דירות ישנות, תשתיות מזדקנות, צפיפות ורמת חיים נמוכה.

ילדי הבייבי-בום הישראלי, גדלו בשנות ה-70 וה-80 בישראל החומרנית והמכורה למותגי יבוא, הם כבר ידעו מה זה איכות חיים וסביבה, ורצו דיור איכותי, שלא היה בהישג ידם במרכז הארץ. שתי ערים היוו אז את החלופה הזולה יחסית, החדשה והמבטיחה איכות חיים– מודיעין והוד השרון, והזוגות הצעירים של שנות ה-60 המאוחרות ושנות ה-70 נהרו לערים אלה באלפים, ועשרות אלפים.

מודיעין, לכאורה, הציעה הצעה שלא ניתן לסרב לה: עיר חדשה, זולה יחסית, במרכז הארץ, במרחק של 30 דקות נסיעה מגוש דן ומרכזי התעסוקה, עם אקלים נוח ונוף מרהיב, ואוכלוסייה הומוגנית מבחינה סוציו אקונומית ומבחינת גיל.

חלפו מאז כ-15 שנה, והכל נותר בדיוק כמו שהיה. מודיעין עדיין זולה ממרכז הארץ, אם כי המחירים עלו בה משמעותית, האקלים נותר נוח והנוף מרהיב, תושבי העיר הם צעירים ומשכילים ברובם, משפחות עם ילדים הדומות אלה לאלה בצרכים, בדרכי הבילוי ובדרישות, וכך גם מוקדי התעסוקה- גם הם נותרו במרכז הארץ, ורק זמן ההגעה אליהם זינק מ-30 דקות עד לשעה וחצי לכל כיוון.

אז למה מודיעין מפוספסת כל כך? העיר החדשה, שתוכננה על ידי האדריכל משה ספדיה, צמחה בשנים אלה להיות פרבר שינה של גוש דן בעיקר. תושבי מודיעין נאלצים מדי בוקר לעזוב אותה בהמוניהם ולחפש פרנסה בערים אחרות, העיר מתרוקנת מדי בוקר, ומתמלאת שוב לקראת ערב, ולמעשה אינה מתפקדת כלל כעיר. היא אינה מציעה לתושביה תעסוקה, בילוי, תרבות, חינוך אקדמי, ובמשך כל השנים שעברו, בעיות אלה לא טופלו, ורק הזמן אותו מבלים תושבי מודיעין בדרכם אל, ומ-מקומות עבודתם הולך ומתארך משנה לשנה.

ילדי שנות ה-60 אולי גדלו לחברה צרכנית ורוצים איכות חיים, אבל הם עדיין יודעים מה זו הקרבה ועבודה קשה. הם ראו את זה בבית אצל הוריהם, ולכן הם סובלים את בעיות העיר, ומתנחמים בנוף היפה וברחובות החדשים. אולם שליש מתושבי העיר, כאמור, עדיין לא הגיעו לגיל 21, ודור המילניום היוצא לעצמאות בשנים הקרובות הוא כבר דור אחר לגמרי.

הנוער של מודיעין משועמם ואין לו מקומות בילוי. ערבי שישי במודיעין מאופיינים בהתגודדויות של בני נוער חסרי מעש, המתקבצים בפארקים עם בקבוקי אלכוהול, ומחפשים דרכים לפרוק אנרגיה. ליוצאי הצבא, תושבי העיר אין אפשרות ללימודים אקדמיים במודיעין וגם לא אפשרויות תעסוקה. משמעות הדבר הוא כי העיר תאבד את צעיריה המתבגרים בשנים הקרובות לטובת ערים שמציעות כל זאת, ומודיעין תישאר עם אותם ילידי שנות ה-60 המאוחרות, המתקדמים לקראת גיל הפנסיה, וכך, תוך עשור, העיר הצעירה תהפוך לפתע להיות לעיר מזדקנת.

כחודשיים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, מפרסמת השבוע עיריית מודיעין, וראש העיר המכהן חיים ביבס, המתמודד לקדנציה נוספת, את התכנית החדשה למרכז העיר. על פי הפרסום: " תכנית מרכז העיר של מודיעין מכבים רעות תיצור מציאות חדשה בעיר והסדרה של שדרות החשמונאים הכוללת שטחי מגורים, מסחר ומשרדים. הפרויקט ישנה את פניה של העיר ומרכז העיר בפרט ויהפוך את האזור לאחד ממרכזי העיר היפים והמתקדמים במדינת ישראל."

"השדרה המרכזית החדשה של העיר מהווה המשך של רחוב דם המכבים, מאזור כיכר העירייה ועד לרחוב פיקוס. הקומות הראשונות של הבניינים מיועדות למסחר והן פונות אל עבר השדרה. רוחב השדרה הוא 46 מטרים בין הבניינים- רחב יותר משדרות רוטשילד בת"א. השדרה כוללת מדרכות רחבות מאוד בנות שבעה מטרים מרחב מסחרי ומדרכה להולכי רגל מכל צד, חנייה לאורך השדרה, כביש נסיעה, שדרה מרכזית בגודל 19 מטרים הכוללת גינון, שבילים, ספסלים, מזרקות, מתקני משחק וקיוסקים ושביל אופניים.
לאורך השדרה, משני צדיה, ייבנו כ-470 יחידות דיור בבניינים בני 5 קומות. קומה ראשונה של מסחר הכולל חנויות, מסעדות, פאבים ובתי קפה בדומה למרכזי ערים גדולות. מעליהן ייבנו 4 קומות מגורים על פי תמהיל: 30% יחידות דיור בנות 2 חדרים, 30% דירות בנות 3 חדרים והיתר 4-5 חדרים. ניתן דגש על בניית כמות גדולה של דירות קטנות המיועדות לזוגות צעירים וסטודנטים בתחילת דרכם. על מנת לשמור על חזית אסטטית, יפה ואחידה כל החניות, מזגנים ומרפסות שירות יוסתרו במסגרת מתחם המגורים בשדרה. בנוסף תבחן אפשרות להקמת פרויקט דירות להשכרה במודל דומה לקניון עזריאלי בעיר. חלק מהבניינים יהיו גם בנייני משרדים שייבנו מעל הקומה המסחרית.
בקצה התחתון של השדרה תבנה רחבת המע"ר, סוג של פיאצה המשלבת שטחים פתוחים או מבנה מסחרי מקורה ובנייני מגורים. מסביב ייבנו מבנים של שתי קומות המיועדות למסחר ומשרדים ומעליהן שלוש קומות נוספות למגורים הפונות להמשך רחוב דם המכבים ורחוב ערער. במרכז הרחבה יהיה שטח ציבורי פתוח עבור הולכי רגל ויתאפשר בו פיתוח סביבתי וחיבור בין השדרה המרכזית לבין קניון עזריאלי."
ראש העיר חיים ביבס: "התכנית המוצגת הולכת לשנות את פניה של העיר. הפרויקט הולך להפוך את מרכז העיר לאחד מרכזי העיר היפים בישראל. התכנית כולה נותנת מענה לתחומי המסחר, התעסוקה, הבילוי, הפנאי ותוספת דיור בתמהיל שלא קיים כיום בעיר. אנחנו עובדים על התכניות למעלה משנתיים, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אשרה את התכנית כבר לפני כחצי שנה ועתה תתחיל הוועדה המחוזית את תהליך האישור. אני מקווה לאשר את התכניות עד סוף שנת 2013 ואז לצאת לשיווק כאשר ההערכה היא כי הבנייה תיקח לפחות שלוש שנים. היעד הבא הוא למצוא חברה או יזם רציניים להיכנס לפרויקט, בדיוק כפי שעזריאלי הגיע לבנות את הקניון. אנחנו נבצע עבודת הכנה מקיפה כדי לעניין את היזמים הבכירים ביותר בארץ שכבר בנו פרויקטים דומים על מנת להביא אותם אל העיר ולבנות פרויקט איכותי ויפה המתאים לעיר".

מצגת זאת דורשת JavaScript.

התכנית שמציגה העירייה בתיזמון חשוד במיוחד מנסה, כביכול, להתמודד עם כל הבעיות של העיר שהוזכרו בתחילת המאמר, אולם גם ההדמיות הכלליות מדי, וגם הניסוח המעורפל מעידים יותר על ניסיון להתמודד עם הביקורת מאשר מאמץ אמיתי לשינוי המציאות. תכנית כזו הייתה צריכה לצאת לפועל לפני 5 שנים. התכנית גם מלאה בבעיות תכנוניות, וספק אם שדרה, שלא לומר כביש מהיר בן 3 נתיבים לכל כיוון, כמו זה שבתכנית, יצליח להפוך למרכז עירוני תוסס ומתפקד.

גם אם תכנית זו תצא לפועל, ככתבה וכלשונה, מודיעין כבר הפסידה את צעיריה. יישום התכנית יימשך שנים, ועד אז צעירי מודיעין-מכבים-רעות יחפשו את עתידם בערים אחרות. עיריית מודיעין צריכה להתמודד עם בעיות העיר באופן נחוש הרבה יותר, ובדרכים מקוריות יותר ומגוונות יותר, מאשר תכניות גרנדיוזיות, שספק אם יצאו אי פעם לפועל.

הדמיית התכנית – מרוב עצים לא רואים את היער:

מאמרים קשורים: דור המילניום כבר פה. והוא "צריך" הכל עכשיו! | איפה בישראל חיים יותר טוב? הדירוג החברתי כלכלי | הערים הטובות בישראל | מדד שקיפות העיריות | יש לכם תחושה שבפריפריה יש יותר שחיתות? אתם צודקים

מודעות פרסומת

3 תגובות on “התכנית החדשה למרכז מודיעין: ספין בחירות או תקווה לעיר הכי מפוספסת בישראל?”

  1. עמי הגיב:

    לפי הכתבה: ראש העיר טוען "אני האדריכל ! " בפועל …ספדיה (תוכנית עתיקת יומין שנשלפה מאיזה סליק)
    http://mnews.co.il/article_focus.asp?article_id=16412

  2. מי האדריכל של כל העסק ריק מתוכן הזה?


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s