המטרו של ריאד: הגדול ביותר, המפואר ביותר ועם קרונות לנשים בלבד

המטרו של ריאד

המטרו של ריאד

ריאד, בירת סעודיה מתכננת לבנות מערכת רכבת תחתית בעלות של 22.5 מיליארד דולר מתוך מטרה, לא רק לשפר את איכות החיים בעיר העמוסה, אלא שהתכנית היא חלק ממאמץ לאומי בסעודיה להניע את הכלכלה מהתלות בנפט.

תחנת מטרו בריאד. תכנון זאהה חדיד

תחנת מטרו בריאד. תכנון זאהה חדיד

הרכבת התחתית החדשה, הגדולה ביותר הנבנית כיום בעולם, בעיר תכלול 6 קווים עליהם עם רכבות חשמליות ללא נהג, יתפרסו על 176 ק"מ ויושלמו עד 2019. את עיצוב אחת התחנות המרכזיות של המערכת, המהווה צומת ל-3 קווים, הפקידו בידי האדריכלית הבינלאומית זאהה חדיד, שתכננה את התחנה המפוארת בעולם, עטופה סבכות גליות, שאמורות להזכיר דיונות חול, ובעל מראה שמזכיר ספינה.

המטרו של ג'דה

המטרו של ג'דה

פרויקטים דומים כבר נמצאים בבנייה בערי סעודיה האחרות. בשנה שברה אישרה הממשלה פרויקט בעלות 16.5 מיליארד דולר לחידוש מערכת התחבורה בעיר מכה, כולל בניית רכבת תחתית, ובג'דה מתכננים בניית רכבת תחתית בעלות 9.3 מיליארד דולר.

פרויקטים אלה הם חלק ממאמץ לשפר את איכות החיים של מיליוני סעודים, על רקע ההתקוממויות של האביב הערבי באזור. סעודיה אולי נחלצה מהפיכה או התקוממות עזה, אבל הממשלה מנסה להבטיח שקט חברתי על ידי השקעה מאסיבית בבתי חולים, בתי ספר ותשתיות אחרות.

בטווח הארוך יותר, יצואנית הנפט הגדולה בעולם מנסה לגוון את כלכלת המדינה התלויה כיום כמעט לחלוטין בנפט, ולפתח בערים הגדולות אזורי מסחר ותעשייה נגישים שיוכלו להיות מאוכלסים בחברות מסקטורים אחרים, וכן להמריץ פרויקטים של נדל"ן והשקעות אחרות לאורך קווי הרכבת התחתית. כבר כיום סעודיה היא יעד התיירות השני בפופולריות שלו בעולם הערבי, ובסעודיה מתוכננים להיבנות, בשנתיים הקרובות, 214 מלונות חדשים, כחלק מהאסטרטגיה של המדינה להגביר את התיירות, לשפר את השירות, ולהציע מחירים טובים יותר ואפשרויות תיירות רבות יותר. כבר כיום, כ-1.8 מיליון איש עובדים בסקטור התיירות בסעודיה, ועד שנת 2020 המספר צפוי לשלש את עצמו, ואז יהיה סקטור התיירות המעסיק הגדול ביותר במדינה, כש-9.7% מהעובדים במדינה יעסקו בתיירות.

המטרו של ריאד צפוי לשפר את התחבורה בעיר, אבל בעיקר יחבר את המרכז הפיננסי, שדה התעופה, מרכזי הקניות וחלקים אחרים בעיר בצורה טובה יותר, ויניע את פיתוח העיר. ההערכה בגוף הממשלתי האחראי על הפרויקט צופה החזר בלתי ישיר של פי 3 מההשקעה בפרויקט. לרכבת התחתית גם צפויה להיות השפעה חברתית משמעותית בכך שהיא תקל על נשים להתנייד, מאחר והנהיגה במדינה המוסלמית אסורה עליהן. קרונות הרכבת יכללו "אזורי משפחה" מיוחדים שיאפשרו לנשים פרטיות, או כמו שזה נקרא בארץ, הדרה.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: זאהה חדיד מתכננת את המטרו המפואר בעולם בריאד | איחוד האמירויות הערביות הוא יעד התיירות הפופולרי ביותר בעולם הערבי | על אילו מקומות חולם הנוער במדינות ערב? | עיר לנשים בלבד. סעודיה | המטרו של אבו דאבי

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s