דמיינו את עיר העתיד: מכוניות ללא נהג כתחבורה ציבורית, והרבה יותר שטח פנוי

shuffle cityמכוניות ללא נהג עומדות להפוך את החיים של הנהגים להרבה פחות לחוצים, אבל פרויקט שנקרא Shuffle City מדמיין כיצד הן ישנו את הנוף העירוני, יגדילו את השטחים הירוקים, את העסקים המקומיים, את הדיור ועוד.

המכונית ללא נהג עוברת משלב הדמיון והופכת כבר למציאות, וסוג חדש זה של כלי רכב ישפיע וישנה את הערים בהן אנו חיים. מחקר פנטסטי ופרויקט עירוני ניסיוני שנקרא Shuffle City חוקר, והופך תוך כדי התהליך למניפסט לעיר המודרנית, זו שתהיה תלויה פחות על תחבורה ציבורית מסורתית כמו אוטובוסים או רכבת קלה, ויותר על יצירת צי של רכבים הנעים ללא הפסקה באופן אוטומטי כדי לשרת את צרכי התנועה בעיר.

הפרויקט מתמקד בעיר יוסטון, טקסס, והפרויקט "מזהה הזדמנויות מחוץ למודל הבעלות כדי לשחרר את הנוף העירוני, על ידי תיכנות מערכת דינמית של זרימה שתהיה יותר מיידית, באמצעות צי רכבים ציבוריים עצמאיים (ללא נהג)". הפרויקט תוהה: "האם קיים מודל חדש עבור הערים האמריקאיות, בו ניידות יכולה להפוך חזרה את ההשפעה על מרכזי הערים הנשלטים על ידי המכונית הפרטית וצרכיה?"

Shuffle City בוחן את האפשרויות החדשות היכולות לצמוח מערים שיעזבו את המכוניות עם הנהג לטובת מכוניות ללא נהג. אם מכוניות היו מוצעות בזרימה מתמדת כמוצר ציבורי, ואם אנשים לא היו מחזיקים מכוניות בבעלותם, לא יהיה צורך לכזו כמות של כבישים ומגדלים חסרי חיים המשמשים כחניונים בנוף העירוני של הערים הבנויות סביב המכונית הפרטית. החלק במרחב הציבורי המוקדש לחנייה וחניונים יצטמק, ויפנה מקום ליותר שטחים ירוקים, ציבוריים, מקומות עבודה, דיור, מסחר, ותכנון צפוף יותר לטובת הולכי רגל.

הפרויקט כולל מפות של יוסטון המדמיינות את העיר ללא חניונים, שהוחלפו בפרויקטי פיתוח חדשים, פארקים ותשתיות. תחת הכינוי שהוא נותן לעצמו, "מסגרת אלטרנטיבית לצמיחה העתידית של הערים באמריקה", הפרויקט הוא יותר מתצוגת ויזואלית של המלצה למדיניות, ומציע אלטרנטיבה רדיקלית במודל הבעלות על מכוניות.

מאמרים קשורים: תחבורה ציבורית פרטית – האם זה הפתרון? | העיר שביטלה את חוקי התנועה ולמדה שעור מפתיע על התנהגות אנושית | העיר האמריקאית היחידה שאסרה כניסת כלי רכב | עיריית תל אביב מתקדמת לקראת תכנית שיתוף רכבים | איך ערים נלחמות במכונית הפרטית?

מודעות פרסומת

One Comment on “דמיינו את עיר העתיד: מכוניות ללא נהג כתחבורה ציבורית, והרבה יותר שטח פנוי”

  1. Julie Rosenzweig הגיב:

    כדאי לקראו: http://opinionator.blogs.nytimes.com/2013/07/23/driving-sideways/?_r=0

    המחברת מציינת, בין היתר, כי הרכב ללא נהג, במקום לעודד צפיפות עירונית, עלול להביא דווקא להמשך הפרוור (sprawl), שכן נסיעות ארוכות אל מקומות עבודה תהיינה פחות מרתיעות.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s