לקראת בחירת העיר שתארח את אולימפיאדת 2020, כמה תרמה אולימפיאדת לונדון לכלכלה הבריטית?

אולימפיאדת 2020ביום שישי הכריזה ממשלת בריטניה כי ההכנסות הכלכליות שהביאה אולימפיאדת לונדון 2012 כבר עברו את ההשקעה מכספי ציבור שהושקעו בה בסך 13.7 מיליארד דולר, וכיום, שנה לאחר המשחקים כלכלת בריטניה מציגה סימנים של התאוששות. בהודעת הממשלה נמסר כי האולימפיאדה תרמה בסך הכל לבריטניה 15 מיליארד דולר במסחר והשקעות, והוצאות התיירים הזרים עלו ב-915 מיליון דולר. אולם בעוד המספרים שהוצגו מעידים כי בריטניה הצליחה לעבור את יעד ההכנסות של 20 מיליארד דולר שהציב ראש הממשלה דיויד קמרון לפני המשחקים, כלכלנים תהו בעבר אודות אופן חישוב המספרים.

קיים קושי לכמת במדויק את ההשפעה הכלכלית של אירועי ספורט גדולים כמו האולימפיאדה. בריטניה ניסתה לנצל את תשומת הלב בעולמית המופנית למשחקים כדי להציג את עצמה כמקום לעסקים. הממשלה הריצה סדרה של כנסים במקביל למשחקים כדי לשדר את המסר למאות מנהלים שהגיעו לבירה הבריטית. על פי דוח נפרד של קונסורטיום של רואי חשבון ההכנסות מהמשחקים עשויות להגיע לבין 43-63 מיליארד דולר עד שנת 2020.

מחלקת המסחר וההשקעות של בריטניה, שפירטה את המספרים אמרה כי הם כוללים 9 מיליארד דולר ממכירות בכנסים סביב המשחקים, 3.8 מיליארד דולר בתוספת להשקעות נכנסות ו-2.3 מיליארד דולר בחוזים עבור המשחקים האולימפיים והמונדיאל בברזיל 2014-6 וברוסיה 2014.

מעבר למספרים, בריטניה הצליחה למצוא שימוש למתקנים היקרים שנבנו למשחקי לונדון 2012. קבוצת הכדורגל ווסטהאם תעבור אל האצטדיון האולימפי בשנת 2016, ותבטיח בכך כי האצטדיון יישאר פעיל וחלק מהנוף הספורטיבי של העיר. מתקנים אחרים, שמראש נבנו כניידים או טרומיים נמכרו לאירועי ספורט אחרים כמו מונדיאל 2014 ואולימפיאדת 2016 בברזיל. אולם התוצאה המוחשית ביותר של המשחקים היא שיקום אזור סטנפורד, שהיה תעשייתי, מוזנח ועני, וכיום הוא מאכלס את הקניון הגדול באירופה, ונהנה מתחבורה מעולה אל שאר חלקי העיר.

בשביעי בספטמבר יתכנס הועד האולימפי העולמי בבואנוס איירס, ויחליט סופית איזו עיר תארח את אולימפיאדת 2020. בכך יסתיים התהליך הממושך של ההתמודדות, ושלוש הערים שנותרו כמועמדות, איסטנבול, מדריד וטוקיו, יציגו את הצעותיהן בפעם האחרונה.

איסטנבול מכריזה בהצעתה כי העיר נשענת על 8,000 שנות היסטוריה, עשור של צמיחה כלכלית ויכולת מוכחת, ומציגה לוועד האולימפי הזדמנות לקיים את המשחקים בעיר שהיא גשר בין מזרח למערב. יש לאיסטנבול קסם מיוחד, והיא כבר מתמודדת על אירוח המשחקים בפעם החמישית. אולם המחאות האחרונות וחוסר השקט בעיר גובים מחיר ופוגעים בה.

רבים טוענים כי הפיתוח הכלכלי של טורקיה, שמוצג, הוא מוגזם, וחוששים מהעלויות העצומות שההכנות לאולימפיאדה דורשות בתשתיות, בניית אצטדיונים, כוחות אבטחה ועוד, שעשויים להגיע לכ-19.4 מיליארד דולר. נראה כי איסטנבול היא כל מה שהוועד האולימפי רוצה, וגם כל מה שהוא מפחד מפניו.

טוקיו, לעומת איסטנבול, מציגה תכנית עם סיכון מועט. ההצעה של טוקיו מתרכזת ב"כוח הספורט" לקידום הרוח הלאומית, אחדות וביטחון, ומציעה "תקווה" לאור רעידת האדמה והצונמי של 2011 שפקדו את יפן.

טוקיו מציגה הצעה המושתת על מסורת ספורט רחבה בעיר, כולל אירוח משחקי 1964. מצבה הכלכלי של יפן הוא הנקודה החזקה ביותר שלה מול המתמודדות, בתקופה של חוסר ביטחון פוליטי- כלכלי גלובלי. עלות אירוח המשחקים עשוי להיות הרסני, כפי שאתונה יכולה להעיד, אולם עם 4.5 מיליארד הדולר בעתודות של טוקיו, המשחקים אינם מסכנים את כלכלת העיר, ובנוסף 20 חברות כבר נרשמו להיות נותני חסויות לאירוע, כדי להבטיח את ההצעה.

למרות זאת, אין בהצעה של טוקיו שום דבר חדש. לא רק שהעיר כבר אירחה אולימפיאדה, היא גם אירחה את משחקי החורף פעמיים מאז. העיר גם אינה מהמטרופולינים החדשים והעולים בעולם, ויותר מטרופולין מבוסס וותיק בזירה הבינלאומית. קיים גם חשש אמיתי לגבי האזור מוכה אסונות הטבע. נצחון של טוקיו, במידה ותיבחר, יסמן את ניצחון היציבות, אבל יהיה חסר ריגוש שכל כך מנסים להצמיד למשחקים האולימפיים.

מדריד, המתמודדת השלישית, היא לדעת רבים בעלת הסיכויים הנמוכים ביותר, אולם רבים גם מאמינים כי היא תהיה הבחירה הטובה ביותר. ההצעה של מדריד מושתת על התקווה כי אירוח משחקי 2020 יספק זרז לפעילות תעשייתית ומסחרית, תייצר מקומות עבודה, תמשוך השקעות, תקדם תיירות ותחזק את הדימוי של העיר והמדיה ככלל – כל מה שספרד נואשת לו כיום.

קימות חששות כלכלים בנוגע ליכולתה של מדריד להתמודד עם האתגר, אבל נראה כי העיר למעשה מוכנה יותר מכל מתמודדת אחרת, לארח את המשחקים. ברצלונה, שאירחה את משחקי 1992 היא אחת הדוגמאות הטובות בעולם, לאופן בו משחקים אולימפיים יכולים להוביל צמיחה עירונית ולהפוך אותה לעיר גלובלית ומוקד תיירותי שנים אחר כך. מדריד, אולי אפילו מוכנה לכך עוד יותר. זוהי הצעת השלישית ברציפות, וכמעט כל משדרוש לאירוח המשחקים כבר נבנה וקיים. לטענת מדריד ההשקה הדרושה הנוספת אינה עולה על 1.9 מיליארד דולר, בתשתיות נוספות. ביחס לערים האחרות זהו יתרון עצום, ועלות נמוכה בהרבה מההשקעות של לונדון (12 מיליארד דולר), בייג'ינג (40 מיליארד דולר) או אתונה (16 מיליארד דולר).

ההצעה של מדריד יכולה להיות מסוכמת בנאום שנשא יורש העצר הספרדי, הנסיך פליפ, לאחרונה. "ההצעה של מדריד אינה מבוססת על חלומות, משום שכבר בנינו אותם. זוהי הצעה המתאימה לזמן." .

מה שהחל כהתמודדות של 6 ערים, כולל רומא, באקו, ודוחא, הצטמצם לשלוש, ונראה כעת כהתמודדות צמודה בין טוקיו למדריד. טוקיו נראית כמו הבחירה המועדפת של הוועד האולימפי, בשל יכולות התשתית שלה, האחריות החברתית והעוצמה הכלכלית, אולם מדריד יכולה בהחלט להתמודד עם האתגר, וספרד זקוקה לו יותר מאי פעם.

מאמרים קשורים: מיתוג האולימפיאדה אירופית הראשונה – באקו 2015 | מיתוג משחקי יורו 2016 צרפת | איזו עיר לא רוצה אצלה אולימפיאדה? ומה קרה לערים שהפסידו בהתמודדות? | היכן תתקיים אולימפיאדת 2024? הערים שיתמודדו | מיתוג אוליפיאדת החורף סוצ'י 2014

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s