דרך חדשה להתפתחות ערים בבתי הסירות באמסטרדם שהופכים לחממת יזמות

חממת קלינטק על בתי סירות באמסטרדם 3לסביבת העבודה שלנו יש השפעה בדוקה על היצירתיות ואיכות התוצרים. רוב בני האדם עובדים בבנייני משרדים אפורים וחסרי השראה, אבל באמסטרדם מתוכנן מתחם המיועד ליזמים חברתיים ויצירתיים בתוך בתי סירות שבתעלות המזוהמות שבצפון העיר. De Ceuvel הוא פרויקט בהתהוות, הממוקם באזור מוכה זיהום שהושכר מעיריית אמסטרדם ל-10 שנים. הפרויקט החל כתחרות לתכנן מחדש של אזור תעשייה לשעבר, כשהצוות האחראי על הפרויקט שנבחר קרא לדמיין את "הפיתוח העירוני המיוחד והמקיים ביותר באירופה". אז מה מיוחד בו?

הפרויקט יבנה מבתי סירות נטושים המחוברים ביניהם בנתיב מתפתל עשוי במבוק. הסירות יאכלסו משרדים וסדנאות ליזמים מתחומי החברה והקריאייטיב יחד עם מקומות לינה, אוכל ובית תה. האדמה מסביב לפרויקט תאכלס מפעלי ניקוי אדמה, שיפעלו לנקות את האתר מהעבר הרעיל שלו, פעולה שתהיה לה מספר השפעות: האדמה המזוהמת תטוהר בטכניקות המשתמשות בצמחים לניקוי הקרקע, בשילוב מיוחד של צמחים שנבחרו לשם כך שישמשו לייצוב, פירוק וניקוי הרעלים. דרך אורגנית זו לניקוי האדמה תיצור סביבה נקייה שגם תפתח בית גידול טבעי עם ביומסה נמוכה, שתשמש לפיתוח מוצרים ואנרגיה, באמצעות מתקן שיהפוך את הביומסה לאנרגיה, שתשמש את בתי הסירות בפרויקט.

בשל אופיו הזמני של הפרויקט והתקציב הנמוך, השימוש במרחב ובחומר היו מרכזיים לפיתוח קונספט חדשני בו ניידות ושימוש חוזר הם המרכז. העיצוב של התכנון הסביבתי והטבע הקהילתי של הפרויקט הולידו מהר מאד שילוב של אדמה נטושה עם חומרים נטושים ליצירת משהו חדש, יפה ובעל ערך. "נווה מדבר ירוק המייצר נמל חדש עבור סירות מיד שנייה, שאחרת היו מוצאות עצמן במגרש הגרוטאות" אומרים מפתחי הפרויקט, וניתן יהיה בסיום הפרויקט להשאיר את המקום כשטח בעל ערך רב יותר, בעל מגוון ביולוגי רב יותר, ונקי מכל זיהום.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

באופן זה, השימוש מחדש בבתי סירות שאחרת היו מושלכים הוא גם מתאים וגם מקיים. פעולת השימוש מחדש גם מונעת בחלקה מטבעו הזמני של הפרויקט. עם תוחלת חיים של 10 שנים, בניית מבנה קבוע מעולם לא עלתה על הפרק. נתיב הבמבוק המקשר בין בתי הסירות הוא תוצאה של הפיילוט עצמו – הזיהום הקיים במקום, שנובע מהעבר התעשייתי של האזור, משמעו שיש להימנע מכל מגע ישיר עם האתר.

בנוסף לסביבה המיוחדת, הפרויקט גם יאכלס מערכת ניסיונית המכונה Cleantech Playground, שתהיה אחראית למשאבים באתר. המערכת משמשת הן כיחידת קלינטק מבוזרת, והן כאתר דוגמה וניסוי לטכנולוגיות המסוגלות לשנות את האופן בו אנו מייצרים וצורכים משאבים ושירותים ציבוריים בערים. ברחבי האתר, טכנולוגיות סולריות יהפכו אנרגיית שמש לחימום וחשמל. גגות ירוקים ומערכות איסוף מים מתוכננות לאסוף, לטהר, ולאחסן מי גשמים. מערכות סניטריה יפיקו אנרגיה, חומרים מזינים ומים מהאשפה המיוצרת עבור יצור מזון במקום. רשת של סנסורים תספק מידע על הביצועים והתנהגות המשתמשים.

הצוות שמאחורי הפרויקט מאמין שהוא יכול להציג דרך חדשה להתפתחות ערים. בתי הסירות הם אולי נטושים, אבל אין משמעות הדבר כי הם אינם מתקדמים לשום מקום..

מאמרים קשורים: דירוג המדינות המובילות בקלינטק | אוקספורד תהיה העיר הראשונה בעולם עם "טביעת אוכל" | איך הפכה עיר תעשייה אפורה לבירה הירוקה של אירופה? | בריסטול תהיה הבירה הירוקה של אירופה ב-2015 | סן פרנסיסקו- אפס זבל עד שנת 2020

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s