לונדון, העיר המקושרת: שדה התעופה היתרו ייסגר לטובת הקמת מרכז תעופה ענק וחדש

שדה התעופה היתרו בלונדון ממשיך לשמור על תואר שדה התעופה העמוס ביותר באירופה והשלישי הכי עמוס בעולם עם 69.9 מיליון נוסעים, והמרכזיות של היתרו משקפת את מרכזיותה של לונדון בכלכלה הגלובלית. אבל נתונים מרשימים אלה לא מפריעים לראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון, לקדם תכנית לסגירה כללית של השדה לטובת הקמת שדה גדול עוד יותר, בשל חוסר האפשרות להרחיב את היתרו.

במאמרים קודמים הצגתי את הקשר בין שדות תעופה לשגשוג הערים, את הקרב העולמי בין שדות תעופה ואיך הוא משפיע על כלכלת הערים והמדינות ואת רעיון האירוטרופולס – עתיד הערים תלוי בשדות התעופה שלהן, שבוריס ג'ונסון מאמין בו מאד.

ראש עיריית לונדון כבר הציג חזון שיהפוך את לונדון למרכז הכלכלי החשוב ביותר במאה ה-21. שדה התעופה החדש, שיצטרף לנמל הים החדש, כבישים חדשים ורכבות חדשות שיזניקו את הכלכלה של מזרח לונדון, קנת ואסקס, ואפשרות בניית עיר חדשה במערב לונדון עבור 250,000 תושבים על אדמה שמאוכלסת כרגע על ידי שדה התעופה היתרו.

הצעה - שדה תעופה צף בלונדון

הצעה – שדה תעופה צף בלונדון

בנאום שנשא לאחרונה אמר ראש העירייה כי קישוריות הינה הכרחית להשתתפות בכלכלה הגלובלית, ולהבטיח כי העיר עם האוכלוסייה הגדלה יכולה להציע מקומות תעסוקה ושגשוג לתושביה. הוא הציג את הפרטים של מחקר מעמיק ועצמאי שנוהל בשנה האחרונה לגבי האופציות הפוטנציאליות להיקפי התעופה. המחקר הצביע על 3 אתרים אפשריים להקמת שדה תעופה חדש. על האי גריין (Isle of Grain) בצפון קנת, בסטנסטד, או על אי מלאכותי בשפך נהר התמזה.

ג'ונסון, גם חשף את הפוטנציאל הכלכלי העצום של בניית שדה תעופה חדש, שיוכל לספק 375,000 מקומות עבודה חדשים עד שנת 2050 ולהוסיף 742 מיליארד ליש"ט לערך הסחורות והשירותים המיוצרים בבריטניה. הוא אמר: "ערים שאפתניות בכל העולם כבר גונבות מאיתנו ומציבות את עצמן בעמדה לאכול את ארוחת הבוקר, ערב והצהריים של לונדון על ידי בניית שדות תעופה ענקיים המחברים אותן ישירות לרשת האספקה הגלובלית שאנו צריכים להיות חלק ממנה. ערים אלה הזיזו הרים וגבעות כדי למקם את שדות התעופה שלהן הרחק ממרכזי האוכלוסייה הגדולים, באזורים בהם הן מסוגלות לבנות שדות תעופה עם 4 מסלולי נחיתה או יותר. כדי שלונדון ובריטניה יישארו תחרותיים עלינו לבנות יכולת תעופה בסדר גודל דומה של צמיחה. מי שמאמין שיהיה לכך מקום בהיתרו, שכבר מאמלל את חייהם של מאות אלפי לונדונים, פשוט טועה". בהתייחסו לערים שאפתניות בעולם התכוון ג'נסון לדובאי ששדה התעופה שלה יהיה העמוס ביותר בעולם עד 2015, ואיסטנבול שהתנועה בשדה התעופה שלה זינקה בשנה האחרונה ב-20%, ומתכננת שדה תעופה ל-150 מיליון נוסעים כחלק מההתמודדות על אירוח אולימפיאדת 2020.

שדה התעופה בדובאי - העמוס בעולם ב-2015

שדה התעופה בדובאי – העמוס בעולם ב-2015

ניתוח חדש שפורסם על ידי ראש העירייה קובע כי רק מרכז תעופה עם 4 מסלולי נחיתה יאפשר ללונדון להשיג את הכלכלות המתפתחות. הוא יוכל לרבע את מספר היעדים שלונדון מקושרת אליהם בסין ובדרום אמריקה, יעדים שכיום ניתן להגיע אליהם רק באמצעות טיסה ממרכזי תעופה מתחרים באירופה, וכן יוסיף עוד 50% למספר היעדים בארה"ב.

מרכז תעופה אחד גם יחדש נתיבים ל-9 ערים בבריטניה עצמה, שחלקם נגישים רק משדה התעופה סכיפול באמסטרדם, שכבר מתגאה כי הוא מרכז התעופה המוביל של בריטניה. חידוש נתיבים אלה יאפשר ליזמי בריטניה וליצרנים לסחור עם שאר העולם ללא תלות במקום בו הם נמצאים.

ראש העירייה גם התייחס לעתיד מערב לונדון ברגע שהיתרו יעבור לאתר אחר במזרח הבירה. עם 4 תחנות רכבת תחתית, רכבת עילית וקישורים לרכבת הלאומית, והתשתית והשטח לבניית 100,000 בתים חדשים שלונדון זקוקה להם בדחיפות, המקום יציע תקווה למיליוני לונדונים הסובלים מדיור יקר. היקף הפיתוח יהיה דומה לפיתוח אזור חדש שלם בלונדון באחד האזורים הדינמיים, התוססים כלכלית והנגישים ביותר בבירת בריטניה. עם הפוטנציאל למשוך עשרות אלפי מקומות עבודה בסקטורים שונים, בעוד חלק מהעובדים בהיתרו יועברו לשדה החדש, רבים אחרים ימצאו תעסוקה בהיתרו המתפתח מחדש. מרכז תעופה חדש, במיקום נכון, ישחרר פוטנציאל פיתוח עצום הקבור תחת מסלולי ההמראה בהיתרו, ויצור אלפי מקומות תעסוקה.

מאמרים קשורים: שדה התעופה לונדון יהפוך לשדה חכם | ההסכם ההיסטורי שסולל את דרך המשי החדשה, דרך שדות תעופה | דירוג שדות התעופה בעולם | מיהן הבירות הכלכליות של העולם? | האם שדה התעופה החדש בעמן ימצב אותה כצומת עולמית?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s