משבר הדיור: איך דואגים שפריז לא תהיה עיר לעשירים בלבד

פריזישראל סובלת ממשבר דיור עמוק ומתמשך שהממשלה אינה מוצאת לו פתרון, אבל מסתבר כי בעיות דיור דומות מאפיינות ערים בכל העולם, וככול שהעיר מבוקשת יותר, הבעיות גדלות. משקיעי חוץ, שוק דיור פרוע, דרישות מופרזות משוכרים, ביטחונות מוגזמים, והיצע מצומצם מדי במחירים גבוהים מדי אינם רק הבעיה של תל אביב או ירושלים, אלא של ערים מרכזיות רבות בעולם.

ממשלת צרפת מציגה חוקים חדשים שנועדו לשלוט על מחירי השכירות ותיווך הנדל"ן, כדי לשמור על זכויות שוכרי הדירות, אך במקביל גם תציע מערכת ביטוח של המדינה למשכירים כנגד שכירות לא משולמת, והגבלת מיסוי על בעלי בתים המציעים דירות להשכרה באזורי ביקוש. החוק המכונה Loi Duflot ע"ש שר הדיור יהיה תקף בכל צרפת אבל תוכנן במיוחד וייושם באזורים ספציפיים הכוללים 4.6 מיליון בתים בסה"כ. אזורים אלה כוללים את פריז, מרסיי, ליון, מונטפלייר ועוד.

בשל רמת מחירי השכירות, תהיה זו פריז שתושפע יותר מכל מהחוק החדש. שוק השכרת הדירות בפריז מאופיין במיעוט דירות טובות להשכרה, ובמחירים גבוהים במיוחד, המקשים על בני המעמד הבינוני והנמוך, בין השאר, בגלל בעלי בתים רבים שהם תושבי חוץ שרכשו את הנכסים היותר טובים. גם משרדי תיווך הנדל"ן לא מקלים על מציאת דירה, והם עשויים לדרוש עד 400 אירו רק כדי לגשת לרשימת הדירות המוצאות להשכרה, שחלקן בכלל כבר אינן אקטואליות.

בעלי דירות בפריז גם נוטים להיות זהירים מאד ונמנעים מכל סיכון בהשכרת דירות, למעט כלפי העשירים במיוחד, בין השאר כתגובה לזכויות המגנות המוענקות לשוכרי דירות, ולפיהן, לדוגמה, לא ניתן לפנות דייר במהלך חודשי החורף. יחד עם מחירי השכירות הגבוהה, גישה זו של בעלי הדירות דוחקת את הפריזאים בעלי ההכנסה הבינונית והנמוכה הרחק אל הפרברים, במרוחק ממקומות העבודה.

החוק החדש הוא ניסיון להתמודד עם בעיות אלה. כאשר יכנס לתוקף, בשנת 2016, שכר התיווך יוגבל, תיאסר כליל גביית תשלום על צפייה ברשימת דירות להשכרה, ומספר המסמכים הנדרשים מדייר לצורך השכרת דירה תצומצם. החלק היותר ראדיקלי של החוק קובע כי באזורי ביקוש כמו מרכז פריז גובה שכר הדירה יוגבל, לא יורשו הסכמי שכירות בהם שכר הדירה גבוה ב-20% מהממוצע השכונתי, שיוערך מדי שנה על ידי מפקח אזורי.

גם בעלי הדירות להשכרה זוכים להטבות במסגרת החוק. הם יזכו לתקרת מס של 18% על המס שהם משלמים על ההכנסות מההשכרה, אם הדירה נמצאת באזורי הביקוש. יותר משמעותי מכך, הן הדיירים והן בעלי הדירות ישלמו לקרן ממשלתית שתבטח כנגד שכירות שלא שולמה. אם דייר אינו משלם, בעל הדירה לא יאלץ יותר לרדוף אחריו בבתי משפט. במידה והדייר לא שילם בשל אבטלה, מחלה או הכנסה נמוכה, הוא יזכה בהנחה בשכר הדירה (שיטה שכבר פועלת בצרפת), אולם אם הדייר פשוט מנצל את המשכיר, הוא יתבע. משמעות החקיקה החדשה היא כי הנטל הפוטנציאלי עובר ממשכירי הדירות, שאולי ישקלו להשכיר גם לפחות עשירים, משום שהסיכון בכך יורד.

מאמרים קשורים: כך נראית עיר גלובלית. רק 19% מרוכשי הדירות במרכז לונדון הם בריטים | המתחמים החדשים שיזנקו בשנים הקרובות בתל אביב | גישה חדשנית בשיתוף ציבור לתכנון עירוני בשבדיה | רשימת הערים היקרות בעולם | איקאה בונה שכונה בלונדון

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s