מדד החדשנות העולמי 2013: מיהן המדינות החדשניות ביותר, ומה מצבה של ישראל?

דירוג המדינות החדשניות בעולםבשנים האחרונות הפכה המילה חדשנות למילת המהלכת קסם על התרבות שלנו. כולם רוצים להיות חדשנים, החדשנות מככבת באסטרטגיות המיתוג והפיתוח של כל מדינה ועיר המכבדת את עצמה, וכל פוליטיקאי ברחבי העולם ישנן את המילה וישתמש בה בכל הזדמנות אפשרית. החדשנות היא הדת החדשה. השנה, ארה"ב מצטרפת מחדש לרשימת חמש המדינות החדשניות ביותר, לאחר שדורגה במקום 10 בשנה שעברה, בריטניה מטפסת למקום השלישי (ממקום 5 ב-2012) ואילו שווייץ, המדינה המנומנמת והלכאורה משעממת, שומרת על המקום הראשון בדירוג החדשנות העולמי 2013 המתפרסם על ידי אוניברסיטת קורנל, INSEAD, והארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO). את העשירייה הראשונה משלימות שבדיה (2), הולנד (4), פינלנד (6), הונג קונג (7), סינגפור (8), דנמרק (9), ואירלנד (10).

20 המדינות החדשניות בעולם

20 המדינות החדשניות בעולם

למרות המשבר הכלכלי, החדשנות חיה ותוססת. רמות ההשקעה במחקר ופיתוח עוברות את הרמות של שנת 2008 ברוב המדינות ומרכזי חדשנות מקומיים פורחים. קבוצה של מדינות דינמיות, בעלות הכנסה נמוכה או בינונית, כולל סין, קוסטה ריקה, הודו וסנגל, מובילות על פני מקבילותיהן, אבל טרם פרצו לתוך קבוצת המובילות במדד. הדוח של השנה שופך אור נוסף על הדינמיקה המקומית של החדשנות, תחום שנותר בלתי מדוד מספיק בעולם. המדד מציג את הופעתם של אקו סיסטם מקוריים לחדשנות, ומסמן צורך במעבר מהנטייה הרגילה לנסות לשכפל יוזמות קודמות שהצליחו.

"מרכזי חדשנות דינמיים משכפלים עצמם סביב העולם למרות המצב הקשה של הכלכלה העולמית. מרכזים אלה מנצלים יתרונות מקומיים תוך מבט לשווקי העולם ולכשרון." אומר מנכל WIPO, פרנסיס גורי. "עבור עושי מדיניות ברמה לאומית המבקשים לתמוך בחדשנות, מימוש מלוא הפוטנציאל לחדשנות בארצם הוא לעיתים קרובות יותר גישה מבטיחה מאשר ניסיון לחקות מודלים חדשניים מוצלחים ממקומות אחרים".

מדד GII 2013  בוחן 142 כלכלות סביב העולם, דרך 84 אינדיקטורים, כולל איכות האוניברסיטאות המובילות, זמינות מימון, עסקאות הון סיכון – ומודד הן יכולות חדשנות והן תוצאות מדידות. המדד מתפרסם מדי שנה מ-2007, והפך כלי השוואה מוביל למנהלים עסקיים, מקבלי החלטות ואחרים המבקשים לבחון את מצב החדשנות בעולם.

הביצועים של שווייץ ושבדיה משקפים את העובדה ששתי מדינות אלה הן מובילות בכל המדדים של הדוח, ומדורגות בעקביות בין 25 המובילות. לבריטניה יש ביצועי חדשנות מאוזנים היטב, למרות רמת צמיחה נמוכה יחסית של פריון עבודה. ארה"ב ממשיכה להינות מבסיס השכלה חזק (בעיקר במונחים של אוניברסיטאות מובילות), וחוותה עלייה חזקה בהוצאות על תוכנה ותעסוקה בשירותים מבוססי ידע.

תוצאות הדוח מספקים עדות לטבע הגלובלי של החדשנות כיום. 25 המדינות המדורגות בראש המדד הן עירוב של מדינות מכול העולם – צפון אמריקה, אירופה, אסיה, והמזרח התיכון. בעוד כלכלות בעלות הכנסה גבוהה מובילות על פני מדינות מתפתחות במגוון רחב של אינדיקטורים, יש מגוון רחב של מדינות במדד.

האקו סיסטם המובילים בעולם לסטארטאפים

האקו סיסטם המובילים בעולם לסטארטאפים

עסקים, ממשלות והחברה האזרחית יציעו פתרונות חדשים ודרכים רעננות לשתף פעולה כדי לדרבן חדשנות ברמה מקומית, לאומית וגלובלית. למעשה, חדשנות במהירות הופכת לסמל חדש לכוחות ההתקדמות ורפורמות סביב העולם. למרות שהממצאים מציגים קיום אתגרים גדולים עבור רבים מהשחקנים החדשים, קיימות גם דוגמאות להצלחת חדשנות, כולל בכמה מהמדינות העניות ביותר. זהו מקור לאופטימיות באשר לטבע החדשנות הגלובלית והתאוששות הכלכלה.

בין הסימנים המעודדים שזוהו במדד, 18 כלכלות מתפתחות מציגות ביצועים טובים יותר ממדינות בעלות הכנסה דומה, והן: מולדובה, סין, הודו, אוגנדה, ארמניה, ויאטנם, מלזיה, ירדן, מונגוליה, מאלי, קניה, סנגל, הונגריה, גיאורגיה, מונטנגרו, קוסטה ריקה, טג'יקיסטן ולטביה. כולן הציגו עלייה ברמת החדשנות, וגם אם ההתקדמות אינה אחידה, זוהי תוצאה של שילוב בין מדיניות טובה בכל החזיתות המשמעותיות: מוסדות, כישורים, תשתיות, השתלבות בשווקים גלובליים וקישור עם קהילת העסקים. באופן כללי, אמריקה הלטינית היא האזור שחווה את השיפור המשמעותי ביותר במדד, כשקוסטה ריקה מובילה את האזור.

המדד מראה דפוס קבוע ויציב בקרב המדינות החדשניות ביותר. בין אם בוחנים את 10 המדינות החדשניות ביותר או 25 המדינות החדשניות ביותר, המדד מראה שלמרות שמדינות אינדיווידואליות מחליפות מיקומים בתוך הקבוצה, אף לא מדינה אחת עברה בין קבוצות במדד 2013. הסבר אפשרי אחד לכך הוא שהצלחת חדשנות מובילה להתעוררות מעגל מוסרי: ברגע שסף קריטי מושג, השקעות מושכות השקעות, כישרון מושך כישרון, וחדשנות יוצרת עוד חדשנות.

דרך כמה מפרקי הניתוח, מדד GII 2013 חוקר איך חדשנות נהנית ממאפיינים מקומיים בחלקים שונים של העולם. מסר מרכזי אחד הוא שאסטרטגיות חדשנות רבות מדי התמקדו בניסיון לשכפל הצלחות קודמות במקומות אחרים, כמו בסיליקון ואלי קליפורניה. עם זאת, טיפוח חדשנות מקומית דורשת אסטרטגיות שיהיו נטועות עמוק ביתרונות היחסיים המקומיים, בהיסטוריה ובתרבות. הם צריכות להשתלב עם גישה גלובלית כדי להגיע לשווקים הבינלאומיים, ולמשוך כישרון מעבר לים.

"הדינמיקה המקומית של החדשנות משתנה באופן מהותי סביב העולם ומשפעות על צעדי חדשנות ברמת המדינה. למידה ממערכות חדשנות מקומיות מוסיפה ממדים חדשים לצעדים, גישות ואתגרים קיימים. המיקוד במדד השנה הופך אותו לכלי בעל ערך עבור מקבלי החלטות לפיתוח אסטרטגיות ספציפיות הרלוונטיות למערכות המקומיות" אמר מנכל GII , צ'אנדרג'י בנרג'יי.

בתחום המחקר והפיתוח, המדד מביא אופטימיות זהירה: למרות מדיניות של הידוק, ההוצאות על מו"פ צמחו מאז 2010. המאפיין הבולט ביותר של מגמה זו היא שמדינות מתפתחות הגדילו את ההשקעה במו"פ יותר מאשר המדינות המפותחות. לאורך 5 השנים האחרונות, סין, ארגנטינה, ברזיל, פולין, הודו, רוסיה, טורקיה ודרום אפריקה (בסדר זה) היו מובילות המגמה. שווקים מתעוררים, ובעיקר סין, גם מניעים צמיחה בהגשת פטנטים בעולם.

ישראל מדורגת במדד במקום 14, עלייה של 3 מקומות ממקום 17 בשנת 2012. יש לישראל עמדה של מובילות בכל המדדים – מדורגת 19 בהכנסה, ו-9 בהוצאה, והיא המובילה בין מדינות אזור מערב אסיה וצפון אפריקה במדד. ישראל מצטיינת בהון אנושי ובמחקר, בו היא מדורגת 8. ראשונה בעולם בהוצאה על מחקר ופיתוח ביחס לתמ"ג, בתשתית טכנולוגיות מידע ותקשורת ישראל מדורגת 10, בתחכום העסקים 5, ובקישור ספציפי לחדשנות 2. ישראל מדורגת 3 בעולם בתפוקה של מידע וטכנולוגיה, אחרי שווייץ וסין. ישראל מציגה ביצועים טובים במיוחד בסדרה של אינדיקטורים שנוספו למדד השנה: דירוג אוניברסיטאות (21), הגשת פטנטים בשלושה משרדים לפחות (9), בתפוקת הייטק ומידיום הייטק (4), ובתמלוגים ותשלומים על יצוא שרותים (17). הנקודה החלשה ביותר של ישראל היא המוסדות שלה, ובתחום זה היא מדורגת 56 בעולם. עוד נקודה חלשה מאד של ישראל במדד הוא בדירוג היציבות הפוליטית ובהעדר אלימות או טרור. במדד זה ישראל מדורגת במקום 126. מדדים נוספים: חופש העיתונות 90, יעילות הממשלה 26, איכות רגולציה 20, שלטון החוק 32, קלות התחלת עסק 45, קלות תשלום המיסים 61, הוצאה על השכלה 27, הוצאה ציבורית על השכלה 59, מבחני פיזה 38, שירותים ממשלתיים מקוונים 15, שיתוף פעולה למחקר בין אוניברסיטאות ותעשייה 8, פרסומים מדעיים וטכניים 10, העלאת וידאו ליו-טיוב 3, עריכת דפים בויקיפדיה 4.

המדינות החדשניות בעולם 1-29

המדינות החדשניות בעולם 1-29

המדינות החדשניות בעולם 30-58

המדינות החדשניות בעולם 30-58

המדינות החדשניות בעולם 59-94

המדינות החדשניות בעולם 59-94

המדינות החדשניות בעולם 95-130

המדינות החדשניות בעולם 95-130

המדינות החדשניות בעולם 131-142

המדינות החדשניות בעולם 131-142

מאמרים קשורים: הברומטר לחדשנות עולמית | הערים החדשניות בעולם | דירוג ערי הסטארטפ בעולם | האם רוסיה תצליח לייצר סיליקון ואלי משלה? | כך זכתה מדליין בתואר העיר החדשנית בעולם | מהי עיר חדשנית? והאם חדשנות יכולה להגביר תיירות? | ערי המדע המובילות בעולם | דוח התחרותיות של 120 הערים החשובות בעולם בשנת 2025 | החדשנות והיצרנות בעיר צומחות עם צמיחת האוכלוסייה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s