העוצמה של העיר: היצרנות והחדשנות בערים צומחות עם צמיחת האוכלוסייה

אנשים המצטופפים יחד יוצרים הזדמנויות, רעיונות ועושר הצומחים בקצב מהיר יותר

אנשים המצטופפים יחד יוצרים הזדמנויות, רעיונות ועושר הצומחים בקצב מהיר יותר

משחר ההיסטוריה בני האדם מצאו ערך מיוחד בחיים ובעבודה בעיר, אם כי לא תמיד היה ברור לגמרי מהו אותו ערך. אנשים המצטופפים יחד יוצרים הזדמנויות, רעיונות ועושר הצומחים בקצב מהיר יותר, אבל עד עתה לא היה ברור בדיוק מדוע.

השערות ותאוריות רבות התפתחו לאורך השנים וניסו להסביר את הסיבה לכך. אדם סמית לדוגמה טען כי אנשים הופכים יצרניים יותר כאשר הם מסוגלים להתמחות בתחום או עיסוק מסוים. וכאשר רבים מאתנו חיים בערים, אנו מסוגלים להתמחות בדרכים שאינן אפשריות באזורים שאינם עירוניים. כלכלנים אחרים טענו שערים הופכות למנוע של תעשייה כאשר מפעלים מצטופפים יחד סביב כלכלות ונהנות מגישה לתחבורה.

"אנו חושבים ומציעים דרך שונה לחלוטין לחשוב על הדברים, שהיא שונה מאד מדרך החשיבה של הכלכלנים" אומר ווי פאן, דוקטורנט למדעי החברה ב- M.I.T, שהוכיח את החישוב מאחורי העוצמה של הערים: ככול שצומחת האוכלוסייה, סוגים שונים של תוצאות חיוביות צומחים במקביל כמו מספר הפטנטים או תמ"ג וחדשנות (וגם תוצאות שליליות כמו מחלות מין ופשיעה) ביחס אקפוננציאלי של 1.1 ועד 1.3. משמעות הדבר היא שכל התוצאות החיוביות (וגם השליליות) שמלוות ערים לא רק צומחים באופן ליניארי, אלא באופן סופר-ליניארי, ובערך באותה מידה.

המיזוג של רעיונות והאינטראקציה הבלתי פוסקת בקנה מידה גדול, הם שעושים את העיר לסביבה המעודדת יצירתיות. המחקר שפורסם בתחילת החודש ב- NATURE מסכם את הרעיון בכך שיצרנות וחדשנות באזורים עירוניים צומחים, פחות או יותר, באותו קצב כמו האוכלוסייה, בעיקר משום שצפיפות גדולה יותר של אנשים החיים בעיר מגבירה את ההזדמנויות לאינטראקציה אנושית, קשרים בין בני אדם, וחשיפה לרעיונות חדשים. ככול שהעיר גדולה יותר היא מציעה יותר הזדמנויות. "אם חושבים על יצרנות, זה הכל עניין של רעיונות, זרימת מידע, כמה קל לגשת לרעיונות ולהזדמנויות" אומר פאן. "אנו מאמינים שהמכניזם של האינטראקציה היא שמניעה את היצרנות של הערים".

צוות המחקר, שהובל על ידי ווי פאן, ניתח פקטורים שונים כדי להשוות את ה- social-tie density – (קשר בין חברה וצפיפות), של ערים שונות, שהוא מספר האנשים הממוצע שכל תושב יקיים עימם אינטראקציה אישית. הם בחנו כל דבר ממספר האנשים עימם קיימו שיחות טלפון ועד מספר האנשים המתקשרים באמצעות רשתות חברתיות מבוססות מיקום ואפילו רמות ההידבקות במחלות המופצות רק באמצעות מגע ישיר. הם מצאו שככול שהקשר בין חברה וצפיפות בעיר הוא גבוה יותר, כך עולה רמת היצרנות ומספר הפטנטים.

ווי פאן, אומר: "מה שבאמת קורה כאשר אתה עובר לעיר גדולה הוא שאתה מתוודה להרבה מאד אנשים חדשים, למרות שהם אינם בהכרח חברים שלך. אלו האנשים שמביאים רעיונות חדשים, הזדמנויות חדשות ופגישות עם אנשים נוספים שעשויים לעזור לך."

המודל של המחקר אינו תואם, עם זאת, ערים עצומות באפריקה ובאסיה שיש בהן אוכלוסייה צפופה יותר מאשר בערים במערב. אולם לפאן יש הסבר לכך. באופן כללי, ערים אלה מאופיינות בתחבורה איומה. אם אנשים לא יכולים להתנייד, הם לא זוכים לאינטראקציות הללו, ולגודל וצפיפות העיר כבר אין משמעות. משמעות הדבר היא כי תשתית ותחבורה גרועות המפרידות בין בני האדם גורמות למחיקת היתרון שיש לחיים בעיר, ואילו ערים הנהנות מתשתיות ותחבורה מעולות יגבירו את החדשנות והיצרנות המתפתחות בהן.

המודל גם מעלה שאלה לגבי העתיד ותכנונו: האם יתכן שמטרופולינים יצמחו לממדים כה גדולים עד כי הקשר בין צמיחת האוכלוסייה והיצרנות יתמוטטו? על כך לפאן אין תשובה. המודלים מרמזים כי כאשר ערים יגיעו לסדר גודל של 40 מיליון תושבים היתרונות יחלו להצטמצם. אולם עדיין אין עיר בעולם המגיעה לסדר גודל כזה.

מאמרים קשורים: מהו הקריאייטיב קלאס, ולמה כל הערים מחזרות אחריו? | שקיעת מקום העבודה המסורתי משנה את הערים | ערים ירוקות עושות אנשים מאושרים | דוח התחרותיות של 120 הערים החשובות בעולם | צפיפות, חיות וחדשנות בעירם- איך הכל מתקשר

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s