מצב השחיתות במדינות בעולם ובישראל 2013

ישראל דורגה במקום ה-39 בעולם ברמת השחיתות בשנת 2012, ירידה מהמקום ה-36 ב-2011, וירידה נוספת מהמקום ה-30 בשנת 2010., סה"כ צניחה של 9 מקומות בדירוג במהלך 3 שנים. ארגון שקיפות בינלאומית מפרסם את המחקר לשנת 2013, אולם השנה אינו מדרג את המדינות.

שקיפות בינלאומית הוא ארגון עולמי המוביל את המלחמה בשחיתות, ומפרסם מדי שנה את דירוג המדינות המושחתות בעולם. מדי שנה, בכל העולם, אנשים רגילים נושאים את מחיר השחיתות, כשבמדינות רבות השחיתות משפיעה על האנשים מלידתם ועד מותם. בזימבבווה, נשים יולדות בבתי חולים מקומיים חויבו ב-5$ בכל פעם שצרחו מכאב, כקנס. בבנגלדש, הקריסה של מפעל רב קומות שהביא למותם של 1,100 איש בשל הפרת הוראות בטיחות נקשרה להאשמות בשחיתות.

הדוח בוחן כיצד שחיתות מופיעה בחיי האנשים ברחבי העולם, ונשען על תוצאות סקר בקרב יותר מ-114,000 משיבים ב-114 מדינות. הממצאים של הדוח ברורים: שחיתות הינה עול משמעותי, עם יותר מ-1 מכל ארבעה שהשיבו כי שילמו שוחד במהלך השנה האחרונה. כשאנשים אינם מסוגלים לשלם שוחד, עשויה להימנע מהם האפשרות לקנות בית, לפתוח עסק או לקבל שירותים בסיסיים. שחיתות יכולה, ולרוב גורמת, לפגיעה בזכויות הבסיסיות ביותר.

אנשים לא רק משלמים את מחיר השחיתות באופן ישיר, אלא שאיכות החיים שלהם נפגעת בשל צורות גלויות פחות של שחיתות. כאשר קבוצות כוח משפיעות על ממשלות לקבל החלטות, או כאשר כספים ציבוריים מופנים לטובת אליטות, האנשים הפשוטים סובלים. כאשר קיימת אמונה נרחבת שהשחיתות קיימת ושבעלי הכוח יכולים להשתמש בה ללא חשש, אנשים מאבדים את האמון באלו שנבחרו לשרת אותם. כפי שמראה דוח השחיתות העולמית 2013, שחיתות מכרסמת ביסודות המהלכים הדמוקרטיים והחוקיים במדינות רבות, ומשפיעה על אמון הציבור במפלגות הפוליטיות, מערכות המשפט והמשטרה, וכן מוסדות אחרים.

חשוב, עם זאת, לציין כי משתתפי הסקר סביב העולם אינם רואים עצמם כקורבנות חסרי כוח של שחיתות. הם מאמינים כי הם יכולים להיות חלק מהפתרון. בהודו, ב-2011, מיליוני אנשים צעדו כדי לדרוש את ייסוד הוועדה נגד שחיתות. בברזיל, עצומת אזרחים הובילה למעבר חוק האוסר על פוליטיקאים מושחתים להתמודד. פעילות אזרחית יכולה להוביל לחשיפת שחיתות, סילוק פקידים מושחתים ולחץ על ממשלות הססניות לעשות יותר ולהילחם בשחיתות.

האם שלמת שוחד השנה?

האם שלמת שוחד השנה?

האם השחיתות התגברה במדינה בה אתה חי? רק בגיאורגיה, אזרביג'ן, בלגיה, הפיליפינים, רואנדה, דרום סודן, סרביה ובטאיוואן ענו המשיבים כי השחיתות הצטמצמה. בבולגריה, קרואטיה, דנמרק, פינלנד, יפן, ירדן, קזחסטן, דרום קוריאה, קירגיסטן, לטוויה נורבגיה, שווייץ ומלזיה היא נותרה ללא שינוי, ואילו בכל שאר המדינות מצב השחיתות הורע.

אחוז האנשים שענו כי שילמו שוחד בשנה האחרונה הוא הגבוה ביותר בליבריה וסיירה לאון, שם 75% ענו בחיוב. לעומתם במדינות אוסטרליה, בלגיה, קנדה, קרואטיה, דנמרק, פינלנד, גיאורגיה, יפן, דרום קוריאה, מלזיה נורבגיה, פורטוגל וספרד רק 5% ענו כי שילמו שוחד. בישראל, ארגנטינה, צי'לה, הונגריה, רואנדה, ג'מייקה וברשות הפלסטינית בין 10-14.9% שילמו שוחד במהלך השנה האחרונה. בישראל המספר היה 12%.

באיזו מידה הממשלה מנותבת על ידי בעלי עניין

באיזו מידה הממשלה מנותבת על ידי בעלי עניין

מבין מדינות ה-OECD, למעט יוון, ישראל נתפשת כמדינה בה הממשלה הכי מונעת על ידי אינטרסים פרטיים, כש-73% השיבו על כך בחיוב. בנורבגיה רק 5% מאמינים בכך, בטורקיה 49%, במקסיקו 62% וביוון 83%. מבין המוסדות המושחתים ביותר, המפלגות הפוליטיות בישראל נתפסות המקום המושחת ביותר במדינה.

המפלגות זכו לציון שחיתות של 4.2 מתוך 5, הגופים הדתיים 4.1, פקידים רשמיים ומשרתי ציבור 3.7, המשטרה, הסקטור הפרטי והעסקי, המדיה והכנסת קיבלו ציון 3.5 מתוך 5, ורמת השחיתות הנמוכה ביותר צוינה בהקשר של מערכת החינוך עם ציון 2.7 והצבא עם ציון 2.6.

מידת השחיתות לפי מוסדות

מידת השחיתות לפי מוסדות

67% מהישראלים סבורים כי ביכולתם של האזרחים כבודדים להשפיע על רמת השחיתות במדינה, ירידה של 5% מהדו"ח ב-2010. בכך הציבור בישראל דומה לציבור בעולם. באשר לנכונות הנשאלים לקנות מוצרים יקרים יותר מחברות מסחריות נקיות משחיתות: 60% אחוז מהנשאלים בישראל השיבו בחיוב, נתון הגבוה ב- 6% מהממוצע העולמי .

54% מהנשאלים בעולם סבורים כי המאבק בשחיתות אינו יעיל, לעומת 22% החושבים שכן. ישראל נמצאת רחוק מהממוצע העולמי: 71% מהציבור חושב כי מאמצי הממשלה להילחם בשחיתות אינם יעילים, לעומת 11% הסבורים שכן.

כפתרון, הסקר מציע שורה של דרכי פעולה להתמודדות עם היקפי השוחד והשחיתות אשר התגלו בדו"ח: בין השאר, חיוב פוליטיקאים לחשוף את הצהרות הון שלהם ומשפחתם הקרובה, חשיפת המימון המלא של מפלגות ומועמדים פוליטיים, חשיפת פוטנציאל לניגודי עניינים. עוד ממליץ הדו"ח למצות את הדין עם עברייני שוחד, ולהגביר את ההגנה על חושפי שחיתויות באמצעות חקיקה.

מנכ"לית עמותת שקיפות בינ"ל ישראל גליה שגיא מוסיפה כי: "מהדו"ח עולים ממצאים קשים באשר לאמון הציבור במערכת הפוליטית והציבורית. לפי הדו"ח הציבור לא מאמין ביכולתו לקבל שירות ראוי מהמגזר הציבורי, ללא שימוש בקשרים אישיים ושוחד. הדרך הטובה ביותר למנוע מקרים כאלו היא שקיפות מלאה של גופי השלטון והפקידות הציבורית. אנו קוראים לממשלה לפעול בשקיפות ולפרסם פרוטוקולים של וועדות ביניהן ועדת השרים לענייני חקיקה; לחברי הכנסת לחשוף את הצהרות ההון שלהם לציבור, ולאמץ קוד אתי בכנסת. אנו עומדים בפתחה של מערכת הבחירות לרשויות המקומיות. על הציבור להעמיד את נושא האתיקה על סדר היום ולהצביע רק למועמדים הנקיים משחיתות".

באיזו מידה הממשלה מתנותבת על ידי אינטרסים אישיים

באיזו מידה הממשלה מתנותבת על ידי אינטרסים אישיים

יעילות המדינה בלוחמה בשחיתות

יעילות המדינה בלוחמה בשחיתות

כיצד השתנתה רמת השחיתות

כיצד השתנתה רמת השחיתות

עד כמה חשובים קשרים אישיים

עד כמה חשובים קשרים אישיים

מאמרים קשורים: יש לכם תחושה שבפריפריה יש יותר שחיתות? אתם צודקים | מדד שקיפות העיריות בישראל | דירוג המדינות המושחתות בעולם 2012 | המדינות הדמוקרטיות בעולם | ניסוי בדמוקרטיה דיגיטלית. איסלנד

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s