שבוע הגאווה: איך מתחלק העולם ביחס שלו להומוסקסואליות, ואיך מתחלקת החברה הישראלית?

האם החברה צריכה לקבל הומוסקסואליות

האם החברה צריכה לקבל הומוסקסואליות

בעוד בישראל, אירופה וארה"ב דנים בנושא נישואים חד מיניים, מחקר חדש של מרכז המחקר פאו מוצא הבדלים גדולים בין אזורים ביחס שלהם לשאלה האם הומוסקסואליות צריכה להיות מקובלת בחברה. הסקר שנערך ב-39 מדינות ויותר מ-37,000 איש ב-2013, מוצא קבלה גבוהה של הומוסקסואליות בצפון אמריקה, האיחוד האירופי וחלקים ניכרים מדרום אמריקה, אבל בו בזמן דחייה של הומוסקסואליות ברוב האזורים המוסלמיים ובאפריקה, וכן בחלקים מאסיה ורוסיה. הדעות לגבי קבלת הומוסקסואליות חלוקות בישראל, פולין ובוליביה.

הדעה לגבי הומוסקסואליות לא השתנה בהרבה

הדעה לגבי הומוסקסואליות לא השתנה בהרבה

הגישה להומוסקסואליות נותרה יציבה ברובה בשנים האחרונות, מלבד בצפון קוריאה, ארה"ב וקנדה, שם אחוז האומרים כי הומוסקסואליות צריכה להתקבל בחברה עלה בלפחות 10% מאז 2007. הסקר מוצא גם שקבלה של הומוסקסואליות נפוצה בעיקר במדינות בהן הדת פחות מרכזית בחיי התושבים. אלו הן גם המדינות העשירות בעולם, ומנגד, במדינות העניות, בהן הדת ממלאת תפקיד חשוב, קבלת ההומוסקסואליות נמוכה יותר. גם הגיל הוא פקטור לקבלה במדינות רבות, כשתושבים צעירים יותר מגלים סובלנות רבה יותר מאשר המבוגרים, ובדרך כלל נשים מקבלות זאת טוב יותר מגברים.

התפיסה כי הומוסקסואליות צריכה להיות מקובלת על ידי החברה נפוצה יותר מכל באיחוד האירופי. כשלושת רבעי או יותר מתושבי ספרד (88%), גרמניה (87%), צ'כיה (80%), צרפת (77%) בריטניה (76%) ואיטליה (74%) מחזיקים בדעה זו, ויותר מחצי מתושבי יוון (53%). פולין היא המדינה היחידה באיחוד האירופי בה הדעות חלוקות: 42% מקבלים הומוסקסואליות בחברה ואילו 46% חושבים כי אין לקבלה.

הקנדים, שכבר הביעו סובלנות ב-2007, הם כיום עוד יותר סובלניים לנושא, ו-80% אומרים זאת, לעומת 70% לפני 6 שנים. בארה"ב הדעות פחות חיוביות, שם 60% מאמינים כי הומוסקסואליות צריכה להיות מקובלת בחברה. אבל האמריקאים הן עדיין הרבה יותר סובלניים כיום מאשר היו ב-2007, אז רק 49% אמרו כי יש לקבל הומוסקסואליות בחברה, ו-41% אמרו כי יש לדחותה.

גם באמריקה הלטינית הדעות הן חיוביות. בארגנטינה, המדינה הראשונה שאישרה בחוק נישואים חד מיניים ב-2010, 74% מקבלים הומוסקסואליות, בצ'ילה 68%, במקסיקו 61% ובברזיל 60%. בוונצואלה 51% מקבלים, אולם בבוליביה רק 49%. באסיה ואזור הפסיפיק הדעות הן לרוב שליליות, אך באוסטרליה 79% מקבלים ובפיליפינים 73%. ביפן הקבלה היא נמוכה יותר ועומדת על 54%.

דת וקבלת הומוסקסואליות

דת וקבלת הומוסקסואליות

אפריקה והמדינות המוסלמיות הן בין הלא מקבלות הומוסקסואליות בחברה. באפריקה שמדרום לסהרה לא מקבלים את הנושא: בניגריה 98%, בסנגל 96%, בגאנה 96%, אוגנדה 96% ובקניה 90% דוחים הומוסקסואליות. אפילו בדרום אפריקה פעילות הומוסקסואלית היא מחוץ לחוק ו-61% אומרים כי אין לקבלה בחברה. הרוב המוחלט של המדינות המוסלמיות אינן מקבלות הומוסקסואליות: 97% בירדן, 95% במצרים, 94% בתוניסיה, 93% ברשות הפלסטינית, 93% באינדונזיה, 80% בלבנון ו-78% בטורקיה.

קיים קשר הדוק בין דתיות המדינה לדעות הרווחות לגבי הומוסקסואליות. ככול שהמדינה דתית יותר, כך הקבלה נמוכה יותר. עם זאת, יש יוצאים מן הכלל. רוסיה וסין הן מדינות לא דתיות אולם קבלת ההומוסקסואליות בהן היא נמוכה. רק 16% מהרוסים ו-21% מהסינים אמרו כי יש לקבל הומוסקסואליות בחברה.

הבדלים בין גברים לנשים בקבלת הומוסקסואליות

הבדלים בין גברים לנשים בקבלת הומוסקסואליות

ישראל מצוינת במחקר כמדינה בה הדעות חלוקות בנושא. היהודים החילוניים מקבלים הומוסקסואליות באחוזים כמעט כפולים מהציבור הדתי והמסורתי (61% ו-26%), ורק 2% מהמוסלמים בישראל מאמינים כי יש לקבלה בחברה. משנת 2007 הדעה לגבי הומוסקסואליות השתנתה רק במעט בישראל, ו2% יותר מקבלים אותה כיום, מאשר ב-2007. ישראל היא בין המדינות בהן קיים הפער הגדול ביותר בקבלת הנושא בין גברים לנשים: בעוד 48% מהנשים מקבלות הומוסקסואליות, רק 31% מהגברים אמרו כי הם מקבלים אותה.

מאמרים קשורים: מצעד הגאווה במוסקבה נאסר ל-100 שנהשיווק יעדים לשוק הלהט"ב | הבחירות בזוגיות והבחירות המוניציפליות קשורות יותר משנדמה | מיתוג שבוע הגאווה באמסטרדם | מהו ה"קריאייטיב קלאס" ומדוע כל הערים מחזרות אחריו?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s