דו"ח התחרותיות של 120 הערים החשובות בעולם בשנת 2025, והחדשות הטובות של תל אביב

דוח תחרותיות העריםסאו פאולו, איצ'יאון ומומבאי הן הערים שיחוו את הזינוק הגדול ביותר בתחרותיות שלהן, אבל ערי צפון אמריקה ואירופה ימשיכו להוביל. דוח חדש של מחלקת המחקר של האקונומיסט Hot Spots 2025: Benchmarking the Future Competitiveness of Cities, שהוזמן על ידי Citi, חוזה כי סאו פאולו, איצ'יאון ומומבאי יהיו הערים שהתחרותיות שלהן תגבר יותר מהערים האחרות, בין 2012 ועד 2025. הדו"ח מציג תחזית לתחרותיות של 120 ערים ב-2025, בהתבסס על היכולת החזויה שלהן למשוך הון, עסקים, כשרון ותיירות.

"ברחבי העולם, הערים ממשיכות לצמוח כמרכזי החדשנות ומנועי הצמיחה הכלכלית" אמר מנכ"ל Citi, מייקל קורבאט. "הדו"ח יחזק את ההבנה לגבי הפקטורים המניעים תחרות עירונית ומאיר את האופן בו הערים בעלות הביצועים הטובים ביותר ממשיכות לייצר יתרון תחרותי".

על פי הדו"ח, 10 הערים התחרותיות ביותר ב-2025 יהיו: ניו יורק (1), לונדון (2), סינגפור (3), הונג קונג (4), טוקיו (5), סידני (6), פריז (7), שטוקהולם (8), שיקגו (9) וטורונטו (10).

ערים מרכזיות בהודו, ברזיל ושווקים מתעוררים אחרים צפויות לשפר את התחרותיות שלהן על חשבון ערים בכלכלות מבוססות יותר. צמיחה כלכלית חזקה, שיפור תשתיות פיזיות, וכוח אדם מיומן יותר יזניק את תחרותיות הערים המתפתחות, למרות שצפון אמריקה ומערב אירופה ישמרו על יתרונן היחסי.

הדו"ח בוחן את תחרותיות הערים דרך 8 קטגוריות נפרדות, ו-32 אינדיקטורים. הקטגוריות כוללות עוצמה כלכלית (10%), הון פיזי (10%), בגרות פיננסית (10%), אופי מוסדי (15%), הון אנושי (15%), כוח משיכה גלובלי (10%), אופי חברתי ותרבותי (5%), וסביבה וסיכונים טבעיים (5%). הממצאים המרכזיים:

מרכז הכלכלה והפיננסים של ברזיל, סאו פאולו (36) היא העיר שמציגה את השיפור הרב ביותר במדד. הזינוק בתחרותיות שלה היא תוצאה של כוח העבודה הצעיר והצומח במהירות, תשתית יציבה של טלקומוניקציה, מוסדות דמוקרטיים מבוססים ובגרות פיננסית.

איצ'יאון (43), העיר השלישית בגודלה בדרום קוריאה, היא בעלת הזינוק השני בעוצמתו. השקעות בנמל ברמה עולמית, תשתית תחבורתית ופיתוח איזור הסחר החופשי הפכו את העיר למרכז מסחרי, עיסקי, לוגיסטי ותיירותי לכל אזור צפון מזרח אסיה. עם ההתקדמות הצפויה, איצ'יאון עולה בדירוג הכללי ומציגה התקדמות מוסדית, חברתית וכלכלית שערים מתפתחות רבות באסיה הציגו בעשורים האחרונים.

מומבאי (51), המרכז הכלכלי של הודו, מדורגת שלישית מבחינת שיפור התחרותיות, שמונעת על ידי העוצמה הכלכלית שלה, שיפור בבגרות הפיננסית, ותרבות.

ניו יורק תמשיך להיות העיר התחרותית בעולם, לפי התחזית. העיר היא התחרותית ביותר כיום, ותישאר כזו עד 2025. היא מדורגת ראשונה במונחים של בגרות פיננסית, ובין התחרותיות ביותר בעוצמה כלכלית ואופי המוסדות.

ערי צפון אמריקה ומערב אירופה ישמרו על יתרונן התחרותי, וימשיכו למשוך הון, עסקים, תיירות וכישרון, למרות הדאגה לגבי התבגרות האוכלוסייה, תשתיות והמשבר הכלכלי המתמשך. עם זאת, המשבר באזור האירו ישפיע על הערים בדרום ומזרח אירופה, ויצור "חלוקה תחרותית" באזור. לדוגמה, מדריד (46), רומא (68) ובוקרשט (80), כולן צונחות בדירוג בין 2012 עד 2025.

אף עיר בסין אינה מדורגת בין 25 בערים שהכי ישפרו את התחרותיות שלהן. זאת משום ההתקדמות הרבה בערים סיניות רבות בעשור הראשון של מאה זו. עד 2025, סין תעקוף את ארה"ב ככלכלה הגדולה ביותר בעולם, בזכות צמיחה חזקה, עיור מהיר ועלייה הפרודוקטיביות.

המניעים לתחרויות ב-2025, על פי הדוח יהיו:

גודל אינו פקטור – 20 הערים הגדולות ביותר ב-2025 הן מגוונות ונעות בין הערים הגדולות בעולם (טוקיו עם 37 מיליון תושבים), ועד ערים קטנות בהרבה (ציריך עם 1.4 מיליון תושבים).

תשתית יציבה היא מרכיב חשוב – הון פיזי (המוגדר כאיכות התשתית הפיזי, תחבורה ציבורית וטלקומוניקציה) הינו מניע חשוב בתחרותיות. 9 מתוך 10 הערים הצומחות ביותר בתחרותיות הן נמלים ימיים או שיש להן גישה לים. לדוגמה, עיר הנמל ובירת עומן, מוסקט (64) עולה ב-14 מקומות בדירוג, בעוד סנט פטרסבורג (92), שער הסחר של רוסיה למערב עולה ב-15 מקומות.

סיכונים סביבתיים וטבעיים ישחקו תפקיד גדל והולך – מדיניות סביבתית וסטנדרטיים סביבתיים גבוהים יהפכו ערים לאטרקטיביות הן עבור עסקים והן עבור אנשים. לדוגמה, היכולת של טוקיו להתמודד עם אסונות טבע מאפשרת לה לפתוח פער תחרותי. שיקגו, העיר השנייה בארה"ב מבחינת תחרותיות מדורגת גבוה יותר מכל עיר אחרת בארה"ב בתחום הממשל הסביבתי.

גם חינוך הוא מניע חשוב – איכות החינוך המוזנת לתוך יצרנות וצמיחה חזקה ועקבית יוצרות עיר תחרותית. ניתן לראות זאת בתל אביב, בה מחוייבות עקבית לחינוך מחזקת את תחרותיות העיר. סינגפור המרוכזת בשיפור החינוך מזנקת אל העשירייה הראשונה של הערים התחרותיות ב-2025 בקטגוריית ההון האנושי.

תל אביב מדורגת במקום ה-41 במדד ומשתפרת ב-16 מקומות, והופכת לתחרותית יותר בתחומי ההון האנושי (35), אופי מוסדי (40) ועוצמה כלכלית (81). הביצועים הטובים ביותר שלה הם בתחום הבגרות הפיננסית (20), והון אנושי (35). מחוייבות עמוקה וארוכה לחינוך מעולה ושירותי בריאות לכל מחזקים את האטרקטיביות של תל אביב. למרות דאגות פוליטיות וביטחוניות מתמשכות העיר נותרת פתוחה וסובלנית, והמדיניות הפרו-עיסקית עושה אותה לאטרקטיבית הן לאנשים והן לעסקים. אטרקטיביות זו של תל אביב משתקפת באוכלוסיית העיר שצפויה לגדול במיליון איש ל-4.3 מיליון ב-2025, והקצב בו הכלכלה שלה צומחת (3.8% בשנה) היא מהירה יותר מערים רבות אחרות.

תל אביב, על פי הדוח, תהיה ב-2025 תחרותית יותר מהערים המבורג, מדריד, פילדלפיה, בייג'ינג, אוסקה, מומבאי, ברצלונה, מילנו, מוסקבה, בנגקוק, יוהנסבורג, איסטנבול, ריו דה ז'ניירו, ריאד, הנגזו ורבות וטובות אחרות. אכן חדשות טובות.

מאמרים קשורים: דירוג המדינות על פי מדד "החיים הטובים" | הערים הצומחות ביותר בארה"ב | הערים המובילות במספר המבקרים | הגלובליזציה כבר לא מונעת על ידי מדינות, אלא ע"י ערים | מיהן הבירות הכלכליות של העולם?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s