אירלנד מנערת את השלטון המקומי, ורוביק דנילוביץ קורא לשינויים דומים בישראל

הרשויות המקומיותבטור דעות באתר ynet, היום, קורא ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ לרפורמה יסודית ביחסי הממשלה – שלטון מקומי בישראל. "היחס בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי אינו ברור. הוא זקוק להגדרה מחדש. במשך שנים רבות היווה השלטון המקומי מעין שק חבטות מצד הממשל בישראל, בעוד שהאינטרס אמור להיות הפוך, באופן מובהק."

במדינות רבות עובר השלטון המקומי שינויים משמעותיים כדי להתאימו לצרכי המאה ה-21 ולעלייה בחשיבות הערים: ביפן הוכנסו שינויים המעניקים יתר עצמאות לערים הגדולות, בבריטניה הערים המובילות מקבלות יותר עצמאות בניהול עצמי, ראשי ערים בעולם הופכים להיות משמעותיים יותר ויותר ובאיסלנד פונים אל הציבור להשתתף בניהול עיר הבירה.

מפת הרשויות המקומיות בישראל

מפת הרשויות המקומיות בישראל

קריאה דומה לזו של דנילוביץ פרסמתי לאחרונה בפוסט עצמאות למדינת תל אביב, וקריאות נוספות עלו, ועולות, שוב ושוב לאורך שנים, ללא הצלחה בהנעת שינוי מהותי. הניסיון המשמעותי ביותר לאיחוד רשויות שהתקיים בשנת 2003, החל בקול תרועה רמה, תוך כוונה לצמצם את מספר הרשויות מכ-250 לכ-150, וביקש ליעל את המנגנונים של רשויות סמוכות, אך הסתיים בשבעה איחודים בלבד (בינהם מודיעין-מכבים-רעות, יהוד – מונוסון, בנימינה – גבעת עדה, צורן – קדימה, כוכב יאיר – צור יגאל, סביון – גני יהודה). אולם, אם איחוד רשויות נראה מורכב, נושא הסמכויות המוענקות לרשויות המקומיות בישראל הוא מהותי ומסובך עוד יותר:

"במקום לחזק את השלטון המקומי, לדאוג שיהיה יעיל ולהאציל עליו יותר סמכויות – פוגעים, מקצצים ומכבידים עליו. החקיקה לגביו היא עדיין מתקופת המנדט הבריטי, סמל לריכוזיות שלטונית. אין הלימה בין היקף האחריות לגודל הסמכות. הרשויות המקומיות סובלות ממיעוט הכנסות ומהיעדר משאבים עצמיים, שכולם שייכים למדינה. בשנים האחרונות נאלץ השלטון המקומי לממן מכיסו יותר ויותר שירותים ממלכתיים שבאחריות הממשלה.

מנתוני ה– OECD עולה כי ישראל היא מהמדינות המערביות המעניקות סיוע מועט ביותר לשלטון המקומי, היא ריכוזית מאוד ביחס לשלטון המקומי ומונעת ממנו הכנסות עצמיות במסגרת המבנה הארגוני הקיים. לא פלא, אם כן, שמספר הרשויות העצמאיות בישראל, אלה המוגדרות איתנות, מצומצם ביותר. כל השאר זקוקות למענקי איזון ונתונות לחסדי השלטון המרכזי, על מנת שיוכלו לשרוד ולהתקיים." כותב דנילוביץ.

רשויות מקומיות באירלנד

רשויות מקומיות באירלנד

"אירלנד זקוקה למערכת שלטון מקומי המותאם למאה ה-21" אמר דובר הממשלה כשהציג את הדו"ח, שכאשר ייצא לפועל, יצור את המהפכה הגדולה ביותר בשלטון המקומי במדינה מאמצע שנות ה-80. במסגרת ההצעה, מספר הרשויות המקומיות יצטמצם מ-114 ל-31, ומספר חברי המועצה ירד מ-1,627 ל-494. העיר והאזור דבלין יחוזקו ב-53 חברי מועצה, המשקפים את הגידול באוכלוסייה באזור.

הדו"ח שנכתב על ידי הועדה לגבולות אזוריים להצבעה משפיע כמעט על כל אזור באירלנד. התכנית כוללת את החלפת ה-town councils, מועצות הערים, ב-municipal districts, מחוזות עירוניים, ואיחוד המועצות תחת 3 מחוזות.

אזורי ההצבעה הגדולים והחדשים יזכו לבין 6-10 מושבים בפרלמנט במקום 3-7 כיום, מה שיעניק להם כוח רב יותר ויכולת השפעה, והמהלך כולו מעדיף באופן ברור אינטרסים לאומיים על גבי אינטרסים מפלגתיים, והממשלה צפויה לאשר את השינויים במלואם, לקראת הבחירות המקומיות באירלנד ב-2014.

דניאלוביץ מסכם את הטור שלו במילים: "שלטון מקומי חלש, פושט יד וחבול, לא משרת את האינטרס של מדינת ישראל. כאשר מדברים על אפקטיביות שלטונית, צמצום הביורוקרטיה, איכות השירות לאזרח ויעילות ארגונית – זה מתחיל בסמכויות שמעניקים לרשויות המקומיות, שמשרתות את אזרחי מדינת ישראל." אני מצטרף.

מאמרים קשורים: עצמאות למדינת תל אביב- האם הגיע הזמן לדבר על זה ברצינות? | החזרה אל הפוליס – העיר העצמאית | עליית הערים העצמאיות- עכשיו גם ביפן | הגלובליזציה כבר לא מונעת על ידי מדינות אלא על ידי ערים | בריסטול: כלכלה מקומית= מטבע מקומי

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s