תמ"ג זה לא הכל. הכירו את דירוג המדינות על פי מדד "החיים הטובים יותר", ואיזה חיים יש בישראל?

מדד החיים הטובים יותרדירוג המדינות על פי התוצר הלאומי, שהיה מקובל לאורך שנים, ספג ביקורת רבה בשל ההתמקדות הרבה מדי בנתונים מוניטריים בלבד. השוואת מדינות על פי נתונים אלה אינו משקף לדעת רבים, את איכות החיים האמיתית או את שביעות הרצון מהחיים. מדדים שונים שפותחו ניסו לדרג מדינות לפי מדדים אחרים, וכאן פורסמו כמה מהם בעבר: המדינות המאושרות בעולם, איפה הכי כדאי להיוולד? וכדומה. בשלוש השנים האחרונות, הארגון לפיתוח ושיתוף פעולה כלכלי פרסם דירוג אלטרנטיבי המכונה Better-Life Index, הכולל 24 אינדיקטורים ב-11 קטגוריות.

חלק מהמדדים ניתנים לכימות בקלות, כמו עבודה, אבטלה והכנסה, ואילו אחרים מדויקים פחות, כמו מעורבות חברתית וקהילה. ה-OECD  אינו מעניק ציונים למדינות, כפי שניתן לראות באתר המפרסם את תוצאות המחקר, אלא מעוצב כך שהקורא יחליט על כך בעצמו. מי שמאמין כי דיור הוא הנושא חשוב יותר מסביבה, לדוגמה, יכול לשנות את משקל הקטגוריה במדד, וציוני המדינות ישתנו בהתאם. לאחר קביעת משקל המדדים על ידי המשתמש, הוא יכול ללחוץ Compare (השווה) כדי לראות איך אחרים בארצו ובעולם עיצבו את המדד.

מיקום ישראל בקטגוריות השונות

מיקום ישראל בקטגוריות השונות

לגבי ישראל, מציין המדד, כי המדינה מציגה ביצועים טובים בכמה מדדים, ומדורגת קרוב לממוצע או מעליו במספר קטגוריות. רמת ההכנסה בישראל נמוכה ביחס לממוצע במדינות ה- OECD , מבחינת תעסוקה, יותר מ-61% מבני ה-15-64 עובדים, נמוך יותר מהממוצע (66%). גם שעות העבודה בישראל הן רבות יותר מהממוצע ועומדות על 1890 שעות בשנה, לעומת הממוצע של 1776. כמעט 18% מהמועסקים עובדים שעות ארוכות מאד, הרבה יותר מהממוצע (9%), ודבר זה נכון בעיקר ביחס לגברים של 27% עובדים שעות ארוכות.

82% מהישראלים, על פי הדוח, בגילאי 24-64 רכשו השכלה תיכונית. הממוצע במדינות ה- OECD  עומד על 74% בלבד, אולם ציוני התלמידים במבחני פיזה נמוכים יותר בישראל.

במונחים של בריאות, תוחלת החיים בישראל גבוהה בשנתיים מהממוצע ב- OECD  ועומדת על 80 לגברים ו-84 לנשים. רמת זיהום האוויר בישראל היא גבוהה יותר מהממוצע (24 מיקרוגרם חלקיקים למטר מעוקב מול ממוצע של 20). ישראל יכולה להשתפר גם האיכות המים, כש-66% מהישראלים מרוצים מאיכות המים, מול ממוצע של 84% במדינות ה- OECD .

לגבי החברה, קיימת בישראל תחושה מתונה של קהילה ושל השתתפות אזרחית, ו-89% מהישראלים אומרים כי הם יש להם מישהו עליו הם יכולים לסמוך בעת הצורך, לעומת 90% בממוצע ב- OECD. רמת האמון בממשלה וההשתתפות האזרחית בתהליך הפוליטי היה 65% במהלך הבחירות האחרונות, נמוך מהממוצע של 72%.

באופן כללי, הישראלים פחות מרוצים מחייהם מאשר הממוצע במדינות ה- OECD , עם 70% מהאנשים שאומרים שיש להם יותר חוויות חיוביות (תחושות מנוחה, גאווה, סיפוק, השג הנאה, וכו) במהלך היומיום מאשר חוויות שליליות (כאב, דאגה, צער, שעמום וכו). נתון זה הוא נמוך יותר מהממוצע במדינות ה- OECD  האחרות.

מאמרים נוספים: המדינות המאושרות בעולם | המדינות הצומחות בעולם | המדינות הטובות ביותר לעסקים | המדינות הדמוקרטיות בעולם | המדינות החדשניות ביותר | המדינות המושחתות בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s