סקר ה-BBC להשפעת המדינות על העולם. ישראל ממשיכה להתדרדר

השפעת המדינות על העולם

השפעת המדינות על העולם

גרמניה נתפשת באופן החיובי ביותר בסקר השנתי אודות דימוי מדינות של ה- BBC. יותר מ-26,000 איש ב-25 מדינות, שנבחרו באופן אקראי, נתבקשו לדרג 16 מדינות ואת האיחוד האירופי ואת השפעתן החיובית או השלישית על העולם.

גרמניה דורגה ראשונה, כש-59% דירגו אותה חיובית, והציגה עלייה של 3 מקומות מהשנה שעברה. גרמניה זכתה לדירוגים גבוהים במדינות מוכות המשבר הכלכלי כמו ספרד וצרפת, אך לא ביוון, שם קיימת התנגדות גדולה למנהיגות הגרמנית בענייני המשבר הכלכלי. בגאנה, 84% השיבו כי השפעת גרמניה היא חיובית על העולם, בצרפת 81%, ובאוסטרליה 76%. יפן, שהייתה ראשונה בשנה שעברה, ירדה למקום הרביעי.

המדינה שהציגה את השיפור הניכר ביותר היא בריטניה, ועלתה למקום השלישי בדירוג, תודות לפרופיל התקשורתי הגבוה עליו שמרה ב-2012 עם החתונה המלכותית, חגיגות היובל למלכה, וכמובן אולימפיאדת לונדון.

הודו וסין יורדות בדירוג בחדות. התפישות בעולם בהקשר של שתי המדינות הללו ירדו במהלך השנה, לאחר מספר שנים בהן השתפר הדימוי שלהן בעקביות, והדירוג של סין צנח לאותה רמה בה דורגה בשנת 2005, כשבוצע המשאל הראשון, והיא מדורגת השנה תשיעית.

הודו מדורגת במקום 12, כשהתפישות השליליות (35%) עולות במעט על התפישות החיוביות (34%) בפעם הראשונה. הדירוג של האיחוד האירופי צנח לרמה הנמוכה ביותר כבר בשנה שעברה, ונשאר דומה השנה, אם כי לראשונה, יותר בריטים נתנו לאיחוד דירוג שלילי מאשר חיובי, ואילו אמריקאים וקנדים נתנו ציונים נמוכים גם כן.

ישראל, צפון קוריאה, פקיסטן ואירן מדורגות במקומות הנמוכים ביותר, לגבי ההשפעה שיש להן על העולם. אירן דורגה, שוב, אחרונה, כמדינה השלילית ביותר בעולם, כשרק 15% ענו כי יש לה השפעה יותר חיובית משלילית.

השפעת ישראל על העולם

השפעת ישראל על העולם

הדירוג של ישראל הציג ירידה נוספת השנה, כש-52% מהמשיבים ברחבי העולם ענו כי יש למדינה בעיקר השפעה שלילית (לעומת 50% בשנה שעברה), לעומת זאת מספר המשיבים כי יש לישראל השפעה חיובית נותר ללא שינוי (21%). ארה"ב היא המדינה המערבית היחידה בה יש תפישות חיוביות כלפי ישראל (15% בעד, 32% נגד). בקנדה ואוסטרליה 57% ו-69% מחזיקים בתפישות שליליות כלפי ישראל.

גם במדינות האיחוד האירופי התפישות לגבי ישראל הן שליליות ויציבות. בבריטניה קיימות התפישות הכי פחות אוהדות לישראל, עם 72% המחזיקים בתפישות שליליות. אחרי בריטניה ניצבת ספרד, עם 70% תפישות שליליות. בגרמניה התפישות החיוביות לגבי ישראל צנחו ב-8 נקודות בשנה האחרונה, והגיעו ל-8% בלבד. בצרפת התפישות יציבות, ו-21% עדיין מחזיקים בתפישות חיוביות כלפי ישראל, והיא מדינת האיחוד האירופאי עם התפישות החיוביות הגבוהות ביותר כלפי ישראל.

ברוסיה, בשנה שעברה התחלו התפישות לגבי ישראל באופן שווה כמעט, אולם השנה הן נוטות לצד השלילי יותר, עם 23% תפישות חיוביות ו-32% תפישות שליליות. בטורקיה המצב דומה לזה שב-2011, 81% מהטורקים מחזיקים בדעות שליליות ורק 8% בתפישות חיוביות. במצרים המצב חמור עוד יותר, שם 96% מחזיקים בתפישות שליליות לגבי ישראל (עלייה של 11 נקודות), ורק 1% בתפישות חיוביות (ירידה מ-7%).

חוץ מארה"ב, המקומות בהן יש את התפישות החיוביות ביותר לגבי ישראל הן המדינות מדרום לסהרה. בגאנה 44% חושבים שיש לישראל השפעה חיובית (עלייה של 25 נקודות מהשנה שעברה). בקניה 42% מחזיקים בתפישה חיובית, אולם בניגריה שם החזיקו בתפישות חיוביות כלפי ישראל ב-2012, השנה התפישות מתחלקות כמעט שווה בשווה.

באמריקה הלטינית התפישות כלפי ישראל נותרו יציבות ושליליות. בצ'ילה (29% חיובי, 41% שלילי), ברזיל (15% חיובי, 58% שלילי), ובפרו (16% חיובי, 40% שלילי).

גם באסיה התפישות לגבי ישראל הן שליליות באופן כללי, ונעשו שליליות יותר השנה. ביפן 54% מחזיקים בדעה שלילית, עלייה מ-45% בשנה שעברה. בהודו התפישה נותרת יציבה (165 חיובי, 26% שלילי). בדרום קוריאה המצב קצת פחות חמור, ויש ירידה במספר בעלי התפישה השלילית לרמה של 56%, ו-23% חיובי. דווקא בסין התפישה כלפי ישראל השתפרה ונעה מתפישה שלילית ב-2012 (23% חיובי, 45% שלילי), לחלוקה שווה יותר של 32% מול 33%.

מאמרים קשורים: איזו השפעה יש למדינות על העולם 2012 | הסיפור של מיתוג גרמניה – "ארץ של רעיונות" | מי רוצה לחיות בארה"ב? | המדינות הטובות ביותר במיתוג ובשיווק | מדד מותגי המדינות

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s