משרד התיירות מסתער על תעשיית הכנסים

באיחור אופנתי, מזהה משרד התיירות את החשיבות של הכנסים הבינלאומיים כשוק יעד בעל חשיבות עליונה. כוחו של מגזר תיירותי זה לא רק למשוך את אלפי המשתתפים בכנסים הבינלאומיים, המגיעים לאירועים אלה על חשבון החברה בדרך כלל, נהנים מזמן פנוי והוצאות נמוכות בשהייה, ושרבים מהם כלל לא היו מגיעים לעיר הכנס, אלמלא הוזמנו אליו, אלא שהמשתתפים בכנסים אלה מגיעים לשהות קצרה יחסית, זוכים לטעום מקום חדש, ועשויים לחזור אליו לחופשה עם בני משפחתם או חברים.

למעשה, מי שזיהתה את חשיבות תיירות הכנסים ראשונה הייתה עיריית ירושלים, שכבר בתהליך מיתוג התיירות לירושלים הציבה את קהל הכנסים כאחד מקהלי היעד החשובים ביותר, ובאסטרטגיה העירונית הוצב פיתוח הכניסה לירושלים כאזור משרדים, מלונאות וכנסים בסדר עדיפויות גבוה. עיריית ירושלים, באמצעות הרשות לפיתוח ירושלים מעניקה תמריצים כלכליים רבים ליוזמים כנסים בירושלים, ובשנת 2015 יתקיים בעיר כנס בינלאומי גדול וחשוב- כנס החלל העולמי, הישג מכובד לאל ספק.

ברחבי העולם הקרב בין הערים על משיכת תיירות הכנסים הוא עז, וכנסים מהווים מרכיב חשוב ביותר במיתוג ושיווק ערים מרכזיות. קיום כנסים בינלאומיים בעיר מהווה גם את אחד המדדים החשובים בדירוגי ערים, ובאופן בו מגדירים עיר כ"עיר גלובלית" (עיר עולם).

באופן זה, ערים מציבות את נושא הכנסים במרכז המיתוג העירוני, ובהקשר זה כבר פורסמו כאן הפעולות שעושות ערים כמו יוקהמה, יפן, הממתגת את עצמה כיעד הכנסים העיקרי ביפן, גלזגו, כעיר המובילה בכנסים בבריטניה, 5 הערים המתחרות על אירוח אקספו 2020, אסטנה, קזחסטן, שעולה כבירה אזורית במרכז אסיה גם בזכות אירוח כנסים, וקטאר שהציבה את אירוח אירועים בינלאומיים במרכז אסטרטגיית פיתוח המדינה.

הערים המובילות לכנסים

הערים המובילות לכנסים

ארגון הכנסים הבינלאומי ICCA  מדרג מדי שנה את הערים והמדינות המובילים באירוח כנסים. על פי נתוני הארגון העיר המובילה בעולם באירוח כנסים היא וינה, ואחריה פריז (2), ברלין (3), מדריד (4), ברצלונה (5), לונדון וסינגפור (6), קופנהגן (8), איסטנבול (9) ואמסטרדם (10). תל אביב מדורגת במקום ה-176 בעולם, עם 13 כנסים בינלאומיים בשנת 2012 (בדומה לבלו הוריזונטה, יוסטון, ג'קרטה, ניקוסיה וניו אורלינס), וירושלים מדורגת במקום ה-241, עם 9 כנסים בינלאומיים (בדומה לעמאן, הוואנה, מרקש, הירושימה ואקרה)

כעת משיק משרד התיירות אתר חדש המכוון ישירות למארגני כנסים ברחבי העולם, תוך הדגשת התמריצים הניתנים למביאי הכנסים לישראל, וקישוריות מתבקשת לאפשרויות הרבות שישראל מציעה למשתתפי הכנסים, בשעות וימי הפנאי, בתחומי התיירות והבילוי. אסטרטגיה זו, בה אתר המיועד לכנסים, כולל בתוכו אינפורמציה וקישוריות לתחומים משיקים כמו תיירות, עסקים ובילוי, היא חיונית ונכונה, ומציעה לגולש מידע זמין ומהיר, ללא צורך בחיפוש נוסף או מעבר לאתרים אחרים.

אתר הכנסים של ישראל

אתר הכנסים של ישראל

האתר הוא בהחלט יוזמה מבורכת, גם אם מאוחרת, אולם נראה כי משרד התיירות, כמו משרדי ממשלה אחרים, עדין לא הבינו את החשיבות של זהות ושפת שיווק אחידה. האתר החדש מאופיין בשפה שיווקית חדשה, שאין בינה לבין אתר התיירות של ישראל דבר, שלא לדבר על קשר כלשהו למיתוג החדש של ישראל שהשיק משרד החוץ. אופן הפעולה, בו כל אתר, יוזמה, או גוף תיירותי מקבל שפה שיווקית ייחודית ונבדלת מחלישה את המותג הכללי "ישראל" במקום לשמש נדבך נוסף למותג הכולל, לתמוך בו, ולהרחיב אותו. באופן דומה הושק לא מזמן אתר התיירות החדש של תל אביב, ביוזמת משרד התיירות, שגם בו אין קשר למיתוג תל אביב, ובכך הוא מחליש את שיווק המותג תל אביב, ואתר עצמו גם כן.

בעידן בו התחרות על תיירים ומשקיעים היא כל כך עזה, כדאי שהגופים השונים המשווקים את ישראל, ובעיקר משרד התיירות, יאמצו שפת שיווק ואסטרטגיית שיווק אחידה וברורה, שתאחד את כל האתרים, הקמפיינים והפעולות, ליצירת מסר ברור, אחיד, וכזה שתומך ומחזק זה את זה ואת המותג ישראל, ולא מציג אותה כל פעם באופן, דרך וצורה אחרת.

מאמרים קשורים: חמש ערים מתחרות על אירוח אקספו 2020 | כנס החלל העולמי בירושלים | אתר התיירות החדש של תל אביב | מיתוג ישראל | אקספו 2012 בקוריאה והביתן הישראלי

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s