יש לכם תחושה שבפריפריה יש יותר שחיתות? אתם צודקים!

אם קיימת בכם התחושה כי בערי הפריפריה, ובקצוות המרוחקים של המדינה יש יותר שחיתות מאשר במרכז, אתם כנראה צודקים, משום שהכוח אולי משחית בכל מקום, אבל הריחוק הגיאוגרפי, מסתבר, מעודד את השחיתות. ממצאים אלה עלו במחקר מתמשך אודות שחיתות ממשלתית, שנערך על ידי פיליפ קמפנטה, חוקר מהארווארד. במחקר טוען קמפנטה כי הבירות של מדינות ארה"ב מאבדות את הדיווחיות שלהן, ויחד עמה את היושרה שלהן, כאשר הן מבודדות ממרכזי האוכלוסייה הגדולים.

המידע שמציג המחקר חושף את תפקיד הגאוגרפיה בשחיתות פוליטית, כפי שנמדדה בהרשעות פדרליות. מדינות כמו ניו יורק ופלורידה נמצאות בצד המושחת יותר של הספקטרום, משום שבירותיהן מרוחקות ממרכזי האוכלוסייה – אלבני מרוחקת כ-200 ק"מ מניו יורק, וטאלאהאסי מרוחקת יותר מ-600 ק"מ ממיאמי. לעומת זאת, שחיתות היא נמוכה יחסית במדינות בהן הבירה ומרכזי האוכלוסייה הגדולים נמצאים בסמוך אלה לאלה, או באותה עיר עצמה, לדוגמה, דנוור, קולורדו.

שחיתות מול ריחוק גיאוגרפי

שחיתות מול ריחוק גיאוגרפי

באופן מסורתי, חוקרי חברה ופוליטיקה נעים בין שתי תיאוריות המתייחסות לשחיתות פוליטית ברמת מדינה. התאוריה הראשונה (accountability view) טוענת שבירות יהיו מושחתות יותר אם הן מרוחקות ממרכזי אוכלוסייה, משום שהכלים לאחריות ציבורית יהיו חלשים יותר. התאוריה השנייה (capture view) טוענת שבירות יהיו מושחתות פחות אם הן מבודדות מהמרכזים, משום הריחוק מהמרכזים הכלכליים.

המחקר של קמפנטה מחזקת מאד את התיאוריה הראשונה ומציעה לה עדות במספר מדדים. המחקר בחן את היחסים בין הגיאוגרפיה להשפעת המדיה, בשל ההשפעה של המודעות הציבורית על האחריות הפוליטית. החוקרים מצאו כי הכיסוי התקשורתי הוא נרחב יותר בבירות הפחות מבודדות. דוגמה לכך מצאו החוקרים בשערוריות פוליטיות אחרונות שאירעו במדינת ניו יורק, עם בירתה המרוחקת אלבני, ובמדינת מסצ'וסטס שבירתה, ומרכז האוכלוסייה הגדול בה היא בוסטון.  המקרים היו דומים, כשפוליטיקאים הורשעו בשחיתות, אולם הכיסוי התקשורתי היה שונה. החוקרים מצאו 154 מאמרים בניו יורק טיימס אודות השחיתות בניו יורק לעומת 238 מאמרים בבוסטון גלוב אודות השחיתות במסצ'וסטס – פער משמעותי. החוקרים כותבים: "בסה"כ, נראה כי התקשורת נוטה לתת כיסוי רב יותר לפוליטיקה כאשר הקהל מרוכז יותר סביב הבירה".

עוד בחנו החוקרים את הדין וחשבון של הבוחרים בתהליך הפוליטי. הם מצאו שאנשים שחיו בריחוק מהבירות היו מודעים פחות ומודאגים פחות ביחס לפוליטיקה של מדינות ארה"ב, אבל לא כן ביחס לפוליטיקה האמריקאית בכללה.

לבסוף, החוקרים לא מצאו עדות לתיאורית השחיתות השנייה (capture view). למעשה, הם מצאו עדות הפוכה. כאשר החוקרים מדדו איך הגיאוגרפיה משפיעה על תרומת הפוליטיקה על קבוצות לחץ מיוחדות, הם גילו תרומה גדולה יותר בבירות מבודדות. במילים אחרות, הריחוק של הבירות לא מנע שחיתות שמקורה בגורמים כלכליים.

הגיאוגרפיה עשויה אם כן לעודד שחיתות פוליטית על ידי הגבלת הדין וחשבון הניתן לציבור, אך מה קורה כאשר התקשורת מתקדמת? ולכאורה מחברת אותנו יותר, גם למקומות נידחים יותר? החוקרים לא מוצאים עדות לשינוי בעקבות השינויים הטכנולוגיים בתקשורת. אם בכלל, הם תוהים האם התקשורת המקוונת רק תגרור קיצוצים בחדרי החדשות המרכזיים, שיגרמו לבידוד של המקומות המרוחקים להתגבר עוד יותר, ולצמצום נוסף בכיסוי התקשורתי של מקומות אלה.

ההשלכות לפוליטיקה הישראלית הן ברורות. אמנם, עם תחושות הקיימות בציבור בנושאים אלה קשה להתווכח, אולם מחקר כגון זה רק מחזק את התחושה כי בערי פריפריה מסוימות קיימת שחיתות רבה, שאינה מגיעה לחשיפה נאותה באמצעי התקשורת, והאוכלוסייה המקומית, והמצומצמת יחסית בערים אלו, פחות עסוקה בנושאים מסוג זה.

אחד הכלים להתמודד עם שחיתות שלטונית היא הגברת השקיפות. מדד שקיפות העיריות של עמותת שבי"ל בחנה רק את 15 העיריות הגדולות, אולם גם במדד זה ניתן לראות כי הערים הגדולות יותר, מציגות שקיפות רבה יותר, בהתאמה לממצאי המחקר.

"בשלטון המקומי יש בעיה רצינית של שחיתות" אומר ד"ר דורון נבות מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. "זה התחום שבו קיימים הכי הרבה דפוסי שחיתות". לפי נתונים שאסף, בין השנים 2006 ל-2008, טופלו ביחידה הארצית לחקירות הונאה 298 פרשות הנוגעות לנבחרי ציבור. 83% מהן עסקו בראשי רשויות מקומיות (248), ו-19 נוספות עסקו בסגני ראשי רשויות. מחקר נוסף שנערך על ידי ד"ר אסף מצקין מבית הספר לממשל וחברה במכללת בית ברל טוען כי הרשויות המקומיות הן הגופים המושחתים ביותר בישראל. אז למי ששכח- הבחירות לרשויות המקומית מתקיימות באוקטובר.

מאמרים קשורים: דירוג המדינות המושחתות בעולם | מדד שקיפות העיריות | ניסוי בדמוקרטיה דיגיטלית. איסלנד | מכרז מיתוג בית שאן. יש זוכה, ויש ריח של מתפרה זולה | דירוג הערים הטובות בישראל

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s